Київ/Брюссель, 27 червня 2013 – Незважаючи на здійснювані послідовні реформи, діти у країнах Центральної та Східної Європи та СНД все ще мають великі труднощі при отриманні доступу до правосуддя, зазначено у новій доповіді ЄС/ЮНІСЕФ, яка була представлена сьогодні на Конференції з питань правосуддя щодо дітей у Брюселі.

Київ/Брюссель, 27 червня 2013 – Незважаючи на здійснювані послідовні реформи, діти у країнах Центральної та Східної Європи та СНД все ще мають великі труднощі при отриманні доступу до правосуддя, зазначено у новій доповіді ЄС/ЮНІСЕФ, яка була представлена сьогодні на Конференції з питань правосуддя щодо дітей у Брюселі.

У доповіді «Ювенальна юстиція в регіоні ЦСЄ/СНД: досягнення, виклики, перешкоди і можливості» йдеться про скорочення кількості дітей, яких утримують у місцях позбавлення волі. Однак, водночас, автори звіту підкреслюють той факт, що випадки жорстокого поводження, аж до застосування катувань, зафіксовані у всіх країнах, де проводилося дослідження. Практично у всіх цих країнах дозволено ув’язнювати в одиночну камеру.

Багато із цих країн поступово приводять своє законодавство у відповідність з міжнародними стандартами. Важливо відзначити, що зміна місцевих законодавств у питаннях винесення вироку та інші здійснювані реформи також допомогли суттєво скоротити кількість дітей, що перебувають заґратами.

«Чим сильніше діти, що знаходяться у конфлікті із законом, ізольовані від суспільства, тим важче проходить процес їхньої реабілітації», - відзначила Йока Брандт, заступник Виконавчого директора ЮНІСЕФ. «Незважаючи на певний прогрес, правосуддя все ще не враховує інтереси дітей. Системи правосуддя мають бути змінені таким чином, щоб в них забезпечувалось дотримання прав всіх дітей».

В Конференції високого рівня брали участь 120 делегатів: міністри юстиції, уповноважені з прав дитини, представники громадянського суспільства, міжнародних організацій та Європейської комісії. У рамках зустрічі відбулися тематичні обговорення з низки пріоритетних питань, висвітлених у доповіді, яка була підготовлена по підсумках реалізації трьохрічного проекту і реалізована при фінансовій підтримці ЄК. У цьому проекті взяли участь такі країни: Вірменія, Азербайджан, Грузія, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Таджикистан і Україна.

У рамках проекту були здійснені заходи із зміцнення законодавчих реформ, створення необхідного потенціалу і розробки альтернативних методів роботи з правопорушниками. Багато дітей розповідали про випадки побиття, зґвалтування і приниження їхньої гідності під час ув’язнення. У зв’язку з цим ЮНІСЕФ разом з омбудсменами та представниками громадянського суспільства провели дослідження, що стосується катувань і жорстокого поводження із дітьми, для того, щоб переконатися, що органи влади вживають всіх необхідних заходів для викорінення подібних явищ.

«Як безсумнівно показують дослідження в Україні, діти стають жертвами фізичного насильства, їх незаконно затримують у відділеннях міліції та змушують до зізнання у злочинах, залишають без юридичної допомоги. ЮНІСЕФ закликає Україну вжити необхідних заходів для того, щоб з усіма  дітьми, які опиняються у контакті з законом, поводились із  повагою, не принижували та допомагали дітям стати активними членами суспільства у майбутньому», – підкреслила Юкіе Мокуо, голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні.

ЄС та ЮНІСЕФ вітають кроки, що робляться урядами держав регіону, у тому числі і країнами-кандидатами в ЄС, із розширення масштабів реформ, що направлені на захист прав всіх дітей у процесі правосуддя. Здійснення таких широкомасштабних реформ дозволить покласти край практиці безкарності офіційних осіб і забезпечити доступ до правосуддя всім дітям: як жертвам, так і свідкам злочинів.

Робота Конференції завершиться в п’ятницю. За підсумками роботи Конференції уряди країн регіону розроблять пріоритетні напрямки подальших дій.

Повний текст звіту «Ювенальна юстиція в регіоні ЦСЄ/СНД: досягнення, виклики, перешкоди і можливості» та звіту «Катування та жорстоке поводження з дітьми в контексті ювенальної юстиції: результати дослідження у Вірменії, Азербайджані, Грузії, Казахстані, Киргизстані, Молдові, Таджикистані і Україні»

Про ЮНІСЕФ: Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) є світовим лідером із захисту прав та інтересів дітей. Фонд працює у понад 190 країнах світу заради захисту й підтримки дітей з моменту їх народження і до початку дорослого життя. Програми Фонду фінансуються з добровільних внесків фізичних осіб, компаній, закладів та урядів. Представництво Фонду в Україні відкрито у 1997 році. Більше інформації: www.unicef.org.ua. Приєднуйтесь до нас у Twitter, Facebook та ВКонтакте.

Для отримання додаткової інформації прохання звертатися до:

Пітер Стано, прес-секретар Комісара Фюле, Європейська комісія,

тел.: (+32 2) 295 7484,  Peter.STANO@ec.europa.eu

Лелі Джухарі, спеціаліст із зв`язків з громадськістю, Регіональне представництво ЮНІСЕФ для країн Центральної та Східної Європи і Співдружності Незалежних Держав, тел.: (+41 79) 204 44 82;  ldjuhari@unicef.org.

Копирайт к фото - UNICEF/UKRAINE/2011/M.Koryshov