margaret_chan.jpg12 червня 2009 року. Женева - Київ - На основі існуючих фактичних даних та їх оцінки, виконаної експертами, науково-підтверджені критерії свідчать про виникнення пандемії грипу. В цій ситуації Генеральний директор ВООЗ вирішила підвищити рівень попередження про пандемію грипу з фази 5 до фази 6. «Сьогодні світ знаходиться на початку пандемії грипу 2009 року», - заявила д-р Маргарет Чен на прес-конференції, що відбулася 11 червня.

margaret_chan.jpg12 червня 2009 року. Женева - Київ - На основі існуючих фактичних даних та їх оцінки, виконаної експертами, науково-підтверджені критерії свідчать про виникнення пандемії грипу. В цій ситуації Генеральний директор ВООЗ вирішила підвищити рівень попередження про пандемію грипу з фази 5 до фази 6. «Сьогодні світ знаходиться на початку пандемії грипу 2009 року», - заявила д-р Маргарет Чен на прес-конференції, що відбулася 11 червня.

margaret_chan.jpg12 червня 2009 року. Женева – Київ – На основі існуючих фактичних даних та їх оцінки, виконаної експертами, науково-підтверджені критерії свідчать про виникнення пандемії грипу. В цій ситуації Генеральний директор ВООЗ вирішила підвищити рівень попередження про пандемію грипу з фази 5 до фази 6. «Сьогодні світ знаходиться на початку пандемії грипу 2009 року», - заявила д-р Маргарет Чен на прес-конференції, що відбулася 11 червня.

Звернення до преси

Д-р Маргарет Чен
Генеральний директор Всесвітньої організації охорони здоров’я

«Пані та панове,

В кінці квітня ВООЗ інформувала про виникнення нового вірусу грипу А.

Цей особливий штам H1N1 раніше не циркулював серед людей. Це абсолютно новий вірус.

Цей контагіозний вірус легко розповсюджується від людини до людини та із однієї країни в іншу. На сьогоднішній день підтверджено майже 30 000 випадків захворювання в 74 країнах світу.

Це лише частина картини. За рідкими виключеннями, країнами із більшою кількістю захворювання є країни, де проводяться епідеміологічний нагляд та процедури тестування.

Розповсюдження інфекції в ряді країн вже неможливо від слідкувати до чітко визначених ланцюжків передачі інфекції від людини людині. Надалі розповсюдження інфекції передбачається неминучим.

Я провела нараді із провідними експертами з грипу, вірусологами та спеціалістами громадської охорони здоров’я. У відповідності із порядком дій, визначених в Міжнародних медично-санітарних правил, я звернулася за вказівками та рекомендаціями до Комітету з надзвичайних ситуацій, заснованому саме з цією метою.

Існуючі фактичні дані та їх оцінки, зроблені цими експертами, вказують на те, що науково підтверджені критерії свідчать про виникнення пандемії грипу.

Тому, я вирішила підвищити рівень попередження про пандемію грипу з фази 5 до фази 6.

Сьогодні світ знаходиться на початку пандемії грипу у 2009 році.

Йдуть перші дні пандемії. Вірус розповсюджується під чітким та уважним наглядом.

Жодна попередня пандемія не була виявлена на такому ранньому етапі і не відслідковувалась так пильно, в режимі реального часу, із самого її початку. Сьогодні світ може отримувати перевагу від результатів інвестицій в забезпечення готовності до пандемії, зроблені протягом останніх п’яти років.

Ми заклали гарний початок. Дякуючи цьому ми займаємо міцну позицію. Проте обмеженість даних та значна наукова невизначеність потребує також пред’явлення рекомендацій та підтверджень.

Дякуючи пильному моніторингу, ретельним розслідуванням та правдивим повідомленням із країн ми маємо деякі ранні уявлення про розповсюдження вірусу і масштабах хвороби, котру він може викликати.

Нам також відомо, що ці ранні, окремі уявлення можуть дуже швидко змінитися. Правила диктує вірус, а цей вірус, подібно всім вірусам грипу, може змінювати правила в будь-який час без яких-небудь на те причин.

В глобальних масштабах у нас є усі підстави вважати, що пандемія, в крайньому випадку, в своїй початковій стадії, буде середньої важкості. Як ми знаємо з досвіду, ступінь важкості в різних країнах може різнитися в залежності від багатьох факторів.

Згідно існуючих фактичних даних, основна більшість пацієнтів переживають легкі симптоми і швидко повністю виліковуються, часто без будь-якого медичного лікування.

