mdg_crabon_facility.jpg19 червня 2009 року. Луганськ – Київ За сприяння та участі Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) та Луганської обласної державної адміністрації «Банк Fortis» (група BNP-Paribas) та ТОВ «Надра Луганщини» офіційно підписали Договір про співпрацю в напрямку скорочення викидів парникових газів. Це перше підписання такого документу в Україні та друге в регіоні Східної Європи та СНД.

mdg_crabon_facility.jpg19 червня 2009 року. Луганськ – Київ За сприяння та участі Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) та Луганської обласної державної адміністрації «Банк Fortis» (група BNP-Paribas) та ТОВ «Надра Луганщини» офіційно підписали Договір про співпрацю в напрямку скорочення викидів парникових газів. Це перше підписання такого документу в Україні та друге в регіоні Східної Європи та СНД.

mdg_crabon_facility.jpg19 червня 2009 року. Луганськ – Київ За сприяння та участі Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) та Луганської обласної державної адміністрації «Банк Fortis» (група BNP-Paribas) та ТОВ «Надра Луганщини» офіційно підписали Договір про співпрацю в напрямку скорочення викидів парникових газів. Це перше підписання такого документу в Україні та друге в регіоні Східної Європи та СНД.

Підписання Угоди є важливим етапом участі української сторони в міжнародному Вуглецевому механізмі Цілей розвитку тисячоліття ПРООН. В рамках виконання Угоди реалізовуватиметься Проект з утилізації звалищного газу на Луганському полігоні твердих побутових відходів в м. Александрівськ (Луганської області). Це перший проект спільного впровадження, визначеного Кіотським протоколом в Україні.

Проект був розроблений відповідно до вимог Вуглецевого механізму ЦРТ Програми розвитку ООН у співпраці із Луганською облдержадміністрацією, «Банком Fortis» в якості покупця (зараз належить групі «BNP-Paribas») і ТОВ «Надра Луганщини» в якості продавця.

Метою проекту є проектування, будівництво та функціонування системи збору і утилізації звалищного газу на полігоні з утилізації твердих побутових відходів (ТПВ) в м. Александрівськ Луганської області. Зараз вже зібрані дані по Александрівському полігону ТПВ, необхідні для розробки робочого проекту, проведена топографічна зйомка і виконана прив'язка існуючої і проектної площ тіла полігону, проведені також й інженерні дослідження. Найближчим часом буде розроблена робоча документація зі створення системи збору та утилізації звалищного метану на Александрівському полігоні ТПВ.

Александрівський полігон ТПВ займає площу 11,6 Га. Площа ділянки складування 7,5 Га. На полігоні заховано близько 3 (трьох) мільйонів тонн відходів. Полігон розташований в 2,5 км. від м. Александрівськ в балці Крутий Яр. Перша черга полігону, на якій планується впровадження проекту, експлуатувалася з 1980 року і в даний час закрита.

Під час проведених досліджень було встановлено, що з Луганського звалища (Александрівського полігону ТПВ) можна добувати до 600 м3 біогазу за годину, а це, навіть якщо прийняти до уваги концентрацію метану в біогазі, що становить 50% - 300 м3 чистого метану. Насправді ж, дослідження показали, що концентрація метану трохи вища, а, отже можна добувати і більший об'єм метану.

Планується, що ТОВ «Надра Луганщини» почне добування біогазу з Луганського звалища вже цього року. За десять років реалізації проекту планується добути та утилізувати близько 23 млн. м3 метану, що дозволить скоротити викиди парникових газів на приблизно 120-140 тис. тонн СО2-екв вже до 2012 року.

Зібраний звалищний газ спочатку підлягає факельному спалюванню в перший рік дії Угоди. А на другий рік дії Угоди газ буде використовуватися для видобутку електроенергії на об'єкті та її подальшого постачання до місцевої електромережі.

В результаті реалізації цього спільного проекту вдасться значно скоротити викиди парникових газів, провести ряд заходів для усунення і пом'якшення наслідків викидів парникових газів, при цьому покращивши стан навколишнього середовища навколо полігону. Окрім цього, втілення проекту сприятиме покращенню життя безпосередніх представників місцевої громади. Зокрема, будуть створені нові робочі місця, припиниться горіння відходів, що заховані на полігоні, припиниться розповсюдження продуктів згоряння і неприємного запаху в результаті гниття відходів.

