17-18 жовтня у м. Києві відбулася Перша регіональна консультація щодо підвищення ролі правоохоронних органів у плануванні та впровадженні національних програм з протидії епідемії ВІЛ/СНІДу у країнах Центральної Азії та Східної Європи.

17-18 жовтня у м. Києві відбулася Перша регіональна консультація щодо підвищення ролі правоохоронних органів у плануванні та впровадженні національних програм з протидії епідемії ВІЛ/СНІДу у країнах Центральної Азії та Східної Європи.

На нараді зустрілися представники правоохоронних органів, сектору охорони здоров’я та організацій громадянського суспільства з України, Молдови, Киргизстану, Узбекистану, Туркменістану, Азербайджану, Таджикистану. Проведення консультації стало можливим завдяки спільній ініціативі ЮНОДК (UNODC) та Мережі «Поліція та ВІЛ» (LEAHN), за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Центральноазіатської програми протидії наркотикам (CADAP), ЮНЕЙДС (UNAIDS), Інституту відкритого суспільства, «СНІД Фонду Схід-Захід» та інших партнерів.

Метою дводенної зустрічі було обговорення шляхів більшого залучення правоохоронних органів у процес планування та втілення національних заходів з подолання епідемії ВІЛ. Зустріч пройшла в атмосфері динамічного та гармонійного діалогу, учасники якого були налаштовані на отримання конкретних результатів за підсумками обговорень.

Учасники дійшли висновку, що для посилення ролі правоохоронних органів у попередженні ВІЛ перш за все необхідно змінити ставлення правоохоронців до проблеми. Зараз показники ефективності роботи правоохоронних органів є орієнтовані та рівень розкриття правопорушень. Але, якщо б відповідні структурні зміни відбулися, а забезпечення комплексних послуг з догляду, лікування та підтримки для на   більш вразливих груп населення було визнано основним завданням на шляху подолання епідемії, ми зараз спостерігали би кращі результати, і більше життів було б врятовано.  

Усі учасники погодилися з тим, що існує нагальна потреба у підвищенні рівня обізнаності щодо цієї тематики. Насамперед, тема ВІЛ/СНІДу повинна бути включена до програми навчання курсантів. Це дасть змогу коректно висвітити проблему та проінструктувати про те, в який спосіб слід діяти в тих чи інших ситуаціях при виконанні обов’язків. По-друге, було запропоновано організовувати тренінги на тему ВІЛ для працівників правоохоронних органів. Дуже бажано, щоб в якості тренерів виступили самі представники правоохоронного сектору, які могли б своїм колегам передати чітко та переконливо сформульовані ідеї, з урахуванням специфіки їх повсякденної роботи. Більш того, для забезпечення якості та результативності навчання, було запропоновано залучати до процесу розробки та оцінки тренінгових програм представників громадянського суспільства та осіб з груп ризику. Учасники зустрічі також підкреслили доцільність організації навчальних візитів до сервісів, які надають комплексні послуги щодо ВІЛ, аби продемонструвати, як їх діяльність позитивно змінює життя представників вразливих груп.

Одноголосно було вирішено, що для попередження подальшого поширення ВІЛ в середовищі найбільш вразливих груп, у країнах повинні бути ініційовані термінові заходи, спрямовані на подолання проблеми, при умові активного лідерства з боку національних ключових установ, особливо Міністерства внутрішніх справ, яке видає інструкції та директиви для правоохоронців. Це є ключовим аспектом встановлення зв’язку між діяльністю правоохоронних органів та роботою ВІЛ-сервісних організацій. Досвід Киргизстану, який був розглянутий окремо, був особливо корисним, оскільки в цій країні вдалося поєднати зусилля правоохоронних органів, кримінального правосуддя, сектору охорони здоров’я та громадських організацій і спрямувати їх на досягнення спільної мети. Представники Киргизстану запропонували колегам з інших країн регіону скористатися їх методологією та матеріалами.

Подібні консультації планується провести у найближчому майбутньому, аби проаналізувати здобутки. Тим часом, віртуальний діалог між учасниками наради буде можливий в онлайн режимі на сайті Мережі «Поліція та ВІЛ»: http://www.leahn.org/ та http://www.leahn.ru (для російськомовної аудиторії).

За більш детальною інформацією звертайтесь, будь ласка, до Надії Прокопенко (e-mail: nadiya.prokopenko@unodc.org)

Ця регіональна консультація була проведена в рамках проекту «Підвищення ефективності заходів правоохоронних органів, пенітенціарної системи та наркологічної служби у відповідь на епідемію ВІЛ/СНІДу» (HIV-PLEDGE), що впроваджується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).