Інструкція до Резолюції Ради Безпеки ООН 2250 щодо Молоді, Миру та Безпеки

9 грудня 2015 року Рада Безпеки ООН погодила Резолюцію 2250. Це перша резолюція, яка стосується ролі молоді в питаннях миру та безпеки. Ця резолюція є важливою віхою у визнанні позитивної ролі, яку молодь може відігравати у конфлікті або пост-конфліктній ситуації.

Але про що конкретно ідеться у цій резолюції? Чому ця резолюція щодо молоді, миру та безпеки має значення? Як молоді люди можуть використати цю резолюцію аби збудувати більш мирне та безпечне суспільство? На ці запитання ми дамо відповідь у цьому короткому керівництві до Резолюції 2250.

Це керівництво є одним зі знарядь для розуміння Резолюції 2250.

Будь-ласка, завітайте до unoy.org/2250-toolkit аби мати доступ до повного змісту.

Зміст

1. Що таке Рада Безпеки Організація Об’єднаних Націй?

2. Що таке резолюція Ради Безпеки?

3. Що таке Резолюція Ради Безпеки ООН 2250?

4. Чому Рада Безпеки ООН затвердила Резолюцію 2250?

5. Чому молодь повинна відігравати ключову роль у миротворчій діяльності?

6. Чи Резолюція 2250 юридично зобов’язує?

7. Чому Резолюція 2250 важлива?

8. Про що йдеться у Резолюції 2250?

9. Як я можу використати Резолюцію 2250?

Що таке Рада Безпеки ООН?

Рада Безпеки ООН є одним із п’яти головних органів ООН і є відповідальним за підтримання міжнародного миру та безпеки. Деякі, але не всі, рішення прийняті Радою Безпеки ООН повинні бути імплементовані країнами-членами, що надає велику політичну вагу цим резолюціям.

Рада складається із 15 членів:

5 постійних (із правом вето)

10 змінних, обраних на 2-річний строк Генеральною Асамблеєю (не мають право вето)

Іншими чотирма головними органами ООН є Генеральна Асамблея, Секретаріат, Міжнародний Суд і Економічна та Соціальна Рада.

Що таке резолюція Ради Безпеки?

Рада Безпеки затверджує резолюції з питань, що стосуються міжнародного миру та безпеки. Резолюція може стосуватися широкого спектру питань. Вона може стосуватися таких загальних питань як протидія тероризму та сприяння участі жінок у миротворчій діяльності або може стосуватися ситуації у окремій країні.

Потрібно принаймні 9 голосів аби затвердити резолюцію, і жодна із 5 постійних країн-членів не повинна накласти вето на резолюцію. Це вимагає інтенсивних переговорів серед членів Ради.

Ви можете ознайомитися із усіма резолюціями Ради Безпеки, відкривши це посилання:

http://www.un.org/en/sc/documents/resolutions/.

Що таке Резолюція Ради Безпеки ООН 2250?

Резолюція Ради Безпеки ООН 2250 є тематичною і стосується питання молоді (у цьому документі людина між 18 та 29 роками) з точки зору міжнародного миру та безпеки. Вона надає керівництво, на основі якого країни-члени, ООН та громадянське суспільство будуть розробляти свої політику та програми.

У рамках цієї глобальної програми досліджується те, як конфлікт впливає на життя молодих людей, що можна зробити аби зменшити вплив конфлікту, а також як молодь може бути суттєво залученою у створенні мирних спільнот.

Тому ця резолюція є новою віхою у міжнародній правовій системі, яка зосереджена не тільки на згубному впливі збройних конфліктів на молодь, але й на ключовій роді, яку молодь відіграє в менеджменті конфлікту та утвердженні мирних процесів.

Читайте повний текст Резолюції 2250 за цим посиланням.

Чому Рада Безпеки ООН затвердила Резолюцію 2250?

