У Міжнародний день зі зменшення небезпеки лих Організація Об’єднаних Націй наголошує на важливості залучення місцевих зацікавлених сторін до розбудови життєздатних, сталих громад. Нещодавні аварії на шахтах у Донецьку, повені у Карпатських горах та промислове забруднення в Калуші демонструють необхідність збільшення інвестицій у забезпечення готовності до лих в Україні. У Міжнародний день зі зменшення небезпеки лих Організація Об’єднаних Націй наголошує на важливості залучення місцевих зацікавлених сторін до розбудови життєздатних, сталих громад. Нещодавні аварії на шахтах у Донецьку, повені у Карпатських горах та промислове забруднення в Калуші демонструють необхідність збільшення інвестицій у забезпечення готовності до лих в Україні.

Київ, Україна, 13 жовтня 2011 р. – У Міжнародний день зі зменшення небезпеки лих Організація Об’єднаних Націй закликає органи місцевого самоврядування і громади посилити свою рішучість щодо попередження лих і готовності до них.

Міжнародний день зі зменшення небезпеки лих, що відзначається щорічно 13 жовтня, є можливістю для підвищення рівня обізнаності щодо способів ефективнішого убезпечення громад від лих. У цьому році тема Міжнародного дня – залучення дітей та молоді до роботи зі зменшення ризику лих.

З 1991 року Україна зазнала мінімум 69 стихійних лих, від яких постраждало понад 2,7 млн. осіб, а економічні збитки перевищили 2,5 млрд. дол., як зазначено у EM-DAT, міжнародній базі даних про стихійні лиха. Крім того, як повідомляє Міністерство надзвичайних ситуацій України, лише за період з січня до липня 2011 року аварії на шахтах призвели більш ніж до 100 жертв – що становить у середньому одну жертву на кожні два-три дні.

Найбільш помітні лиха в Україні пов’язані з промисловим забрудненням і катастрофічними повенями. Минулого року Уряд України оголосив надзвичайний стан у Калуші, де виникла загроза забруднення місцевих ґрунтів і джерел води з боку застарілих шахт і токсичних запасів гексахлорбензолу. У липні 2008 року від повеней у Карпатських горах постраждало понад 224 тис. осіб, а збитки від цих повеней становили близько 650-870 млн. дол.

«Нам необхідно переключити свій спосіб мислення з реагування на лиха на попередження лих», - зазначила Рікарда Рігер, Директор Представництва ПРООН в Україні. «Вплив лих можна звести до мінімуму – і навіть запобігти йому – якщо органи місцевої влади, громади та інші відповідні зацікавлені сторони працюватимуть разом над визначенням ризиків і впровадженням заходів з їхнього зменшення», - додала вона.

У 2009 році ПРООН і Міністерство надзвичайних ситуацій України підписали меморандум про взаєморозуміння щодо співробітництва у сфері зменшення ризику лих. Заходи, що передбачені цією домовленістю, включають залучення громад і органів урядування до діяльності з планування роботи щодо лих на місцевому рівні. Наприклад, ООН заохочує кампанію «Забезпечимо стійкість міст», яка стимулює міста до впровадження переліку з 10 практичних заходів для зменшення ризику виникнення лих. Цей перелік містить такі заходи, як проведення оцінки ризиків і захист природних буферних зон, які пом’якшують повені та штормові хвилі.

Хоча треба виконати ще багато роботи, Міжнародний день зі зменшення небезпеки лих дає шанс підвищити рівень обізнаності та мобілізувати населення до розбудови стійкіших громад.

Щоб підписатися на кампанію «Забезпечимо стійкість міст» Міжнародної стратегії ООН зі зменшення небезпеки лих, клацніть посилання: http://www.unisdr.org/english/campaigns/campaign2010-2011/.

Щоб дізнатися більше про Міжнародний день зі зменшення небезпеки лих у 2011 році, клацніть посилання: http://www.unisdr.org/2011/iddr/.