28 лютого 2012 року - В результаті урбанізації сотні мільйонів дітей у великих і малих містах виявляються позбавленими доступу до життєво важливих послуг – такі дані містяться в новій доповіді ЮНІСЕФ «Становище дітей в світі 2012: Діти в урбанізованому світі».

Подальша урбанізація неминуча. Як стверджується в доповіді, через кілька років більшість дітей будуть проживати у великих і малих містах, а не в сільській місцевості. На частку дітей, що народилися в містах, вже припадає 60 відсотків приросту міського населення.

«Коли ми говоримо про бідність, то зазвичай маємо на увазі дітей в селі, - заявив Виконавчий директор ЮНІСЕФ Ентоні Лейк. - Однак сьогодні все більше дітей, що живуть в нетрях і бараках, потрапляють в категорію найбільш знедолених і вразливих верств населення в світі, які позбавлені доступу до базових послуг і яким відмовлено у праві на виживання».

Життя у містах дає багатьом дітям низку переваг у вигляді доступу до міських шкіл, поліклінік і дитячих майданчиків. У той же час в тих же містах у всьому світі спостерігаються деякі з найбільш разючих проявів нерівності у наданні послуг з охорони здоров`я та освіти дітям. У багатьох регіонах інфраструктура і послуги не встигають за зростанням міського населення, і базові потреби дітей не задовольняються. Сім`ї, які живуть в злиднях, нерідко платять більше за послуги низької якості. Наприклад, в бідних районах, де жителі змушені купувати воду у приватних постачальників, вартість води може в 50 разів перевищувати її вартість у більш багатих районах, де домогосподарства безпосередньо приєднані до водопроводу. Загальні статистичні показники, що розраховуються шляхом підсумовування даних по всім міським мешканцям (як багатим, так і бідним), нерідко спотворюють реальну картину поневірянь, з якими стикаються діти у бідних міських районах. Коли подібні середні показники використовуються при виробленні міської політики і розподілі ресурсів, потреби найбідніших верств населення можуть ігноруватися.

Основні висновки, щодо становища дітей в країнах Центральної та Східної Європи і Співдружності Незалежних Держав (ЦСЄ/СНД):

  • Міста надають дітям більшу кількість можливостей. Проте дуже багато дітей, що проживають в мегаполісах (наприклад, Москва і Стамбул, що входять в число 20 найбільших мегаполісів світу), позбавлені доступу до базових послуг, таких як чиста вода, санітарія, охорона здоров`я, освіта та інші соціальні послуги. Ромські діти, сім`ї яких змушені жити в поганих умовах, не маючи газу, для того щоб приготувати їжу, і не маючи води, для того щоб помитися; хлопчики й дівчатка, які живуть і працюють на вулицях Москви — ось лише деякі приклади прояву міської бідності, що зустрічаються в 22 країнах і територіях, що входять до складу регіону ЦСЄ/СНД.
  • Хлопчики і дівчатка страждають і тоді, коли їх сім`ї переїжджають в іншу країну в пошуках роботи. Через відсутність відповідних документів діти позбавляються можливості користуватися соціальними послугами та звертатися до служб соціального захисту та невідкладної медичної допомоги. У країнах Центральної та Східної Європи діти, що входять у вікову групу 13-18 років, схильні до більшого ризику стати жертвами торгівлі людьми.
  • У містах діти легше, ніж їх однолітки з сільських районів, можуть придбати алкоголь і наркотики. Неблагополучні сім`ї, сексуальне та домашнє насильство над дітьми також підвищують їх уразливість. До групи підвищеного ризику входять і діти, що не відвідують школу, живуть на вулиці чи виховуються в інтернатних закладах. Результати дослідження, проведеного в 24 країнах, що входять до 50 найбагатших держав світу, підтверджують той факт, що в країнах, де було зафіксовано прояв нерівності, значно підвищується рівень злочинності і насильства.

Як зробити міста придатними для дітей

Вирішальне значення має справедливість - приділення першочергової уваги найбільш знедоленим дітям, де б вони не жили. ЮНІСЕФ закликає уряди у процесі міського планування ставити на перше місце інтереси дітей, розширювати і удосконалювати послуги для всіх. Для початку, необхідно приступити до збору більш адресних і точних даних, які допомогли б виявити прояви нерівності в становищі різних груп дітей в міських районах і знайти способи їх усунення. Брак таких даних є наочним підтвердженням того, що цим питанням приділяється недостатньо уваги.

Хоча органи державного управління на всіх рівнях можуть допомогти досягти більш значних результатів, ключове значення для досягнення успіху мають і дії на місцевому рівні. У доповіді міститься заклик забезпечити більш широке визнання заходів ініційованих на рівні громад, щодо вирішення проблеми міської бідності, та наводяться приклади налагодження ефективних зв`язків з уразливими групами населення, включаючи дітей і підлітків.

Ініціатива «Oportunidades» («Можливості»), що виникла спочатку в Мехіко, передбачає організацію грошових трансферів з метою допомогти бідним сім`ям дати своїм дітям шкільну освіту і оплатити витрати з медичного обслуговування. Ця програма тепер реалізується в розширених масштабах як у сільських, так і в міських районах, що дозволило накопичити неоціненний досвід для використання країнами, що вирішили наслідувати приклад Мексики.

На глобальному рівні ЮНІСЕФ та Програма Організації Об`єднаних Націй по населених пунктах (ООН-Хабітат) протягом 15 років займаються спільною реалізацією ініціативи з благоустрою міст в інтересах дітей, налагоджуючи партнерські зв`язки, покликані поставити інтереси дітей на перше місце при плануванні роботи міських служб та забезпеченні надання послуг і створенні захищених районів для більш безпечного і здорового життя дітей.

«Урбанізація - це частина нашого життя, і ми повинні більше інвестувати в міста, приділяючи особливу увагу наданню послуг дітям, які найбільше їх потребують», - заявив пан Лейк.

Дивіться повну версію доповіді англійською мовою, а також стислий огляд англійською та російською.

# # #

Про ЮНІСЕФ: Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) є світовим лідером з захисту прав та інтересів дітей. Фонд працює у понад 190 країнах та територіях заради захисту та підтримки дітей починаючи з раннього віку та до юності. Програми Фонду фінансуються з добровільних внесків фізичних осіб, компаній, закладів та урядів. Представництво Фонду в Україні відкрито у 1997 році.

Вероніка Ващенко, Керівник інформаційного відділу ЮНІСЕФ Україна, тел.:+38-044-254-2450, vvashchenko@unicef.org