Резолюція 2250 - це, перш за все, успіх спільних зусиль молодіжних організацій, ООН, учасників громадянського суспільства та урядів, які співпрацюють. Рада Безпеки затвердила цю резолюцію тому, що ми не можемо збудувати тривалий мир без захисту життів та гідності молоді, а також її значного залучення в питання миру та безпеки.

Читайте Передумови Виникнення Резолюції Ради Безпеки щодо Молоді, Миру та Безпеки на нашому UNOY блозі.

Чому молодь повинна відігравати ключову роль у миротворчій діяльності?

Складаючи 1,8 мільярда, сьогоднішнє молоде покоління (віком від 10 до 24 років) є найбільшим в історії людства, і молодь часто складає більшість населення у країнах, що перебувають у збройних конфліктах.

Забезпечення активної, систематичної та значної участі молоді у питаннях миру та безпеки є демократичною та демографічною вимогою. Це також шлях запобігання маргіналізації молоді та її участі у збройних конфліктах.

ЇЇ внесок та майбутній потенціал має цінуватися, визнаватися та підтримуватися як ключ до створення тривалого миру та внеску до справедливості, примирення та економічного процвітання.

Чи Резолюція 2250 юридично зобов’язує?

Так. Назва Резолюції 2250 - це “Підтримка Міжнародного Миру та Безпеки”, що є посиланням на Розділі 7, статтю 39 Хартії ООН. Резолюції Ради Безпеки, зазначені у Розділі 7, юридично зобов’язують.

Чому Резолюція 2250 важлива?

Резолюція 2250 - це історичний документ не лише тому, що це перша резолюція щодо молоді, миру та безпеки, а також тому, що:

- Вона запроваджує новий виклад подій: Молодь часто зображають або як жертву або як злочинців. Але резолюція визнає, що молодь також залучена до розбудови миру. Дуже важливим є зміна негативного сприйняття та упередження, що люди мають щодо молоді.

- Вона забезпечує визнання та законність: недостатньо просто змінити уявлення про молодь як про миротворців. Ключовим також є визнання того, що молоді чоловіки та жінки працюють на рівнях непрямого лобіювання (генерація та рух ідей від простих людей до влади), місцевого, національного, регіонального та глобального рівнях з метою досягнення тривалого миру. Молодь заслуговує на місце за столом переговорів.

- Вона надає видимість: резолюція зосереджена на молоді та мирі, даючи видимість ініціативам, вчинкам та проектам щодо миру, справедливості, примирення та пропагування різноманітності, які ініціює молодь та молодіжні організації. Резолюція нагадує урядам про їхню відповідальність із захисту молоді під час збройних конфліктів.

- Вона пропагує представництво та участь молоді: Резолюція вимагає від країн-членів брати до уваги потреби та перспективи молоді. Вона також вимагає участі молоді на усіх рівнях у миротворчому процесі.

- Вона культивує партнерство: резолюція запроваджує платформу партнерства для співпраці та розвитку партнерства з представниками різних секторів для досягнення всеохоплювального процесу миру, включаючи ООН, урядів, донорів, громадянське суспільство, молодіжних організацій та інших.

- Вона надає знаряддя для боротьби із насильницьким екстремізмом: резолюція визнає загрозу насильницького екстремізму для молоді, але чітко показує, що більшість молоді не спричиняє насильства. Навпаки, молодь відіграє роль у протидії насилля та екстремізму та заснуванні миру. Інвестиції в освіту та професійні навики є дуже важливими.

- Вона забезпечує підхід, заснований на фактах: Резолюція закликає Генерального Секретаря здійснити вивчення позитивного внеску молоді у процеси миру та вирішення конфліктів. В результаті можна розробити більш ефективну політику, програми та відповіді.

- Вона забезпечує відповідальність: ця резолюція закликає до щорічного обговорення у Раді Безпеки аби обговорити прогрес у виконанні цієї резолюції.

Про що йдеться у резолюції Ради Безпеки ООН 2250?

