Організація Об`єднаних Націй, Нью-Йорк, 3 травня 2013 — Сьогодні по всьому світу відзначається 20-й Всесвітній день свободи преси. Це гарна нагода відзначити фундаментальні принципи свободи преси; оцінити стан свободи слова в усьому світі; захистити ЗМІ від зазіхань на їх незалежність і віддати належне журналістам, які загинули при виконанні службових обов`язків.

Темою Всесвітнього дня свободи преси цього року є “Безпека слова: захист свободи слова в усіх засобах масової інформації”. Це ставить у центрі уваги питання безпеки журналістів, боротьби з безкарністю за злочини проти свободи вираження поглядів, а також забезпечення вільної та відкритої мережі Інтернет в якості попередньої умови для онлайн безпеки, адже є усвідомлення того, що забезпечення свободи вираження поглядів повинно також обов`язково поширюватися на безпеку в Інтернеті.

“Свобода вираження поглядів є основним правом людини, закріпленим у статті 19 Загальної декларації прав людини. Це наріжний камінь ефективного управління, сталого розвитку та міцного миру та безпеки. Тим не менш, кожного дня життя журналістів та працівників ЗМІ по всьому світу знаходиться під загрозою. Кожного дня вони стикаються з залякуваннями, погрозами та насильством з боку урядів, корпорацій, злочинцями або інших сил, які не хочуть розголошення або хочуть піддати журналістські матеріали цензурі”, — заявив генеральний секретар ООН Пан Гі Мун у своєму посланні до дня свободи преси.

Журналісти все більше піддаються ризику, здійснюючи свою діяльність, у таких традиційних медіа-платформах, як радіо, преса, телебачення, та все більш популярних соціальних медіа, блогах та громадських форумах. За останні десять років більше 600 журналістів були вбиті при виконанні службових обов`язків — багато з них перебували в неконфліктних регіонах, інші були затримані. Сьгодні атмосфера безкарності зберігається — дев`ять з десяти вбивств журналістів залишаються безкарними.

"Це індивідуальні трагедії. Але якщо їх розглядати колективно, то вони є посяганням на право всіх людей на правду. Я особливо стурбований тим, настільки багато нападників тікають від будь-який форм покарань”, — заявив Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун.

Свобода вираження поглядів є основним правом людини. У статті 19 Загальної декларації прав людини зазначено: "Кожна людина має право на свободу переконань і на їх вільне  виявлення; це право включає свободу безперешкодно дотримуватися своїх переконань та свободу шукати, одержувати і поширювати інформацію та ідеї будь-якими засобами та незалежно від державних кордонів”.

Однак, для того, щоб зробити свободу слова реальністю, має існувати нормативно-правова база, яка дозволить розвиватися засобам масової інформації відкрито та наплюралістичних засадах; політична воля для підтримки сектора та верховенство закону, щоб його захищати; закони, що забезпечують доступ до інформації, особливо до інформації, що є суспільним надбанням. Необхідними також є навички медіаграмотності серед гладачів новин, які мають критично аналізувати та узагальнювати інформацію, яку вони отримують, щоб використовувати її належним чином в своєму повсякденному житті та змушувати ЗМІ бути відповідальними за свої дії.

Вищезазначені елементи, разом з працівниками ЗМІ, які дотримуються високих етичних та професійних стандартів, є фундаментальною основою, що забезпесує існування свободи слова. В цьому плані засоби масової інформації стоять на сторожі громадянського суспільства, яке взаємодіє з органами влади та особами, що приймають рішення.

В 2012 році Організацією Об`єднаних Націй було розроблено План дій щодо забезпечення безпеки журналістів та щодо питань безкарності. План спрямований на підвищення обізнаності та підтримку практичних кроків, зокрема, розробку законодавства з питань свободи слова та інформації задля створення вільного та безпечного робочого середовища для журналістів у традиційних та цифрових медіа, де новини все частіше виробляються та переглядаються.

Більше інформації про План дій: http://www.unesco.org/new/en/communication-and-information/freedom-of-expression/safety-of-journalists/un-plan-of-action/

Більше інформації про свободу слова:http://www.un.org/en/events/pressfreedomday/background.shtml