Організація Об`єднаних Націй, Нью-Йорк, 25 березня 2013 - Сьогодні Міжнародний день пам`яті жертв рабства та трансатлантичної работоргівлі. Це щорічне свято, що слугує можливістю вшанувати і пам`ятати тих, хто постраждав і загинув від жорстокої системі рабства, а також підвищити обізнаність про небезпеку расизму і упереджень, що існує у світі сьогодні.

Організація Об`єднаних Націй, Нью-Йорк, 25 березня 2013 - Сьогодні Міжнародний день пам`яті жертв рабства та трансатлантичної работоргівлі. Це щорічне свято, що слугує можливістю вшанувати і пам`ятати тих, хто постраждав і загинув від жорстокої системі рабства, а також підвищити обізнаність про небезпеку расизму і упереджень, що існує у світі сьогодні.

Протягом більше 400 років понад 15 мільйонів чоловіків, жінок і дітей стали жертвами трансатлантичної работоргівлі, однієї із самих похмурих сторінок в людській історії. Це була найбільша вимушена міграції в історії, і, безсумнівно, одна з найбільш нелюдських.

Як прямий результат трансатлантичної работоргівлі, найбільше
переміщення африканців відбулося до Америки - 96 відсотків полонених від африканського узбережжя, що прибували на тісних суднах до рабських портів в Південній Америці і на Карибських островах.

З 1501 до 1830 роки, на кожного європейця, що переткнули Атлантичний океан, припадало до 4 африканців, роблячи демографію Америки в цю епоху наповненою у більшій мірі африканською діаспорою, аніж європейською. Спадком цієї міграції сьогодні виступає велика популяція людей африканського походження, що живуть по всій Америці.

Назавжди вільні: святкування звільнення

Тема, що відзначається в цьому році - "Завжди вільні: святкування визволення" - віддає данину пам`яті всім тим, хто працював невпинно, щоб скасувати работоргівлі та визнати інститут рабства незаконним і аморальним. На початку дев`ятнадцятого століття міжнародному співтовариству стало зрозуміло, що торгівля поневоленим народом вже ніколи не буде сприйнята терпимо. 

"Работоргівля існувала більше ніж  400 років та забрала більше 15 мільйонів життів. Африканці та особи африканського походження були жертвами цієї жорстокості та все ще продовжують страждати від її наслідків. 

У Міжнародний день пам`яті жертв работоргівлі ми закликаємо світ завжди пам`ятати ці старшенні злочини проти людяності.

Ми ніколи не повинні забувати тортури, згвалтування та вбивства безневинних чоловіків, жінок та дітей, сімей, які були розділені, тисячі зіпсованих життів, жахливі умови праці на кораблях, плантаціях та на невільничих ринках. Час не вирішить існуючі проблеми, ми маємо їх дослідити, зрозуміти та вирішити. 

Розуміючи наслідки цієї жахливої трагедії, давайте пам`ятати про мужність тих, хто ризикував усім у боротьбі за свободу і тих, хто допомагав їм на цьому небезпечному шляху. Їх мужність має надихати нас на боротьюу  проти сучасних форм рабства, расизму, расової дискримінації, ксенофобії і нетерпимості, пов`язаної з ними.

У цьому році, не дивлячись на весь трагізм цього дня, у нас є особлива причина для святкування. Ми відзначаємо 150 років з дня, Авраам Лінкольн видав Маніфест про звільнення рабів, звільняв таким чином мільйони афро-американців від поневолення.

У цьому році також відзначаються інші пам`тні дати. У 1833 році з рабством було назаввжди покінчено в Канаді, Британській Вест-Індії і на Мисі Доброї Надії. Близько 170 років тому було підписано індійський Закон про рабство 1843 року. 165 років тому рабство було скасовано у Франції, 160 років тому  - в Аргентині; 150 років тому  - в колишніх голландських колоніях, і 125 років тому  - в Бразилії.

 У цей день, давайте заприсягнемося завжди пам`ятати жертв цієї страшної трагедії   та активізувати зусилля з ліквідації залишків рабства, які досі існують у нашому світі", - зазначив Генеральний секретар ООН, Бан Кі-мун, у своєму зверненні, присвяченому Дню.

Більше інформації:http://www.un.org/ru/events/slaveryremembranceday/