21-22 березня 2013 року в Києві проходить міжнародна конференція «Посилення багатосторонньої співпраці та міжнародні механізми захисту прав людини», яка зібрала понад 140 правозахисників, журналістів, представників уповноважених з прав людини та органів влади з 10 країн.

21-22 березня 2013 року в Києві проходить міжнародна конференція «Посилення багатосторонньої співпраці та міжнародні механізми захисту прав людини», яка зібрала понад 140 правозахисників, журналістів, представників уповноважених з прав людини та органів влади з 10 країн.

Попри те, що конференція має регіональний фокус на країни СНД — зокрема представлені Російська Федерація, Білорусь, Узбекистан і Туркменістан — до обговорення долучилися делегати з Польщі, Швейцарії, Словаччини, Данії та Великобританії. Форум організований Програмою розвитку ООН в Україні за підтримки Посольства Великобританії і участі Управління Верховного комісара ООН з прав людини. Правозахисним партнером виступає Українська Гельсінська спілка з прав людини, інформаційним партнером – Центр інформації з прав людини, медійним партнером – Українська асоціація видавців періодичної преси.

Протягом півтора-денного форуму обговорюються не тільки нагальні питання у сфері прав людини, які притаманні регіонові, але і знайти механізми більш плідної співпраці між активістами-правозахисниками та фахівцями медіа. Тоді як роль недержавних організацій в просуванні та захисті прав людини визнана вже давно, значимості журналістського співтовариства як врівноважуючої сили у сфері дотримання прав людини, приділялось не так багато уваги. Але ЗМІ не тільки поширюють інформацію, вони виховують, освічують, і формують громадянську позицію. Для успішного виконання цих функцій необхідна наявність як професійних співтовариств журналістів, зацікавлених в питаннях захисту прав людини, так і зв’язків між правозахисниками та ЗМІ. Основною тезою конференції у цій сфері є те, що подібна взаємодія між ЗМІ та правозахисниками може не тільки підсилити ідею важливості прав людини, але й зробити її більш дієвою. Пошук форматів співпраці – основне завдання першого дня конференції.

Другий аспект форуму сфокусований на використанні міжнародних механізмів у сфері захисту прав людини. Декілька років тому був запущений новий механізм ООН для оцінки ситуації у сфері прав людини – Універсальний періодичний огляд (УПО). Даний інструмент дозволяє окремій державі збирати рекомендації інших держав-членів ООН щодо покращення ситуації у сфері прав людини, а також розглядати та переймати успішні напрацювання інших країн.

Посол Великої Британії в Україні Саймон Сміт : "Завдяки такому механізму, як Універсальний періодичний огляд, ми можемо долати багато бар`єрів, які існували раніше. Тепер країни-члени ООН можуть оцінювати ситуацію з правами людини і давати рекомендації одна одній. Тепер вони повинні слухати одна одну і приймати критику".

Незважаючи на те, що УПО є інструментом колегіального огляду (взаємного контролю країн-членів), ефективний захист прав людини через УПО можливий в повній мірі тільки за умов мобілізації ресурсів та участі національних правозахисних установ, місцевих організацій громадянського суспільства та журналістської спільноти. Саме цьому присвячений другий день.

У своєму привітанні Рікарда Ріґер, Директор Представництва програми розвитку ООН в Україні, наголосила на тому, що Український досвід у проходженні другого циклу Універсального періодичного обзору сильно відрізняється від першого, адже в чотири рази більше організацій громадського суспільства взяли участь у національних консультаціях та подали альтернативні звіти по правах людини до Женеви. Міністерство юстиції у свою чергу організувало належне проведення широких громадських консультацій, а ПРООН виступила у якості каталізатора процесу для налагодження ефективного діалогу між всіма сторонами. «Права людини – зазначила Директор – це не винагорода, яку можна отримати в результаті досягнення сталого розвитку. Це – необхідна передумова, без якої сам сталий розвиток неможливий».

За додатковою інформацією прохання звертатися до Координатора зі зв’язків з громадськістю та роботи зі ЗМІ Євгена Зеленка електронною поштою Yevgeniy.zelenko@undp.org або за телефоном 254-0035.