8 березня 2011, Нью-Йорк - Сто років тому, коли вперше у світі відзначали Міжнародний жіночий день, гендерна рівність та розширення прав і можливостей жінок в основному сприймались як радикальні ідеї. Протягом століття ми відзначаємо значний прогрес, досягнутий завдяки активній роз’яснювальній діяльності, практичним діям та просвітницьким ідеям в політиці. Тим не менш, в багатьох країнах і суспільствах жінки залишаються громадянами другого сорту.

"Сто років тому, коли вперше у світі відзначали Міжнародний жіночий день, гендерна рівність та розширення прав і можливостей жінок в основному сприймались як радикальні ідеї. Протягом століття ми відзначаємо значний прогрес, досягнутий завдяки активній роз’яснювальній діяльності, практичним діям та просвітницьким ідеям в політиці. Тим не менш, в багатьох країнах і суспільствах жінки залишаються громадянами другого сорту.

Хоча гендерний розрив у сфері освіти скорочується, існують значні відмінності між країнами, і занадто багато дівчат, як і раніше, позбавлені шкільної освіти, залишають школу передчасно, або закінчують її з невеликим обсягом знань і ще меншим обсягом можливостей. Жінки і дівчата продовжують відчувати на собі неприйнятні дискримінацію та насильство, часто з боку власних партнерів або родичів. Вдома і в школі, на роботі і в суспільстві, бути жінкою занадто часто означає бути уразливою. В багатьох зонах конфліктів сексуальне насильство навмисно і систематично використовується для залякування жінок і цілих громад.

Моя кампанія «Спільно покінчимо з насильством щодо жінок» спільно з мережею «Чоловіки проти насильства» діє задля припинення безкарності та зміни способу мислення. Зростає міжнародна протидія сексуальній агресії в конфліктних зонах, і докладається все більше зусиль для дотримання історичної резолюції Ради Безпеки 1325 щодо жінок, миру і безпеки, в якій підкреслюється важливість залучення жінок в усі аспекти побудови та підтримання миру.

Інша область, де нам конче необхідно досягти значного прогресу - здоров`я жінок і дітей. У вересні 2010 року під час Саміту з питань Цілей Розвитку Тисячоліття була визнана виключна важливість цього питання, і держави-члени ООН та спільнота благодійників пообіцяли рішуче підтримати мою глобальну стратегію, щоб врятувати життя та поліпшити здоров`я жінок і дітей протягом наступних чотирьох років.

В області прийняття рішень, більше жінок, в більшій кількості країн, тепер займає своє законне місце в парламенті. Але менше ніж у 10 відсотках країн жінки - керівники держав і урядів. Навіть там, де жінки займають чільне місце в політиці, вони часто недостатньо представлені в інших областях прийняття рішень, у тому числі у бізнесі та промисловості. Одна з останніх ініціатив ООН – «Принципи розширення прав і можливостей жінок», якою в даний час охоплено більше 130 великих корпорацій - покликана усунути цей дисбаланс.

Цьогорічн е відзначення Міжнародного жіночого дня основну увагу приділяє рівному доступу до освіти, професійної підготовки і досягненням науки та техніки. Стільникові телефони й Інтернет, наприклад, можуть дозволити жінкам покращити здоров`я та добробут їхніх сімей, скористатися перевагами можливостей для отримання доходів, і захистити себе від експлуатації та вразливості. Доступ до таких інструментів, підкріплений освітою та професійною підготовкою, може допомогти жінкам вирватися з порочного кола бідності та боротьби з несправедливістю й реалізувати свої права.

 Початок роботи нової установи Організації Об`єднаних Націй з питань гендерної рівності і розширення прав і можливостей жінок «ООН – Жінки» демонструє наш намір поглиблювати наші досягнення в цій галузі. Тільки через повноправну участь жінок у всіх сферах суспільного та приватного життя ми можемо сподіватися на досягнення сталого, мирного і справедливого суспільства, як закладено в Статуті Організації Об’єднаних Націй".

Більше інформації щодо Міжнародного жіночого дня: http://www.un.org/ru/events/women/iwd/2011/

Фото з колекції п. Олесі Ничипоренко: Мати з доньками  з м. Золотоноша, Черкаської області, 10-ті рр. ХХ ст. Дивіться більше фото з експозиції «Міжнародний жіночий день – і100рія у фотографіях», 1911-1920