19 листопада, 2012 року, Женева, Швейцарія. - Міжнародний День Туалету, що відзначається 19 листопада, було започатковано, щоб звернути увагу на 2,5 млрд. осіб, позбавлених чистого, особистого туалету. “Мені не начхати а тобі?” - це головна тема глобальної інформаційно-освітньої програми.


Катаріна де Альбукерке, Спеціальний Доповідач ООН з прав людини на безпечний доступ до питної води та покращення санітарних умов зазначила під час Міжнародного Дня Туалету, що “усунення нерівності може розпочатися з найнеочікуванішого місця - туалету. Доступ до санітарних вузлів в усьому світі, більш ніж до будь-яких інших сервісів та послуг, вказує на вражаючу різницю поміж тими, хто може собі це дозволити, і тими, хто ні.


“Щодня, більш ніж 7 500 осіб гине через антисанітарні умови. При цьому, 5 000 із них - діти у віці до 5 років. Щороку, учні пропускають 272 мільйони навчальних днів через хвороби, які передаються за допомогою води, або спричинені поганим санітарним станом.” Пані де Альбукерке також зазначила, що 1 особа з 3-х не має доступу до санітарних вузлів, відповідно до статистики, наведеної у Цілях Розвитку Тисячоліття ООН.


“Сьогодні доступ до водопроводу та каналізації виступає одним із завдань Цілей Тисячоліття, якого не буде досягнуто до 2015 року”, зазначила експерт, наголошуючи на тому, що надзвичайні випробування залишаються, не дивлячись на пильну увагу протягом останніх кількох років, що пришвидшила темп змін, заради усунення таких жахливим реалій.


Експерт з прав людини відзначила важливість того факту, що одним з найскладніших викликів виступає величезна кількість людей (більш ніж 1 мільярд), які щодня випорожнюють шлунок у пересічній місцевості, продукуючи достатню кількість фекалій, щоб наповнити ціле футбольне поле.


“Спробуйте уявити себе без туалетів: у вас відсутній туалет на роботі, а також відсутній туалет удома. Уявіть, що вам потрібно випорожнюватися на вулицях вашого міста. Уявіть себе, щодня шукаючого чи шукаючу тихе та відокремлене місце. Уявіть незахищеність та принизливість ситуації - особливо для жінок. Та уявіть, що ви щодня дихаєте екскрементами, оскільки у адміністрації вашого міста нема грошей, щоб збудувати та підтримувати необхідну каналізаційну систему. У цій ситуації щодня опиняються мільярди людей, особливо серед маргіналізованих верств населення.” - зазначає пані де Альбукерке.


Захищений, постійний та відкритий доступ до туалету є дуже важливим для доброботу та дотриманню прав кожної людини. “Це стосується не тільки права на доступ до відповідних санітарних умов, проте також виступає важливим для захисту великої кількості інших прав, таких як право бути здоровими, право на освіту, право на працю та право прожити гідне життя” - акцентувала увагу Спеціальний Доповідач ООН.


“Ті, в кого нема доступу до нормальної каналізації та водопроводу, живуть за межею надзвичайної бідності, є маргіналізованими та виключеними особами та групами”, - зазначає експерт. - “Проте Цілі Розвитку Тисячоліття ООН не надають вирішення цієї ситуації, а саме рівності доступу”.


За її словами, “недостатність забезпечення водопроводом та каналізацією піддасть ризику людей, про яких зазначалося вище, оскільки вони стануть жертвами за межами дому чи школи, шукаючи місце, щоб сховатися та “зробити свої справи”, та не мають можливості розірвати цикл бідності та вирватися з цієї пастки.”


В останньому звіті перед Генеральним Секретарем ООН, пані де Альбукерке, просить включити питання усунення дискримінації та нерівності щодо доступу до води та каналізації до порядку денного після 2015 року, щоб він відобразити бажання та потреби тих людей та верств населення, на які не звертають уваги.


У Міжнародний День туалету, повідомлення Спеціального Доповідача ООН є досить простим: “Надання таким людям гідних санітарних та гігієнічних умов, зможе надихнути їх на рішучі зміни у їхньому житті.”


Більше інформації доступно за посиланнями http://www.ohchr.org/EN/Issues/WaterAndSanitation/SRWater/Pages/SRWaterIndex.aspx та http://www.worldtoiletday.org/