За словами заступника голови Луганської обласної державної адміністрації Юрія АРЕФ'ЄВА, між ПРООН і Луганською обладміністрацією вже є позитивні приклади партнерських відносин.

«В процесі реалізації «Програми сталого розвитку Луганської області» був проведений технічно-економічний аналіз утилізації звалищного метану (з органічних відходів) в Луганській області. Окрім цього, ми спільно зробили економічний аналіз розвитку транспортної інфраструктури Луганської області і аналіз утилізації шахтного метану вугільних родовищ в нашій області. Все це було зроблено із застосуванням механізму Спільного впровадження в рамках Кіотського Протоколу. Я дуже радий тому, що ми підписали дану Угоду, і сподіваюся на подальшу плідну співпрацю» - сказав Ареф'єв.

Під час церемонії підписання Угоди, Йенс ВАНДЕЛЬ, Заступник Директора Регіонального Бюро для країн Європи і СНД, який прибув до Луганська з офіційним візитом, відзначив, що, будучи Організацією, яка працює на благо розвитку країн, ПРООН не шукає комерційних вигод від участі у Вуглецевому механізмі. ПРООН лише стягуватиме фіксований збір для відшкодування своїх прямих витрат.

«За останні сім років ПРООН реалізувала ряд проектів в сфері вуглецевого фінансування в більш ніж 20 країнах світу. Дана Угода є першою в Україні і другою в Східній Європі і країнах СНД. Ми з великою радістю вітаємо наших українських колег із підписанням цієї екологічно і соціально-економічно важливої Угоди» - сказав Вандель.

ПРООН заснувала Вуглецевий механізм ЦРТ («Механізм») для вирішення двох основних завдань. По-перше, для розширення доступу до вуглецевого фінансування шляхом створення умов для участі ширшого кола країн, що розвиваються.

По-друге, для успішного просування проектів зі скорочення викидів, які направлені на досягнення Цілей розвитку тисячоліття (ЦРТ) шляхом додаткового стимулювання сталого розвитку і скорочення бідності в різноманітних регіонах світу.

Міжнародний Вуглецевий механізм Цілей розвитку тисячоліття ПРООН є прикладом інноваційної співпраці між ПРООН та міжнародним фінансовим партнером – «Банком Фортіс» («Fortis» - BNP Paribas Group), котрий пропонує комплексний пакет послуг з розробки та комерціалізації потенційних проектів зі скорочення викидів парникових газів.

За словами Ерджана МУРАТА, Уповноваженого Керівника Програми розвитку ООН в Україні, учасники цього першого проекту в Україні зможуть використовувати останні досягнення ПРООН в сфері вирішення проблем людського розвитку, щоб забезпечити отримання максимальних вигод безпосередньо для місцевих громад та навколишнього середовища в Луганській області.

«В світі ПРООН впроваджує проекти в галузі енергетики та навколишнього природного середовища із загальним бюджетом в 5 млрд. дол. США, що робить ПРООН одним з найбільших надавачів технічної допомоги в сфері допомоги щодо полегшення наслідків зміни клімату. В Україні за останні п’ять років загальна вартість природоохоронних проектів сягнула 7 млн. 548 тис. дол. США» - сказав Ерджан Мурат.

В Україні, ПРООН і «Банк Fortis» підписують Угоду з Товариством «Надра Луганщини» - відповідною юридичною особою, що має права на вуглецеві кредити, отримання яких планується внаслідок реалізації згаданого проекту в Луганську.

Роль ПРООН в Механізмі полягає в наданні послуг щодо розробки проекту, які включають проведення фінансової та юридичної експертиз. Крім цього, «Надрам Луганщини» буде надано технічну допомогу з питань проходження процедур схвалення з огляду на вимоги механізмів чистого розвитку («МЧР») і спільного впровадження («СВ»), визначених «Кіотським протоколом», а також з питань застосування системи моніторингу скорочень викидів, зґенерованих проектом.

ДОВІДКОВА ІНФОРМАЦІЯ:

Співпраця ПРООН з «Банком Fortis» на глобальному рівні обмежується початковим пакетом прийнятних проектів зі скорочення викидів. Видача вуглецевих кредитів в рамках реалізації проектів спільного впровадження відбувається відповідно до першого Періоду відповідальності в Кіотському протоколі (з 2008 до 2012 рр..)

