un_convention_peoples_rights_with_disabilities.jpg 18 березня 2010 року, Київ: У приміщенні Інституту законодавства Верховної Ради України відбулося засідання Круглого столу «Конвенція ООН про права інвалідів: міжнародні зобов’язання та соціально-правова відповідальність держави».

un_convention_peoples_rights_with_disabilities.jpg 18 березня 2010 року, Київ: У приміщенні Інституту законодавства Верховної Ради України відбулося засідання Круглого столу «Конвенція ООН про права інвалідів: міжнародні зобов’язання та соціально-правова відповідальність держави».

un_convention_peoples_rights_with_disabilities.jpg18 березня 2010 року, Київ: У приміщенні Інституту законодавства Верховної Ради України відбулося засідання Круглого столу «Конвенція ООН про права інвалідів: міжнародні зобов’язання та соціально-правова відповідальність держави».

Організатори заходу Інститут законодавства Верховної Ради України спільно з Комітетом у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів, Проектом Програми розвитку ООН (ПРООН), Міжнародної організації праці (МОП) та Державного центру зайнятості (ДЦЗ) «Соціальна інтеграція людей з інвалідністю шляхом забезпечення доступу до зайнятості» та Національною Асамблеєю інвалідів України (НАІУ).

У засіданні взяли участь народні депутати, представники Cекретаріату Верховної Ради, Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, міністерств, Київської міської державної адміністрації, міжнародних організацій, громадських об’єднань, науковці.

Під час заходу обговорювалися питання дотримання норм Конвенції та заходів, необхідних для реалізації її положень.

З вітальним словом виступила Народний депутат України, Голова підкомітету з питань законодавчого забезпечення соціального захисту та реабілітації інвалідів Комітету Верховної Ради України у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів Мостіпан Уляна Миколаївна, яка, зокрема, поінформувала, що «понад 650 мільйонів людей, а це становить приблизно 10% населення світу, живуть з інвалідністю, при цьому в Україні таких людей більше 2,6 млн".

Конвенція ООН про права інвалідів була прийнята Генеральною Асамблеєю ООН 13 грудня 2006 року і набула чинності 3 травня 2008 року. Україна підписала Конвенцію та Факультативний протокол до неї 24 вересня 2008 року, ратифікувала їх 16 грудня 2009 року, а з 6 березня поточного року Конвенція про права інвалідів набула чинності в Україні.

«Конвенція гарантує, що особи з інвалідністю мають користуватися тими самими правами, що і всі інші люди. Тобто, Конвенція впроваджує гасло: всі різні – але всі рівні. Національне законодавство щодо соціального захисту людей з інвалідністю є достатньо прогресивним, однак його практичне впровадження має певні складнощі як на центральному рівні так і на місцевих. А отже першочерговим завданням як профільних міністерств так і Комітету Верховної Ради – є внесення змін в нормативно-правові документи, а також професійне впровадження в життя даного документу» - наголосила пані Мостіпан.

«Реалізація всіх прав людини всіма членами суспільства – в тому числі повної участі людей з інвалідністю в житті суспільства та його розвитку – є центральною місією ООН, що знайшло своє відображення в Конвенції ООН про права інвалідів», - наголосила Катерина Рибальченко, старший програмний менеджер ПРООН в Україні. «Те, що Україна є однією з країн, які ратифікували Конвенцію про права інвалідів – факт гідний високої оцінки. Але це лише перший крок. Ми маємо працювати у напрямку політик та програм, що перенесуть положення Конвенції на практику та призведуть до фактичного покращення життя людей з інвалідністю та забезпечать їм рівні можливості».

Василь Костриця, національний координатор МОП в Україні, підкреслив значення впровадження положень Конвенції МОП № 159 «Про професійну реабілітацію та зайнятість інвалідів», а також інших конвенцій та рекомендацій МОП для забезпечення прав людей на гідну працю без будь-якої дискримінації. Одним із важливих завдань наразі в Україні є створення сучасної системи професійної реабілітації вважає пан Костриця.

Оксана Полякова - керівник департаменту у справах інвалідів Міністерства праці та соціальної політики, поінформувала про підготовлені Мінпраці зміни до законів України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та «Про реабілітацію інвалідів в Україні». Зокрема щодо приведення у відповідність до Конвенції термінологічних визначень, щодо статусу жестової мови, а також впровадження норм для забезпечення безперешкодного доступу інвалідів.

В обговоренні взяли участь представники Міносвіти, МОЗ, Мінтранс, Мінбуд. Порушувалися такі питання як проблеми доступності, охорони здоров’я, дотримання права на освіту та зайнятість. Зокрема про результати досліджень щодо реалізації прав людей з інвалідністю на зайнятість, проведених у рамках Проекту ПРООН, МОП та ДЦЗ «Соціальна інтеграція людей з інвалідністю шляхом забезпечення доступу до зайнятості», повідомила керівник Проекту Олена Іванова. Присутніх було поінформовано, що Проектом, за результатами проведених досліджень, розроблено нову модель працевлаштування та забезпечення зайнятості людей з інвалідністю, яка наразі проходить апробацію в пілотних регіонах.

Наталя Скрипка, виконавчий директор НАІУ, ознайомила присутніх з результатами громадського моніторингу стану дотримання прав людей з інвалідністю. Представники інших громадських організацій наголосили на тих проблемних аспектах забезпечення прав людей з інвалідністю, які все ще залишаються невирішеними.

За результатами Круглого столу Інститутом законодавства для народних депутатів будуть підготовлені аналітичні матеріали.

За додатковою інформацією звертайтеся за телефонами (044) 353 66 92, 353 66 91 до офісу Проекту «Соціальна інтеграція людей з інвалідністю».