ООН, Нью-Йорк, 11 липня 2013 – Сьогодні святкується Всесвітній день народонаселення, метою якого є сприяння більшій обізнаності стосовно проблеми підліткової вагітності задля побудови світу, де кожна вагітність очікувана, кожні пологи безпечні, а потенціал кожної молодої людини максимально розвинений.

Щороку близько 16 мільйонів дівчат на планеті віком до 18 років народжують дітей. Інші 3.2 мільйона вирішують зробити аборт, який дуже часто має небажані наслідки. Переважна більшість – 90 процентів – вагітних підлітків в країнах, що розвиваються, перебувають у шлюбі. Але для багатьох з цих дівчат, вагітність не є обдуманим кроком. Часто це результат дискримінації, порушення прав (зокрема, шлюби із малолітніми), недостатньої освіченості чи примусу до інтимних зв`язків.

Підліткова вагітність – це не лише проблема охорони здоров`я, такою ж мірою це проблема розвитку. Її коріння – в бідності, статевій нерівності, насиллі, примусових шлюбах із неповнолітніми, силовій різниці між дівчатами і хлопцями підлітками, в нестачі освіти, а також в неспроможності систем й інститутів захистити права людей.

“Для того, щоб коло підліткової вагітності розірвалося, нації, громади та індивіди розвинених країн і країн, що розвиваються, мають приділяти більше уваги дівчатам-підліткам. Уряди мають приймати і забезпечувати дотримання національних законів, які піднімають мінімальний шлюбний вік до 18 років, та зобов`язані підтримувати громадські ініціативи, що виступають за права дівчат і припинення практики дитячих шлюбів, їх жахливих наслідків”, заявив Виконавчий директор Фонду народонаселення, Пан BabatundeOsotimehin, і продовжив:

“Сексуальна освіта, зрозуміла і відповідна віку підлітків та молоді, має бути доступною, оскільки без певних знань і вмінь захист здоров`я і життя виявиться неможливим. Проте, освіти і інформації недостатньо. Послуги з підтримки репродуктивного здоров`я гідного рівня якості також мають бути доступними підліткам заради розумного вибору на користь свого благополуччя. На місцевому рівні, громади мають забезпечити інфраструктуру для надання допомоги молодим людям у доброзичливій і чутливій формі.”

Всесвітній день народонаселення святкується починаючи з 1989 року завдяки ініціативі ООН і має на меті звернути увагу людей всього світу на проблеми населення в контексті глобальних планів і програм розвитку. Збільшення кількості світового населення до 7 мільярдів людей в 2011 році (з попередніх 2.5 мільярдів в 1950) являє собою одночасно і виклик, і можливість подальшого плідного глобального розвитку в таких сферах, як стійкість, урбанізація, доступ до послуг з охорони здоров`я та розширення можливостей молоді.

Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун сказав у своєму посланні з нагоди Всесвітнього дня народонаселення 2013:

“Як вірний захисник прав на освіту, охорону здоров`я та гендерну рівність, як людина, що сподівається допомогти молодим жінкам зробити свій вагомий внесок у добробут нашого світу, я підтримую тематику цьогорічного Дня народонаселення, що стосується підліткової вагітності. Цей чутливий аспект життя потребує глобальної уваги.”

Багато хто з 16 мільйонів дівчат підліткового віку, які щорічно народжують немовлят, ніколи не планували вагітності. Ускладнення після вагітності і пологів можуть спричинити загрозливі хвороби, такі як акушерські свищі, що калічать і хоронять цих молодих жінок. Дівчата-підлітки також зіштовхуються із серйозними хворобами та травмами через небезпечний аборт.

Щоб вирішити ці проблеми, ми маємо забезпечити дівчат освітою. Коли молода жінка підкована знаннями, вона зазвичай приймає рішення вийти заміж пізніше, відкладає вагітність до того моменту, коли вона готова до цього, робить вибір на користь здоровіших дітей і більшого заробітку.

Також ми маємо забезпечити всіх підлітків необхідними знаннями про статеве життя. Це важливо для того, щоб молоді жінки самі вирішували, коли вони хочуть стати матерями. Не можна забувати і про необхідність правильного планування родини, захисту від інфекцій, що передаються статевим шляхом, включаючи ВІЛ.Ми маємо гарантувати жінкам-матерям обслуговування, якого вони потребують.

Коли ми зосередимо нашу увагу на освіті, охороні здоров`я та добробуті дівчат-підлітків, вони перетворяться на більш активну частину населення, що сприятиме позитивним змінам у суспільстві, забезпечить благотворний вплив на життя прийдешніх поколінь. В цей Всесвітній день народонаселення, давайте пообіцяємо підтримувати дівчат-підлітків у їх намаганнях реалізувати власний потенціал та зробити свій вагомий внесок у наше спільне майбутнє.”

Більше інформації знайдете за наступними посиланнями: http://www.unfpa.org/public/home/news/pid/14426і http://www.un.org/en/events/populationday/index.shtml.