Резолюція 2250 має 5 основних напрямків діяльності:

(I) Участь; (ІІ) Захист; (III) Попередження; (IV) Партнерство; (V) Повернення та Реінтеграція у суспільство

Участь

Резолюція 2250 просить уряди сприяти збільшенню кількості молоді, яка бере участь у процесах прийняття рішень на всіх рівнях управління, розробляє механізми запобігання та вирішення конфліктів у місцевих, національних, регіональних і міжнародних установах. Резолюція також підкреслює необхідність Ради Безпеки ООН розглянути потреби молоді під час своїх місій.

Більш докладно про це можна довідатися звернувшись до:

  • Провідні принципи з питання участі молоді у миробудівництві.
  • Практична замітка щодо ключових стратегічних і програмних міркувань для підтримки участі молоді у миробудівництві.

Захист

Резолюція 2250 вимагає, щоб уряди забезпечили захист цивільних осіб, особливо молоді, у період збройного конфлікту і постконфліктних ситуаціях, включаючи захист від усіх форм сексуального та гендерного насильства. Вона також вимагає від країн покласти край безкарності, шляхом залучення до відповідальності тих, хто здійснює геноцид, злочини проти людства і військові злочини проти молодих цивільних осіб.

Більш докладно про це можна довідатися звернувшись до:

  • Для отримання більш детальної інформації про діяльність ООН проти сексуального насильства в умовах конфлікту
  • Дізнайтеся більше про роботу ООН в боротьбі з насильством за ознакою статі в умовах кризисних ситуацій
  • Цікаві факти щодо «Зґвалтування під час війни: Мотиви бойовиків в Конго»

Попередження

Резолюція 2250 закликає уряди підтримати залучення молоді, шляхом створення простору, в якому, молодь офіційно визнається і отримує адекватну підтримку для здійснення заходів з попередження насильства. У документі також наголошується на необхідності створити стратегії для молоді, які будуть позитивно сприяти зусиллям миробудівництва, в тому числі, соціально-економічному розвитку. Рада Безпеки ООН також закликає всіх відповідних діячів створити механізми для сприяння формуванню культури миру і перешкоджанню молоді від усіх актів насильства.

Партнерство

Резолюція 2250 закликає уряди встановити і зміцнити партнерські відносини з відповідними діячами, наступними діями:

- підвищення політичного, фінансового, технічного та матеріально-технічного забезпечення органів ООН, які займаються забезпеченням миру, розвитку і рівності;

- беручи до уваги поради та рекомендації Комісії з Миробудівництва про те, як залучити молодь під час і після конфлікту при розробці стратегії миробудівництва;

- залучення громадських діячів, розширення прав і можливостей місцевого населення, в тому числі молоді, сімей, жінок, релігійних, культурних та освітніх лідерів - в боротьбі з насильницьким екстремізмом і сприяння соціальної згуртованості та інтеграції.

Детальніше:

  • Програма дій молоді щодо запобігання насильницького екстремізму та зміцнення миру.

Повернення та Реінтеграція у суспільство

Роззброєння, демобілізації та реінтеграції (РДР) є стратегії, які використовуються у період після збройного конфлікту для досягнення стійкого миру. Ці стратегії включають: вилучення озброєння у воєнізованих груп (роззброєння), а також роз’єднування їх учасників (демобілізації) і їх реінтеграція в суспільство (реінтеграція).

Резолюція 2250 закликає усіх учасників РДР враховувати вплив цих процесів на молодь, а також потреби молодих людей, які постраждали від збройних конфліктів. Аспекти, які необхідно враховувати, можливості і стратегії в галузі освіти, зайнятості та професійної підготовки у запобіганні маргіналізації молоді та пропаганди культури миру.

Які є наступні кроки?

