12 лютого 2013 року. Київ, Україна – В Україні розпочато процес проведення національних консультацій з метою визначення пріоритетів розвитку світу після 2015 року (Post-2015 Development Agenda) та формулювання глобального порядку денного розвитку шляхом залучення широкого кола фахівців та громадськості. Національні консультації проходять в Україні в рамках глобального процесу, ініційованого Організацією Об’єднаних Націй у 100 країнах світу.

Національні консультації, що проводяться агенціями системи ООН спільно з Урядом України, надають українцям унікальну можливість вплинути на формування глобальної стратегії розвитку.

12 лютого 2013 року. Київ, Україна – В Україні розпочато процес проведення національних консультацій з метою визначення пріоритетів розвитку світу після 2015 року (Post-2015 Development Agenda) та формулювання глобального порядку денного розвитку шляхом залучення широкого кола фахівців та громадськості. Національні консультації проходять в Україні в рамках глобального процесу, ініційованого Організацією Об’єднаних Націй у 100 країнах світу.

Організація Об’єднаних Націй ініціювала цей процес за три роки до завершення програми «Цілі розвитку тисячоліття» (ЦРТ), яка була прийнята країнами-членами ООН у 2000-му році і включає завдання, спрямовані на подолання бідності та голоду, забезпечення доступності освіти та гендерної рівності, скорочення дитячої смертності та поліпшення здоров’я матерів, боротьбу з ВІЛ/СНІДом та іншими захворюваннями, забезпечення сталого розвитку довкілля, формування глобального партнерства з метою розвитку та охоплює період до 2015 року.

За 12 років реалізації Цілей Розвитку Тисячоліття світовою спільнотою досягнуто багатьох позитивних змін у житті мільярдів людей. У щорічній доповіді з ЦРТ 2012 року Генерального Секретаря ООН Бан Кі Муна, зазначено, що три завдання ЦРТ виконано достроково (зменшено масштаби бідності, покращено умови життя жителів нетрів та збільшено частку людей, які мають доступ до якісної питної води). За попередніми оцінками, кількість людей у світі, які живуть на суму менш ніж 1,25 дол.США на добу, у 2010 році зменшилась вдвічі порівняно з 1990 роком. Частка людей, що має доступ до якісної питної води збільшилась з 76 відсотків у 1990 році до 89 відсотків у 2010 році, тобто понад два мільярда людей покращили умови життя. У світі частка міського населення, що живе у нетрях, скоротилася з 39 відсотків у 2000 році до 33 відсотків у 2012 році. Наприкінці 2010 року у регіонах, що розвиваються, понад 6,5 млн. людей отримували антиретровірусну терапію від ВІЛ/СНІДу.

У Доповіді Генерального секретаря ООН щодо прискорення досягнення цілей в галузі розвитку і вирішення питань, пов`язаних з формуванням порядку денного ООН після 2015 року (A/66/126), зазначено, що формування набору пріоритетів відбуватиметься на основі комплексного, відкритого і прозорого процесу за участю багатьох сторін. Також визначено головні компоненти, які обов’язково мають бути включеними до нового порядку денного (захист прав людини; зменшення нерівності; сприяння сталому розвитку) та тематичні сфери для консультацій (Нерівність; Стан здоров’я; Освіта; Демографічна ситуація; Економічне зростання та зайнятість; Енергія; Вода; Екологічна рівновага; Управління; Продовольча безпека; Конфлікти та їх попередження).

Процес визначення та формування пріоритетів і цілей розвитку на період після 2015 року триває на глобальному, регіональному та національному рівнях із залученням широкого кола учасників для того, аби люди з усіх куточків світу мали можливість долучитись до формування глобального бачення та пріоритетів «майбутнього, якого ми прагнемо» із чіткими рекомендаціями органам влади, громадянському суспільству та іншим зацікавленим сторонам.

На національному рівні в Україні розпочато консультації, які ініційовано системою ООН в Україні у партнерстві з ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України», Інститутом демографії і соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України, ДУ "Український інститут стратегічних досліджень", ГО «Український інститут соціальних досліджень ім.О.Яременка». Метою національних консультацій є визначення суспільної думки щодо пріоритетів розвитку шляхом стимулювання відкритих дебатів із охопленням різних кіл та верств населення, у тому числі представників неурядових організацій, академічних кіл, профспілок, малого, середнього та великого бізнесу, молоді, національних меншин, людей з інвалідністю, людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом, тощо.

Національні консультації проводяться у різних містах України. Так, у шести вищих навчальних закладах Києва та Харкова в період з 12 по 28 лютого проводитимуться зустрічі для обговорення бачення майбутнього молоддю. Також найближчим часом буде проведена низка фокус-груп: із дітьми-сиротами, які перебувають в інтернаті (Луцьк та Рівне), з трудовими та нелегальними мігрантами (Київ та Львів), з представниками малого бізнесу (Житомир) та представниками національної меншини ромів (Ужгород та Одеса).

«Національні консультації надають мешканцям України справді унікальну можливість вплинути на міжурядові процеси таким чином, щоб вони відповідали очікуванням суспільства. Вони допоможуть почути думки людей з приводу подальшого розвитку країни, особливо з позиції проведення соціально-економічних реформ, які набирають нових темпів, – коментує директор Програми розвитку ООН в Україні пані Рікарда Рігер. – Окрім консультацій, важливим компонентом процесу стане широкомасштабна інформаційно-комунікаційна кампанія з метою заохочення громадськості до участі у спільному обговоренні питань, які мають увійти до довгострокової стратегії глобального розвитку».

Результатом консультацій стане національна доповідь «Майбутнє, якого ми прагнемо», що має бути підготовлена до квітня 2013 року, із відповідними рекомендаціями щодо пріоритетів розвитку на період після 2015 року. Це стане внеском України у глобальне бачення розвитку, що буде представлено під час 68-ої сесії Генеральної Асамблеї ООН восени 2013 року.

Крім того, кожен бажаючий може брати участь у процесі глобального інтерактивного опитування щодо визначення пріоритетів розвитку шляхом висловлення своєї думки на веб-сайті www.myworld2015.org. MY World – це опитування, в ході якого люди з усіх куточків світу висловлюють свою думку щодо пріоритетів для досягнення кращого майбутнього, обравши 6 найважливіших викликів із 16 можливих варіантів.

Деталі щодо перебігу національних консультацій в Україні дивіться на сайті www.post2015ukraine.org.

***

Для отримання додаткової інформації просимо звертатись: Вікторія Андрієвська, Координатор зі зв’язків з громадськістю та ЗМІ Представництва ООН в Україні, andrievska@un.org, +38 044 254 00 35.

На фото: Журналісти беруть участь в опитуванні після засідання прес-клубу, який відбувся в Представництві ООН в Україні 12 лютого 2013 року