UNHCR_201110 лютого 2011 року, Ужгород - Агентство ООН у справах біженців (УВКБ ООН) представило Звіт за 2010 рік “Прислухаючись до голосів біженців та осіб без громадянства в Україні”. Він ґрунтується на низці заходів Спільної оцінки за участю біженців та осіб без громадянства, що їх Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців та партнери УВКБ ООН вперше провели у кількох ключових регіонах України.
UNHCR_201110 лютого 2011 року, Ужгород - Агентство ООН у справах біженців (УВКБ ООН) представило Звіт за 2010 рік “Прислухаючись до голосів біженців та осіб без громадянства в Україні”. Він ґрунтується на низці заходів Спільної оцінки за участю біженців та осіб без громадянства, що їх Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців та партнери УВКБ ООН вперше провели у кількох ключових регіонах України.
UNHCR_201110 лютого 2011 року, Ужгород - Агентство ООН у справах біженців (УВКБ ООН) представило Звіт за 2010 рік “Прислухаючись до голосів біженців та осіб без громадянства в Україні”. Він ґрунтується на низці заходів Спільної оцінки за участю біженців та осіб без громадянства, що їх Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців та партнери УВКБ ООН вперше провели у кількох ключових регіонах України.

Звіт “Прислухаючись до голосів біженців та осіб без громадянства в Україні”, підготовлений, виданий та представлений УВКБ ООН, ґрунтується на консультаціях, які було проведено у рамках заходів Спільної оцінки за участю біженців та осіб без громадянства в Автономній Республіці Крим, Харкові та Києві від 20 вересня до 10 жовтня 2010 року. Спільна оцінка є інструментом, за допомогою якого можна не лише краще зрозуміти становище, в якому опинилися біженці та особи без громадянства – вона допомагає визнати ту роль, яку хлопчики, дівчатка, жінки та чоловіки мають відігравати у плануванні програм допомоги біженцям.

Важливість цього Звіту важко переоцінити, - адже інформацію про життя біженців в Україні часто супроводжують упередження та викривлення, а більшість громадськості, фактично, не знає про проблеми осіб без громадянства – попри їх надзвичайно складну ситуацію.

Структура Звіту відображає те, як проводилися самі заходи Спільної Оцінки: розпочинається він результатами оцінки з Криму, відкриваючи те, як живуть біженці та особи без громадянства в Автономній Республіці. Наступним є аналіз становища біженців у Харкові, а третя частина Звіту показує ситуацію біженців у Києві. Кожна частина містить рекомендації, укладені на основі Спільної Оцінки: перелік усіх рекомендацій є завершальною частиною Звіту.

Спільна оцінка стала успішним проявом партнерства й цінною можливістю зазирнути у реалії життя біженців. Представники неурядових організацій, державних органів та УВКБ ООН працювали пліч-о-пліч у складі багатофункціональних команд, слухали тих, для кого створюються наші програми, і ставали свідками труднощів, з якими вони стикаються: надій, відчаю та успіхів з повсякденного життя біженців, шукачів притулку та осіб без громадянства.

За результатами Спільної оцінки, безумовно можна відзначити стійкість, яку в складній ситуації виявляють люди, змушені свого часу залишити свою батьківщину, – та їх здатність до виживання. Після обговорення кожного комплексу проблем у Звіті представлено запропоновані рішення; їх треба вважати попередніми пропозиціями для вирішення вказаних питань. Основною сферою, яка потребує рішучих заходів, є правовий захист. До кола питань цієї сфери входять: право на отримання документів, право на доступ до процедури визначення статусу біженця на різних етапах, включно з етапом судового оскарження відмови у статусі, і право отримати рішення впродовж прийнятного періоду часу; право на безпеку та захист, включно з правом на повагу та відсутність дискримінації з боку частини державних посадовців, співробітників ЗМІ та приватних осіб; право на освіту та заробіток; і, найважливіше, право знайти тривале вирішення їх біженських проблем. Перелік запропонованих рішень надає детальне змалювання цих питань. Після їх оцінки та підтвердження з боку УВКБ ООН та партнерів, а також визначення пріоритетів на користь найбільш нагальних потреб, запропоновані варіанти рішень становитимуть велику операційну базу для розробки майбутніх програм для біженців та осіб без громадянства.