По всьому світу кількість смертельних випадків є невеликою. Кожний із цих випадків є трагедією, і ми повинні бути готові до нових летальних випадків. Проте ми не очікуємо раптового зростання кількості важких та смертельних інфекцій.

Нам відомо, що новий вірус H1N1 інфікує переважно молодих людей. Майже у всіх районах з масштабними та сталими спалахами хвороб більшість випадків захворювання виникає у людей до 25 років.

В деяких із цих країн у 2% випадків захворювання розвивалася важка хвороба, котра часто дуже швидко прогресувала у пневмонію, ставлячи загрозу для життя.

Більшість випадків інфекційних захворювань важкого характеру, що закінчувались смертю проходили у дорослих людей у віці від 30 до 50 років.

Ця характерна особливість значно відрізняє теперішню пандемію від епідемій сезонного грипу, коли більшість смертельних випадків трапляється серед слабких людей похилого віку.

Багато, проте не всі випадки важкого захворювання мали місце серед людей із хронічними захворюваннями. Обмежені, попередні данні свідчать про те, що такими станами найчастіше виявлялися респіраторні хвороби, зокрема астма, серцево-судинні захворювання, діабет, автоімунні порушення та ожиріння.

У той самий час важливо відзначити, що близько від третини до половини усіх випадків важкої та смертельної інфекції трапилося серед раніше здорових молодих людей та людей середнього віку.

Звичайно, підвищеному ризику розвитку ускладнень підпадають вагітні жінки. У зв’язку з таким підвищеним ризиком вірусу, що інфікує переважно молодші вікові групи, необхідно приділяти підвищену увагу.

І, на кінець те, що викликає найбільшу тривогу, - ми не знаємо як цей вірус поведе себе в умовах, характерних для країн, що розвиваються. На сьогоднішній день переважна більшість випадків захворювання виявлено і розслідувано у порівняно забезпечених країнах.

Дозвольте мені зупинитися на двох із великої кількості причин для такої тривоги. По-перше, більше 99% випадків смерті матерів, що свідчить про низьку якість медичної допомоги під час вагітності або родів, трапляється у країнах, що розвиваються.

По-друге, близько 85% тягаря хронічних захворювань сконцентровано в країнах із низьким та середнім рівнем прибутків.

Незважаючи на те, що у відносно забезпечених країнах ступінь важкості пандемії, скоріше всього, буде помірним, розумно очікувати важчої ситуації по мірі розповсюдження вірусу у райони із обмеженими ресурсами, низькоякісною медичною допомогою та високими показниками розповсюдження проблем в сфері медицини.

Пані та панове,

Характерними ознаками пандемій являються їх швидке розповсюдження у всі частини світу. В минулому столітті таке розповсюдження продовжувалось близько 6-9 місяців, навіть у ті часи, коли міжнародні поїздки виконувалися переважно на кораблях та потягах.

Країни повинні бути готові до виявлення або подальшого розповсюдження випадків захворювання в найближчому майбутньому. Країни, де спалахи хвороби досягли свого апогею, повинні бути готові до другої хвилі інфекції.

Міністерствам охорони здоров’я усіх країн було розіслано вказівки з особливими захисними та попереджувальними засобами. Країни, де не зареєстровані випадки захворювання або зареєстровано декілька випадків захворювання повинні залишатися пильними.

Країни із широко розповсюдженою передачею інфекції повинні приділяти увагу належному веденню пацієнтів. Тестування та обстеження пацієнтів повинні проводитися в обмежених розмірах, оскільки такі заходи є ресурсномісткими і можуть дуже швидко створити надзвичайну загрузку для існуючого потенціалу.

ВООЗ веде інтенсивний діалог із виробниками вакцин проти грипу. Я вважаю, що виробництво вакцин проти сезонного грипу буде швидко зупинено і що в найближчий час існуючий потенціал буде наданий для забезпечення найбільшого, наскільки це можливо, запасу пандемічної вакцини.

До того часу, коли такі вакцини будуть у нашому розпорядженні, деякий захист можуть забезпечити ряд заходів нефармацевтичного характеру.

ВООЗ як і раніше не рекомендує яких-небудь обмежень поїздок та закриття кордонів.

Пандемії грипу, якими вони б не були – помірні або важкі – являються виключними випадками через всезагальну сприйнятливість населення світу до інфекції.

Це стосується усіх нас, і ми, всі разом, впораємося з цим.

Дякую за увагу».

Детальніше про вірус грипу A(H1N1).