Роль «Банку Fortis» у Вуглецевому механізмі полягає в наданні послуг з вуглецевого фінансування, що включають купівлю, управління і подальший продаж на ринку вуглецевих кредитів, що генеруються Проектом з утилізації газу звалища на Луганському полігоні твердих побутових відходів в м. Александрівськ.

ПРООН обрала «Банк Fortis» для реалізації початкового пакету Проектів Механізму в результаті ретельного відбору на конкурсній основі, проведеного з метою забезпечення найкращих можливих умов для Проектів Механізму. Пропозиції претендентів були оцінені Тендерною комісією ПРООН на предмет їх відповідності зумовленому набору кількісних критеріїв. Ці оціночні критерії містили досвід роботи у сфері вуглецевого фінансування, рівень корпоративної соціальної відповідальності і вартість фінансової пропозиції.

«Програма сталого розвитку Луганської області» – спільна ініціатива Програми розвитку ООН і Луганської облдержадміністрації. Метою проекту є ефективне втілення принципів сталого розвитку на місцевому рівні заради поліпшення соціально-економічного і екологічного стану в Луганській області. Діяльність цієї програми складається з трьох компонентів:

1. Підтримка розвитку транспортної мережі Луганської області, включаючи міське і міжміське сполучення.

2. Створення умов для утилізації шахтного метану в Луганській області за механізмом спільного впровадження Кіотського Протоколу.

3. Створення умов для рекультивації міських звалищ і утилізації звалищного метану за механізмом спільного впровадження Кіотського Протоколу.

Більше інформації про діяльність Проекту: www.undp.org.ua/ua/energy-and-environment

Експерти Програми розвитку ООН розробили спеціальний навчальний курс для журналістів, присвячений змінам клімату. Пройти цей on-line курс можна безкоштовно за адресою в Інтернет: http://www.undp.ru/index.phtml?iso=RU&lid=2&pid=0&cmd=text&id=$209

«Кіотський Протокол»міжнародний документ, прийнятий в Кіото (Японія) в грудні 1997 року в доповнення до Рамкової конвенції ООН про зміну клімату. На сьогодні його ратифікували більше ніж 160 країн, включно з Україною (наша держава підписала Кіотський протокол до Рамкової конвенції ООН про зміну клімату 15 березня 1999 р. та ратифікувала його 4 лютого 2004 року). Згідно з Протоколом, з 2008 до 2012 р.р. країни-учасниці мають скоротити сукупний середній рівень викидів шести типів газів (CO2, CH4, гідрофторвуглецю, перфторвуглецю, N2O, SF6) на 5,2% в порівнянні з рівнем 1990 року.

«Кіотський Протокол» містить положення стосовно добровільної участі Сторін у реалізації «гнучких механізмів» виконання зобов’язаньа саме:

торгівлі квотами – держава або окремі господарські суб’єкти на її території можуть продавати/купувати квоти на викиди парникових газів; проекти «спільного впровадження» – проекти з питань зменшення викидів парникових газів, які реалізовуються на території однієї з країн повністю чи частково коштом інвестицій іншої країни; механізми чистого розвитку – проекти зі зменшення викидів парникових газів, які впроваджуються на території однієї з країн (як правило, такої що розвивається) за рахунок інвестицій іншої країни.

Цілі розвитку тисячоліття (ЦРТ) – це амбітна програма спрямована на боротьбу з бідністю та загальне покращення рівня людського розвитку, яку було прийнято під час проведення Світового Саміту Тисячоліття лідерами 189 країн, включно з Президентом України на той час, у вересні 2000 року в Нью-Йорку. Країни зобов’язалися досягти ЦРТ вже до 2015 року. Світові лідери прийняли вісім Цілей, обіцяючи, що і багаті і бідні країни працюватимуть разом над подоланням крайньої бідності та голоду, наданням початкової освіти всім дітям шкільного віку, сприянням рівності між чоловіками та жінками, зменшенням дитячої смертності, покращенням здоров’я матерів, боротьбою з ВІЛ/СНІД та іншими небезпечними хворобами, забезпеченням стабільного розвитку природного наволишнього середовища. Більше інформації: www.ukraine2015.org.ua