УВКБ ООН сподівається, що цей Звіт стане корисним інструментом у роботі всіх організацій країни, які опікуються біженцями, та у покращенні захисту біженців, шукачів притулку та осіб без громадянства в Україні – на користь усього українського суспільства.

Загальна інформація:

* Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців було створено 14 грудня 1950 року, і почало працювати 1 січня 1951 року.

* УВКБ ООН працює в Україні від березня 1994 року. Від 1996 до 2010 рр. УВКБ ООН надало Україні, у різних формах, понад 32 мільйони доларів США. Програми УВКБ ООН протягом багатьох років збільшили можливості низки урядових і неурядових організацій і надали допомогу, яка допомогла підтримати життя, тисячам осіб (пряма допомога у вигляді харчів та інших предметів першої необхідності, житла, медичної допомоги або щомісячних виплат 2010 року досягла 600000 доларів США)

* УВКБ ООН за час свого функціонування надало навчальну та матеріальну підтримку у вигляді обладнання (комп’ютери, автомобілі, ремонт приміщень) низці урядових інституцій (Державному Комітетові у справах національностей і релігій, Обласним міграційним службам, Прикордонній Службі) на суму бл. 2,5 мільйонів доларів США.

* Згідно зі статистичними даними, натепер в Україні перебуває 2844 шукачів притулку, 3022 визнаних біженців та 40 353 осіб без громадянства, включно з 5500 колишніми депортованими особами у Криму. У Білорусі та Молдові – двох країнах, які перебувають під керівництвом Регіонального Представництва УВКБ ООН у Києві, проживає 131 шукач притулку, 737 визнаних біженців та 9762 осіб без громадянства, яким надають різні форми допомоги та захисту, включно із наданням документів та захистом від свавільного арешту чи різних форм експлуатації, які нерідко є проблемою для людей, що належать до вразливих верств суспільства.

* 2011 року, вартість програм трьох країн (Білорусь, Молдова та Україна), що ними керує Регіональне Представництво УВКБ ООН у Києві, досягла 4,7 мільйона доларів США.

* УВКБ ООН надає захист біженцям та іншим переміщеним особам на неполітичній та гуманітарній основі. Воно також намагається знайти постійні рішення для тих, хто залежить від міжнародного захисту і хто, у разі неможливості повернутися до країни походження, повинні мати можливість інтегруватися там, де вони живуть, за сприятливого оточення.

* Натепер в усьому світі існує 43 мільйони вимушених переселенців, переважною більшістю з яких опікується УВКБ ООН (15,2 мільйони біженців, 27, 1 мільйона людей, які були змушені переселитися в межах однієї країни, 983000 шукачів притулку).

* За деякими оцінками, у світі нараховують до 12 мільйонів осіб без громадянства. УВКБ ООН вдалося встановити 6,6 мільйона з них у 60 країнах.

* Протягом останніх 60 років УВКБ ООН вдалося врятувати мільйони життів, залучаючи кошти донорів та міжнародну політичну волю до вирішення проблем біженців у масштабах, небачених до його заснування. * Крім порятунку життів, УВКБ ООН допомогло мільйонам людей відбудувати свої життя, безпечно повернутися додому чи знайти нові домівки.

* Внесок УВКБ ООН у підтримання миру було відзначено двома Нобелівськими преміями миру – 1954 і 1981 років.

* 2011 рік є особливим для УВКБ ООН, оскільки саме цього року відзначають кілька річниць, надзвичайно важливих для біженців та осіб без громадянства в усьому світі. 60-та річниця Конвенції ООН про статус біженців 1951 року та 50-та річниця Конвенції ООН про скорочення безгромадянства 1961 року стали двома ключовими моментами в історії після Другої Світової війни у розвитку та утвердження стандартів прав людини. Ці річниці надають можливість усім, включно із УВКБ ООН та Урядом України, серйозно покращити співпрацю задля біженців, шукачів притулку та осіб без громадянства, які заслуговують на те, аби жити у безпеці та з гідністю.

Для отримання детальнішої інформації – будь ласка, звертайтесь до Максима Буткевича, Регіонального Радника з питань громадської інформації УВКБ ООН. Тел.: (+380-)50-310-1767. E-mail: butkev@unhcr.org. Веб-сайт: http://www.unhcr.org.ua