ООН буде працювати з метою поліпшення координації та взаємодії стосовно потреб молоді під час збройних конфліктів і в постконфліктних ситуаціях;

Генеральний секретар ООН, проведе дослідження про позитивний вклад молоді в мирні процеси і врегулюванні конфліктів, щоб рекомендувати ефективні заходів на місцевому, національному, регіональному і міжнародному рівнях;

Рада Безпеки ООН буде надалі займатися цим питанням.

Як я можу використовувати Резолюцію 2250?

Незважаючи на те, що держави-члени несуть відповідальність за реалізацію резолюції на національному рівні, існує багато можливостей, як молодь й організації громадянського суспільства можуть брати участь в цьому процесі, та працювати разом з іншими зацікавленими сторонами на місцевому, національному, регіональному і глобальному рівнях.

Ви та ваша організація можете вибирати, як використовувати резолюцію на основі ваших можливостей і компетенції, а також на потребах, які ви маєте. З цієї причини важливо контекстуалізувати ваші зусилля, знати проблеми і потреби молодих людей вашої спільноти і країни!

Нижче, ви знайдете кілька рекомендацій про те, як резолюція Ради Безпеки ООН 2250 може сприяти вашої роботі з молоддю, миром та безпекою.

Форум присвяченій молоді, яка сприяє миробудівництву 2015 року, організований Об'єднаною мережею молодих миротворців (UNOY)

Поширюйте знання!

Люди повинні знати, що таке резолюція 2250, про що вона розповідає, і чому вона важлива, для того, щоб вони могли її використовувати. Таким чином, поширюйте знання, щоб якомога більше людей дізналися про резолюцію 2250. Для того, щоб це зробити, ви можете:

➢ Ознайомити членів вашої організації, активістів, колег та інших з резолюцію;

➢ Відвідувати заходи, що відносяться до теми молоді, миру і безпеки, а також посилаються на резолюцію в ході дискусій, дебатів, сесій і т. ін.;

➢ Писати пости для вашого блогу або блогу партнера на цю тему; створювати і обмінюватися контентом в соціальних мережах (Facebook, Twitter, Instagram тощо) з використанням хештегів # Youth4Peace і # SCR2250;

➢ Ділитися змістом цього посібника з вашою організацією, партнерами і мережами;

Пропагуйте

Ви можете піти далі і створити стратегію пропагування резолюції 2250.

Відстоюючи та пропагуючи ці ідеї, ви зможете залучити людей, резолюція отримає підтримку і буде розглянута політиками та іншими відповідними діячами. Це потребуватиме більш стратегічного планування, ніж просто згадати документ і поділиться їм у соціальних мережах. Є кілька кроків, які ви можете зробити, щоб почати кампанію пропагування:

➢ Проведіть колективне обговорення з вашою організацією і партнерами, яке саме повідомлення ви хотіли б пропагувати (ви можете використовувати щось конкретне у резолюції або наприклад, весь документа в цілому);

➢ Виберіть партнерів, яких ви хотіли б залучити до цієї кампанії (молодіжні та молодіжно- орієнтовані громадські організації, молодіжні клуби та наради, мирні організації, агентства ООН і под.) і цільову групу;
Об'єднана мережа молодих миротворців (UNOY) має хороші партнерські відносини з такими організаціями, як: Пошук Порозуміння, Світове Бачення (World Vision), Корпус Милосердя (Mercy Corps), а також Програма розвитку ООН (ПРООН), Фонд народонаселення ООН (ФНООН), ООН – Жінки. Якщо вам потрібна допомога зв’язатися з якоюсь з цих організацій, напишіть нам на advocacy@unoy.org.

➢ Створіть контент для соціальних мереж та блогів - не забувайте використовувати хештеги # Youth4Peace і # SCR2250);

➢ Організуйте семінари та тренінги стосовно резолюції (не соромтеся використовувати зміст цього посібника для додаткової допомоги, наприклад, презентацію в Power Point);

➢ Зверніться до місцевих засобів масової інформації (газети, телевізійні канали тощо).

