Організація Об‘єднаних Націй, Нью-Йорк, 21 лютого 2013 року – Мови посідають стратегічно-важливе значення у житті люди. Вони виступають важливою складовою ідентичності, комунікацій, соціальної інтеграції, освіти ту розвитку. Через глобалізаційні процеси, щодня мовам загрожує зникнення у наші дні. Можливості, традиції, пам‘ять, унікальні моделі мислення та висловлення – цінні ресурси, що сприяють формуванню кращого майбутнього – також зникають.

Більш ніж 50% з приблизно 7 000 мов, на яких розмовляють у світі, скоріш за все вимруть протягом наступних кількох поколінь. На 96% з цих мов розмовляє 4% світового населення. Тільки кілька сотень мов використовуються для освіти, а менше сотні – у цифровому світі.

«Багатомовність – це джерело сили та появи нових можливостей для людства. Вона сприяє культурному різноманіттю та заохочує до обміну думками, оновленню ідей та робить нашу уяву яскравішою. Справжній діалог передбачає повагу до мови. Саме через це ми використовуємо їх силу для зміцнення взаєморозуміння. Ми заохочуємо вивченню рідної мови, що допомагає у боротьбі проти неграмотності та сприяємо покращенню освітнього рівня. Захист мови забезпечує захист та розвиток мов та знань корінних населень світу. Надаючи кожному із нас можливості бути почутими та висловлюватися, мови також виступають важливою силою соціального включення». – говорить Ірина Бокова, Генеральний директор ЮНЕСКО, у своєму зверненні, присвяченому сьогоднішньому дню.

Протягом цьогорічного святкування цього Дня, особливий наголос робить на знаходженні зв‘язків поміж мовою та книгами. Книги – це сила заради досягнення миру та розвитку. Вони також виступають необхідним засобом для висловлення думок, збагачення мови та відслідковування змін у світі у просторі та часі. У часи високих технологій, книги залишаються важливим інструментом для обміну знаннями, взаєморозуміння та відкриття усього світу для себе. Книги – це основа освіченого суспільства та доступу до освіти.

Життєздатність мов залежить як від усної мови, так і виготовленні навчальних матеріалів та друкованих текстів. У деяких країнах брак книг та підручників на місцевих мовах гальмує розвиток та соціальне включення, та виступає засобом для порушення права на висловлення. Цифрові технології можуть допомогти зменшити цю прірву, проте цього не достатньо. Ми маємо прикласти більше зусиль для розповсюдження матеріалів та книг, щоб бути впевненими у тому, що усі люди – особливо діти – можуть вибирати мову, якої читати, включаючи рідну. Також це може сприяти досягненню цілей програми «Навчання для всіх» до 2015 року. Переклад виступає важливою складовою цього проекту, оскільки створює шляхи для охоплення більших аудиторій.

Міжнародний день рідної мови був проголошений на Генеральній конференції ЮНЕСКО у листопаді 1999 року та щороку відзначається з 2000 року. Головною ціллю Дня виступає збільшення обізнаності з важливості збереження мовних здобутків та спадщини, а також залученню та мобілізації партнерів заради сприянню мовному різноманіттю та багатомовності у всіх частинах світу.

Більше інформації доступно за посиланням: http://www.un.org/en/events/motherlanguageday/