Організація Об’єднаних Націй, Нью Йорк, 17 травня 2013 року – Міжнародний день боротьби з гомофобією (17 травня) став важливим днем для мільйонів людей у цілому світі для вшанування жертв гомофобного насильства та дискримінації та нагодою створити справжню рівність для лесбіянок геїв, бісексуалів і транссексуалів (ЛГБТ). 

Організація Об’єднаних Націй, Нью Йорк, 17 травня 2013 року – Міжнародний день боротьби з гомофобією (17 травня) став важливим днем для мільйонів людей у цілому світі для вшанування жертв гомофобного насильства та дискримінації та нагодою створити справжню рівність для лесбіянок геїв, бісексуалів і транссексуалів (ЛГБТ).

Досить часто,  проти лесбіянок, геїв, бісексуалів і транссексуалів різного віку у різних куточках нашої планети грубо порушують фундаментальні права людини через глибоко вкорінені гомофобні та трансфобні настрої, що поєднуються із відсутністю достатнього правового захисту проти дискримінації за ознакою сексуальної орієнтації та статевої приналежності.

Ці люди відчувають дискримінацію на ринку праці, у школах та лікарнях, жорстокому поводженні, а іноді і повному  відреченні своїми близькими. Вони піддаються фізичним атакам – побиттю, сексуальним зґвалтуванням, катуванню та вбивствам. У 76 країнах, кримінальне законодавство забороняє одностатеві шлюби шляхом арешту, судового переслідування, ув’знення, а щонайменше у п’яти країнах діє смертна кара.

«Багато хто вважає, що сексуальна орієнтація та статева приналежність – це досить делікатне питання. Я розумію. Як і більшість представників мого покоління, підростаючи, ми не обговорювали такі речі. Але я навчився говорити про це, адже на кону – життя людей, і це наш обов’язок, відповідно до Статуту Організації Об’єднаних Націй та Загальної декларації прав людини, захищати права всіх і всюди», - заявив Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун на Раді ООН з прав людини 07 березня 2012 року.

 Занепокоєння про ці та інші споріднені порушення прав людини були не однократно виражені механізмом ООН з прав людини ще із початку 90-х. Ці механізми передбачають договірні органи, створені для контролю за дотриманням державою міжнародних договорів з прав людини, а також спеціальних доповідачів та інших незалежних експертів, призначених Радою ООН з прав людини для розслідування та доповіді про нагальні потреби у галузі захисту прав людини.

Аналогічні занепокоєння висловлювались Верховним комісаром з прав людини Наві Піллай та Генеральним секретарем ООН Пан Гі Муном. У Нью Йорку, у грудні 2010 року, Генеральний секретар виголосив промову стосовно рівності для представників ЛГБТ груп населення, закликаючи до припинення дискримінації гомосексуалізму у всьому світі та інших заходів для боротьби із насиллям та дискримінацією щодо ЛГБТ:

«Як совісні чоловіки та жінки, ми відхиляємо дискримінацію як таку, а особливо дискримінацію за ознакою сексуальної орієнтації та статевої приналежності. Там, де існує протистояння між культурними традиціями і універсальними правами людини – права повинні мати беззаперечну перевагу», - заявив він.

Захист ЛГБЛ від жорстокості та дискримінації не вимагає ані створення нових виключних прав для цих меншин,ані нових  міжнародних стандартів з прав людини. Правові зобов`язання держав щодо захисту прав ЛГБТ представлені у достатньому обсязі у міжнародному праві щодо захисту прав людини на основі Загальної декларації прав людини, та послідовних міжнародних договорах з прав людини.

Всі люди, незалежно від статі, сексуальної орієнтації або статевої приналежності мають право користуватися захистом, передбаченим міжнародним правом, щодо захисту прав людини, у тому числі: права на життя, особисту недоторканність і недоторканність приватного життя, право на свободу від катувань, довільних арештів і утримання під вартою, право на свободу від дискримінації і право на свободу вираження власних думок, асоціації та мирних зібрань.

Ключові правові зобов`язання держав щодо захисту прав ЛГБТ включають:

• Захист особистості від гомофобних і транссексуального насильства;

• Попередження катувань і жорстокого, нелюдського і принижуючого гідність поводження.

• Скасування законів, які переслідують гомосексуальність.

• Заборону дискримінації за ознакою сексуальної орієнтації та статевої приналежності.

• Захист свободи вираження думок,свободу створення асоціацій та мирних зборів для всіх ЛГБТ.

В останні роки багато держав вживає рішучі заходи щодо зміцнення захисту прав для ЛГБТ. Були прийняті нові закони - в тому числі закони, що забороняють дискримінацію, що передбачають покарання за гомофобні злочини на ґрунті нетерпимості,  визнанні одностатевих відносин і полегшення процедури  отримання офіційних документів для трансгендерних осіб, які відображають обрану стать. Було розроблено навчальні програми для поліції, пенітенціарних установ, вчителів, соціальних працівників та інших співробітників, а також були реалізовані ініціативи у багатьох школах по боротьбі із хуліганством.

Все, ще залишаються серйозні занепокоєння з приводу насильства і дискримінації щодо осіб за ознакою їхньої сексуальної орієнтації та статевої приналежності,що переважають у багатьох країнах, спричиняючи шкоду суспільству, запобігаючи реалізації  прав людини для свого народу.

Додаткова інформація за посиланням: http://www.ohchr.org/EN/Issues/Discrimination/Pages/LGBT.aspx