Лобіюйте

Лобіювання це спосіб ведення пропагування, за винятком того, що це стосується політиків. Знову ж таки, ви повинні бути стратегічними і скласти план для того, щоб вплинути на них. Почніть з наступних дій:

➢ Перегляньте стратегії та національні плани в області миру та безпеки (протидії насильницькому екстремізму, гендерної рівності, молодіжної політики і под.) і перевірте систему подача інформації, яка використовується стосовно молоді. Ви можете піти ще далі і спроектувати рекомендацій щодо цих документів, щоб представити систему подачі інформації з питань молоді і посилатися на резолюції 2250;

➢ Надішліть політикам електронного листа (шаблон доступний на unoy.org/2250-toolkit), де доводиться до їх відома важливість реалізації резолюції в вашій країні. Переконайтеся, що ви вибираєте людей, які проявили інтерес і відданість справі;

➢ Якщо можливо, заплануйте зустріч з політиками, щоб обговорити ці питання більш детально. Важливо бути готовим! Підготуйте двохвилинну промову, чому це важливо і як ця конкретна людина може зробити свій внесок. Після зустрічі, переконайтеся, що Ви відправили електронного листа, подякувавши за витрачений час і подальші заходи щодо виконання обговорених зобов’язань.


Побудуйте партнерські відносини

Резолюція 2250 зображує молодь в якості партнерів у справі запобігання насильству, протидії насильницького екстремізму та зміцнення миру. Тому настав час, щоб взаємодіяти з іншими зацікавленими сторонами, з тим щоб мати більший вплив. Для цього, дотримуйтесь наступних дій:

➢ Локалізуйте відповідних діячів у сфері безпеки та миру у вашій країні і суспільстві; такі як міністерства, молодіжні ради, установи ООН, релігійних групи тощо;

➢ Проаналізуйте, як обидві сторони можуть сприяти можливому партнерству: ви можливо багато знаєте про місцеве оточення і будете в змозі залучити молодих людей, в той час як інші сторони, можуть мати можливості або кошти, якими Ви не володієте;

➢ Охоплюйте цих діячів та дізнавайтеся, як ви можете співпрацювати. Будьте відкриті для обговорення різних способів сприяння замість вживання «Мені потрібно, щоб Ви» стилю мовлення.

Мобілізуйте ресурси

Багатьом некомерційним і молодіжним організаціям не вдається здійснювати свою діяльність через брак ресурсів, особливо фінансових. Резолюція 2250 може стати важливим інструментом для мобілізації ресурсів, оскільки вона забезпечує визнання і законність зусиль молодих людей у миробудівництві. Таким чином, ви можете:

➢ Посилатися на резолюцію при подачі заявки на фінансування – зауважуючи як Рада Безпеки ООН закликає держави підтримувати здатність молоді виступати в якості агентів позитивних змін;

➢ Просити про технічну підтримку у реалізації проекту, це може включати в себе розробку компетенцій, якими ще не володіє ваша організація;

Організуйте національне оприлюднення резолюції

Організація оприлюднення резолюції на національному рівні дає можливість підвищити обізнаність з цієї теми і залучити відповідні зацікавлені сторони. Нижче перелік дій, який допоможе вам в організації цього заходу:

Приступайте до мозкового штурму!

➢ Який вид заходу працюватиме краще у вашій країні, для поширення ідей резолюції Ради Безпеки ООН 2250? Прес-конференція, дискусія, форум ...?

➢ Де ви його проводитиме? Як ви розповсюдите інформацію?

➢ Кого ви запросите (урядовців, молодіжних активістів, організацій громадянського суспільства ...)?

➢ Хто буде спікерами (переконайтеся, що це багатогранна і повна команда)?

➢ Який ваш бюджет? Як ви будете збирати кошти на захід?

Важливо: переконайтеся, що ваш захід має стратегію і є веселим!

Порада: Зарезервуйте час і місце у вашій програмі для місцевих молодих миротворців, щоб вони мали змогу продемонструвати свою роботу. В кінці заходу, учасники можуть вибрати переможця премії «Молодий Миротворець». Це принесе визнання позитивної ролі молоді в суспільстві.

