"Шістдесят чотири роки тому цього дня Генеральна асамблея прийняла резолюцію 181, що пропонувала розділити мандатну територію на дві держави. Необхідність створення Палестинської держави, яка б мирно співіснувала з безпечним Ізраїлем, назріла вже давно", - Генеральний секретар ООН

В своєму посланні з нагоди Міжнародного дня солідарності із палестинським народом Генеральний секретар ООН зазначив:

«Шістдесят чотири роки тому цього дня Генеральна асамблея прийняла резолюцію 181, що пропонувала розділити мандатну територію на дві держави. Необхідність створення Палестинської держави, яка б мирно співіснувала з безпечним Ізраїлем, назріла вже давно.

Потреба у вирішенні цього конфлікту стала ще більш гострою у зв’язку з історичними перетвореннями, що відбуваються в цьому регіоні. Я закликаю лідерів Ізраїлю та Палестини продемонструвати сміливість та рішучість і прийти до згоди у питанні існування двох держав, створивши тим самим можливість для більш світлого майбутнього для палестинських та ізраїльських дітей. Таке рішення повинно покласти край окупації, що розпочалася у 1967 році, і зняти занепокоєність з приводу безпеки. За результатами переговорів Єрусалим повинен стати столицею обох держав із прийнятними для всіх домовленостями з приводу святих місць. При цьому також необхідно знайти справедливе та узгоджене вирішення проблеми мільйонів палестинських біженців, розкиданих по всьому регіону.

Не дивлячись на існування численних перешкод на шляху до цієї мети, дозвольте мені підкреслити важливе, дійсно історичне, досягнення Палестинської адміністрації за цей рік. Палестинська адміністрація в даний момент має необхідний інституційний потенціал для того, щоб взяти на себе відповідальність за управління Палестинською державою, якщо таке буде створене. Це було підтверджено багатьма членами міжнародного співтовариства на засіданні Спеціального комітету зв’язку в вересні. Я вітаю президента Махмуда Абасса і прем’єр-міністра Cалямі Файада з цим видатним досягненням. Ці намагання слід продовжувати і підтримувати.

На цьому фоні нинішнє призупинення Ізраїлем митних та податкових відрахувань, що належать Палестинській адміністрації, може перекреслити досягнутий прогрес. Ці кошти повинні бути якнайшвидше перераховані.

Але першочергове значення має політична обстановка. Я глибоко стурбований тим, що Ізраїль та Палестина не ведуть переговорів, а довіра між сторонами продовжує послаблюватися.

Проблиском надії є їх участь у роботі близькосхідної «четвірки». Я закликаю обидві сторони підготувати серйозні пропозиції з приводу кордонів та безпеки, а також напряму обговорити їх за активної підтримки з боку «четвірки» на знак загальної відданості досягненню угоди до кінця 2012 року.

На сторони покладається особлива відповідальність за припинення провокацій і створення умов, сприятливих для значимих переговорів. Серйозною перешкодою є той факт, що Ізраїль нещодавно активізував свою діяльність із будівництва поселень у східному Єрусалимі та на Західному березі.

Будівництво поселень суперечить міжнародному праву та «дорожній карті» і повинно бути зупинене. Міжнародне співтовариство не потерпить односторонніх дій в цьому регіоні. В свою чергу, Палестинська адміністрація повинна знайти спосіб знизити напруженість і розрядити обстановку розрізненості, та бути готовим до безпосередньої участі в пошуці узгодженого рішення.

Я також настійно закликаю палестинців подолати свої розбіжності на основі зобов’язань Організації визволення Палестини, позиції «четвірки» та «Арабської мирної ініціативи». Я відмічаю незмінні зусилля президента Аббаса, спрямовані на форсування тимчасового перехідного уряду напередодні президентських виборів і виборів до законодавчих органів у травні. Єдність палестинців у підтримці узгодженого рішення, що передбачає існування двох держав, є обов’язковою умовою створення Палестинської держави в Газі та на Західному березі.

Організація Об’єднаних Націй, як і раніше, рішуче відстоює інтереси населення в Газі і виступає за виконання всіх положень резолюції 1860 Ради Безпеки. Я ціную зусилля, які приклав Ізраїль для полегшення режиму блокади, і як і раніше закликаю до відміни численних заходів, що серйозним чином обмежують рух товарів та пересування людей, а також перешкоджають допомозі, яку надає Організація Об’єднаних Націй задля пожвавлення та відбудови економіки в Газі.

Користуючись цією нагодою, я також нагадую тим, хто з Гази обстрілює ракетами Ізраїль або продовжує здійснювати контрабанду зброї, що ці дії не лише неприйнятні, але й повністю протирічать інтересам палестинців. Я закликаю зупинити ракетний обстріл Ізраїлю з боку Гази, а Ізраїль закликаю проявити максимальну стриманість. Обидві сторони повинні в повній мірі зберігати спокій та поважати міжнародне гуманітарне право.

Я вітаю той факт, що в результаті недавнього обміну в’язнями свободу отримали сотні палестинців і один ізраїльський солдат. За цим важливим гуманітарним проривом повинні послідувати подальші кроки по зміцненню спокою та припиненню блокади Гази.

На фоні цих та багатьох інших проблем, що перешкоджають задоволенню законних сподівань Палестини на набуття державності, керівництво Палестинської адміністрації подало свою заявку на прийняття в члени Організації Об’єднаних Націй. Це питання є прерогативою держав-членів. Яке б рішення не було прийнято, ми не повинні випускати з поля зору головну ціль – досягнення мирної угоди на основі переговорів з усіх питань кінцевого статусу, включаючи питання кордонів, безпеки, Єрусалиму та біженців.

Давайте з нагоди цього Міжнародного дня знову підтвердимо свою відданість втіленню принципів солідарності заради позитивних заходів. Міжнародне співтовариство повинно допомогти досягнути історичної мирної угоди. Неспроможність подолати недовіру лише прирече майбутні покоління палестинців та ізраїльтян на продовження конфлікту та страждань. Щоб цього не сталося, необхідно досягти справедливого та стабільного миру на Близькому Сході на основі резолюцій 242, 338, 1397, 1515 та 1850 Ради Безпеки, попередніх домовленостей, «мадридських домовленостей», «дорожної карти» та «Арабської мирної ініціативи». Зі свого боку я обіцяю продовжувати докладати зусиль та використовувати всі наявні у мене засоби».