24 березня 2013 року – У Європейському регіоні більш ніж півмільйона людей, хворіють на туберкульоз, а кожні 40 000 осіб помирають від цієї недуги. Рання діагностика, покращене лікування та турбота виступають необхідними факторами, що зможуть зупинити хворобу. Всесвітній день боротьби з туберкульозом, що відзначається 24 березня, було започатковано, щоб підвищити рівень поінформованості суспільства про існування епідемії туберкульозу у світі.

24 березня 2013 року – У Європейському регіоні більш ніж півмільйона людей, хворіють на туберкульоз, а кожні 40 000 осіб помирають від цієї недуги. Рання діагностика, покращене лікування та турбота виступають необхідними факторами, що зможуть зупинити хворобу. Всесвітній день боротьби з туберкульозом, що відзначається 24 березня, було започатковано, щоб підвищити рівень поінформованості суспільства про існування епідемії туберкульозу у світі.

Кожен може захворіти

Щодн у Європі до 1000 осіб підпадають під ризик заразитися туберкульозом. Це до 380 000 людей щороку.

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, що спричиняється мікобактерією туберкульозу, яка розповсюджується повітряним шляхом. Бактерія характерізується наявністю дуже міцної оболонки.

Коли мікобактерія потрапляє до легенів, вона може спричинити інфекцію. На щастя, імунна система людини зазвичай може справитися із бактерією. Проте, якщо система послаблена – що найчастіше спостерігається у дітей та осіб похилого віку, а також осіб, що живуть з ВІЛ чи діабетом – бактерія може швидко розповсюдитися по організму та спричинити захворювання.

Якщо туберкульоз не лікується, інфекована людина може заразити в середньому від 10 до 15 осіб щодня.

Туберкульоз: більш ніж питання здоров’я

Туберкульозу притаманні не лише специфічні симптоми (кашель, кров у мокротинні, задишка і біль у грудях), проте й загальні (лихоманка, пітніння вночі, втрату ваги, втрата апетиту, втома і загальна слабкість).

Соціальна стигма та тривалість лікування (до двох років для лікарсько-стійких форм) часто призводить до ізолювання пацієнтів від сімей та друзів.

Втрати  неможливості працювати під час лікування може залишити людей перед складним вибором: провести лікування та одужати або припинити лікування, щоб прогодувати свої сім`ї.

Нерозмірний вплив на найбільш уразливі верстви населення

Туберкульоз може вплинути на будь-кого, проте найбідніше відчувають найгірших наслідків. Хвороба йде пліч-о-пліч з соціальними детермінантами здоров’я: умови в яких люди живуть та працюють.

Погані умови проживання, харчування та перенаселеність – це все виступає головними факторами ризику. Це означає, що рівень захворюваності туберкульозом вищий у великих містах, де це проблеми є більш звичайними.

Імігранти, в’язні та соціально-маргіналізовані особи є особливо вразливими.

Докази вказують на те, що туберкульоз зустрічається найчастіше серед осіб середнього віку у Східній Європі, а також серед імігрантів та старшого населення на Заході.

Туберкульоз із лікарською стійкістю: зростаюча проблема

У регіоні спостерігається тривожна тенденція: збільшення частки випадків з множинною лікарською стійкістю і широкою лікарською стійкістю (М / ШЛС-ТБ).

При МЛС-ТБ, хвороба стійка принаймні до двох з найбільш ефективних протитуберкульозних препаратів. З ШЛС-ТБ, хвороба стійка як до першого, так і другого ряду, і тому практично невиліковна.

Причинами виступає недбалість людей, відсутність правильного лікування або низький рівень контролю розповсюдження інфекції. У результаті ми спостерігаємо зростаючу кількість випадків, що вимагають більш складного та дорого лікування з більш частими та руйнівними наслідками.

Необхідність у кращій діагностиці, лікуванні та турботі

У 2011 році ВООЗ схвалила революційно новий діагностичний тест на туберкульоз, який дозволить прискорити діагностику М / ШЛС-ТБ. Завдання полягає в тому, щоб переконатися, що вона доступна у всіх країнах, які її потребують. В даний час рівень виявлення, за оцінками, близько 40%. Мета ВООЗ – підняти його до 85% до 2015 року.

Життєво важливі цілі боротьби з туберкульозом є скорочення часу лікування, щоб допомогти пацієнтам дозволити собі пройти повний курс лікування, побороти хворобу і повернутися до активного життя. В даний час, менш ніж 50% пацієнтів з М/ШЛС-ТБ  показують успішні результати лікування, проте ВООЗ прагне збільшити цей показник до 75% до 2015 року.

В цілому, система охорони здоров`я має стати у більшій мірі зосередженій на людей, щоб забезпечити послуги для діагностики туберкульозу, а лікування та догляд стали доступними безкоштовно для всіх, кому вони необхідні. Нові і більш ефективні ліки і вакцини, а також науково-обґрунтовані підходи до профілактичного лікування є також необхідними.

Більше інформації: http://www.euro.who.int/en/what-we-do/health-topics/communicable-diseases/tuberculosis/news/news/2013/03/tuberculosis-tb-concerns-us-all