Запитайте своїх друзів, колег або організацій-партнерів якщо вони зможуть допомогти вам просунути ваш захід.

Побудуйте команду!

➢ Налагоджуйте партнерські відносини з молодіжними групами, благодійними організаціями, школами та засобами масової інформації для організації вашого заходу і намагайтеся бути максимально відкритими, наскільки це можливо! У деяких випадках, ми можемо допомогти вам зв'язатися з організаціями.
Зв'яжіться з нами: advocacy@unoy.org.

Порада: Підготуйте прес-реліз з 5-10 пунктів пріоритетних дій для місцевої молоді та уряду, міжнародних установ і організацій громадянського суспільства.

Дайте нам знати!

➢ Ви можете надихнути інших зробити те ж саме, так що дайте нам знати про свій досвід оприлюднення резолюції і ми поділимося вашим досвідом у наших соціальних мережах. Ви можете відправити фотографії, відео та розповіді! Проінформуйте Об'єднану мережу молодих миротворців UNOY (advocacy@unoy.org) про захід, щоб ми могли поділитися цією інформацією через наші канали зв'язку!

➢ Обмінюйтесь фотографіями, відео і розповідями, про те, що ви робите до і в день вашого заходу, використовуючи хештеги #SCR2250 і #youth4peace.

Інші види діяльності, які можуть бути виконані паралельно з національним оприлюдненням резолюції або індивідуально:

Національні консультації: Для того, щоб з'ясувати, які найбільш актуальні питання і проблеми молоді у вашій країні, організувати онлайн-консультацію. Розповсюджуйте цю інформацію серед молодих людей, політиків, активістів, організації громадянського суспільства, асоціацій/союзів, академіків та інших. Результати можуть бути використанні для підтримки пропагування (як вашої стратегічної кампанії так і лобіювання);

Зустрічі на місцевому рівні: Створіть місця (або побудуйте на вже існуючих) для молодих людей зі спільноти, для обговорення цих ідей з надихаючими і впливовими ораторами. Запросіть членів спільноти, правозахисників і громадських діячів. Ідея полягає в тому, щоб обмінятися досвідом, поділитися кращими і гіршими практиками і подолати розбіжності з різними зацікавленими сторонами;

Культурно-мистецькі заходи: Організуйте культурно-мистецькі заходи, де ви і інші зможете малювати або творчо писати про резолюцію, досліджуючи зміст і значення резолюції Ради Безпеки ООН 2250. Це може включати в себе малювання, танці, постановку п'єси, організацію флешмобу, складання пісні ... будьте творчими і не забувайте ділитися вашим досвідом у соціальних мережах за допомогою хештегів # youth4peace і # SCR2250.

Варто розглянути деякі важливі компетенції при роботі з молоддю, миром та безпекою:

Будьте винахідливими: молоді люди часто відображають інновації, енергію, мотивацію і прихильність. З цієї причини, звільніть вашу уяву і будьте максимально творчими при підготовці цього заходу. Думайте нестандартно!

Будьте відкритими: молодь включає в себе широкий спектр національних, расових, етнічних, соціально-економічних, культурних та релігійних особливостей. Будьте відкритими, поважними і толерантними, коли спілкуєтесь і працюєте разом, а також співпрацюйте з молодими людьми.

Завантажити повний зміст посібника резолюції 2250: unoy.org/2250-toolkit

Чи є у вас які-небудь питання з приводу резолюції 2250? Маєте Ви будь-які пропозиції про те, що повинно бути у посібнику резолюції 2250? Дайте нам знати, на advocacy@unoy.org. Ваші пропозиції вітаються.

Якщо вам сподобалась інструкція до резолюції Ради Безпеки ООН 2250, поділиться цим у соціальних мережах, використовуючи хештеги #Youth4Peace і #UNSCR2250.