30 липня 2013 року -  Незважаючи на суттєвий прогрес за останні роки, система притулку в Україні вимагає істотних змін. Про це йдеться у доповіді Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН), яка була оприлюднена сьогодні. Насамперед, Україні необхідно покращити захист від вислання (refoulement) та підвищити рівень справедливості та ефективності процедури розгляду заяв. З огляду на ці недоліки УВКБ ООН застерігає інші країни не повертати шукачів притулку до України.

Аналіз і оцінку системи надання притулку в Україні було здійснено в рамках мандату УВКБ ООН, який передбачає контроль за виконанням Конвенції 1951 року та Протоколу 1967 року. Доповідь охоплює такі аспекти системи притулку в Україні, як процедура визначення статусу біженця, поводження з неповнолітніми без супроводу, а також умови прийому, розміщення та затримання осіб, що знаходяться під опікою УВКБ ООН. Доповідь містить конкретні рекомендації щодо зміцнення системи притулку в Україні, яка заявила про свій намір гармонізувати політику надання притулку та закони у відповідності до міжнародних практик та вимог Плану з лібералізації візового режиму з Європейським Союзом.

Хоча країна досягла прогресу в деяких аспектах, таких як процедура надання притулку дітям без супроводу, існує потреба кардинальних змін системи. Це, насамперед, стосується гарантій ефективного захисту проти повернення шукачів притулку до країн, з яких вони втекли. Також необхідно створити умови для прозорого та справедливого розгляду заяв на отримання статусу біженця, шляхом посилення автономії органів влади, що відповідають за прийняття таких рішеннь. Недостатніми залишаються умови та ресурсні можливості для прийому шукачів притулку, оскільки умови життя в двох пунктах тимчасового розміщення біженців є нижче встановлених стандартів. 

Агентство ООН у справах біженців готове і надалі співпрацювати з урядом України, щоб реалізувати рекомендації, вказані у доповіді, і сприяти розвитку системи притулку молодої держави. Агентство вже підготувало проект змін щодо документування, медичного обслуговування та працевлаштування шукачів притулку. Також на розгляді у Парламенті перебуває законопроект щодо умов затримання іноземців, розроблений з метою узгодження українських законів із європейськими стандартами.

УВКБ ООН готове допомогти Україні у наданні шукачам притулку та біженцям справжнього захисту, а також можливості інтегруватися та зробити внесок у розвиток країни, що їх приймає. 

Доповідь УВКБ ООН «Україна як крана притулку: спостереження щодо становища шукачів статусу притулку біженця і біженців в Україні» можна знайти на сайті:  http://unhcr.org.ua/attachments/article/338/2013%20Ukraine_country_paper_UKR.pdf

Англійською:  http://www.refworld.org/docid/51ee97344.html

Для отримання додаткової інформації звертайтеся до Ніни Сорокопуд, Радника з питань громадської інформації, Регіональне Представництво УВКБ ООН в Білорусі, Молдові та Україні. Тел.: (+380 44) 288-9710. +380 67 505 00 56. Електронна пошта:  sorokopu@unhcr.org. Веб-сайт:  http://www.unhcr.org.ua.