16 листопада Представництво Фонду Народонаселення ООН в Україні презентувало щорічну доповідь Народонаселення світу 2012. Тема доповіді 2012 року «За власним вибором, а не випадково: планування сім‘ї, права людини та розвиток».

16 листопада Представництво Фонду Народонаселення ООН в Україні презентувало щорічну доповідь Народонаселення світу 2012. Тема доповіді 2012 року «За власним вибором, а не випадково: планування сім‘ї, права людини та розвиток».

Доповідь ФН ООН доводить, що добровільне планування сім‘ї – це право людини. І оскільки це право, кожен, хто бажає отримати доступ до послуг із планування сім‘ї, повинен отримати таку можливість.

Для ФН ООН, як для агенції, яка «створює світ, де кожна вагітність є бажаною, кожні пологи безпечними, і кожна молода людина може реалізувати свій потенціал», репродуктивне здоров‘я та планування сім‘ї є пріоритетною сферою діяльності.

Доповідь ФН ООН доводить, що планування сім‘ї має позитивний мультиплікативний вплив на розвиток. Планування сім‘ї дозволяє зберігати життя та зберегти репродуктивне здоров‘я жінок, забезпечуючи, таким чином, можливість мати здорових дітей; дає молоді та молодим сім‘ям шанс обирати та додаткові можливості, що забезпечує здорове життя; попереджує репродуктивні втрати через незаплановані вагітності та аборти; допомагає зберегти ресурси для реалізації інших важливих завдань національних систем охорони здоров‘я, включаючи вдосконалення послуг із охорони материнського здоров‘я та посилення первинної ланки в системі охорони здоров‘я.

«Можливість для пар вільно обирати коли та скільки дітей вони хочуть мати не лише дозволяє вивільнити народи із бідності, а є іще і одним із найбільш потужних інструментів розширення прав і можливостей жінок. Жінки, які використовують засоби контрацепції, зазвичай мають кращий стан здоров‘я, кращу освіту, мають більше прав і можливостей в своїх домогосподарствах та громадах та є більш економічно продуктивними. Зростання частки жінок в національній робочій силі стимулює економічний розвиток країн», - пояснює Виконавчий директор ФН ООН, доктор Бабатунде Осотімехін.

Планування сім‘ї дозволяє жінці контролювати своє життя завдяки запобіганню абортів та непланованих вагітностей, які можуть становити загрозу для її здоров‘я, а також зменшити її шанси отримати освіту та розбудовувати власну кар‘єру та приректи жінку та її сім‘ю на життя в бідності та маргіналізацію. Планування сім‘ї також допомагає досягти гендерної рівності, оскільки дає жінкам можливість приймати поінформовані рішення про розмір їх родини і інтервали між народженням дітей.

З точки зору громадського здоров‘я, планування сім‘ї є ефективним засобом скорочення материнської смертності та захворюваності завдяки оптимальним інтервалам між пологами та меншій кількості вагітностей, а також, завдяки скороченню кількості небезпечних абортів. Також, завдяки запобіганню небезпечним абортам та поширенню інфекцій, що передаються статевим шляхом, планування сім‘ї допомагає значно скоротити ризики чоловічого та жіночого безпліддя.

Планування сім‘ї – це практика, яка дозволяє досягти значної економії коштів як в окремих домогосподарствах, так і на національному рівні. Допомагаючи попередити аборти, планування сім‘ї знижує ризик ускладнень, материнської захворюваності та витратних медичних заходів, щоб вилікувати складні захворювання.

До прикладу, дослідження показують, що одна третина росту економік «Азійських Тигрів» є результатом демографічних змін, внаслідок яких частка економічно активних дорослих людей в структурі населення перевищила частку дітей і молоді, які залежали від економічної підтримки. Доповідь ФН ООН показує, що ці зміни стали наслідком заходів щодо планування сім‘ї, які підвищили економічну ефективність країн та сприяли економічному розвитку регіону.

В свою чергу, ігнорування права на планування сім‘ї призводить до бідності, маргіналізації, погіршення стану здоров‘я та гендерної нерівності в суспільствах.

Таким чином, планування сім‘ї – це одна із найбільш важливих інвестицій, які можуть здійснити уряди в сфері охорони здоров‘я, підтримки прав жінок та молодіжній політиці. Завдяки сексуальній освіті, яка б враховувала вікові особливості та потреби молоді, та доступу до планування сім‘ї, молодь зможе ефективно планувати свою освіту, роботу та народження дітей.

ФН ООН працює над мобілізацією ресурсів, необхідних для того, щоб більше 220 мільйонів жінок в країнах що розвиваються, змогли отримати доступ до послуг із планування сім‘ї. В липні цього року під час Саміту із планування сім‘ї в Лондоні, країни-донори надали гарантії надати $2,6 мільярдів для того, щоб гарантувати доступ до планування сім‘ї для 120 мільйонів жінок в країнах, де такий доступ утруднений. Уряди країн, що розвиваються, в свою чергу, також пообіцяли збільшити витрати на ці цілі.

Планування сім‘ї може стати вагомим внеском на користь економічного розвитку України та розвитку її демографічної стратегії.

ФН ООН в рамках Програми допомоги Україні на 2012-2016 роки надаватиме підтримку уряду України з метою вдосконалити якість послуг із охорони материнського здоров‘я та планування сім‘ї та зробити послуги із планування сім‘ї доступними на первинному рівні системи охорони здоров‘я.

Ми сподіваємось, що презентація щорічної доповіді стане поштовхом до активних громадських обговорень питань планування сім‘ї в Україні та спонукає уряд України, громадянське суспільство та систему охорони здоров‘я здійснити подальші кроки аби гарантувати прогрес в сфері планування сім‘ї задля здоров‘я та добробуту народу країни.

На фото: Нузхат Ехсан, Представник Фонду народонаселення в Україні