Половина усіх людей, що живуть з ВІЛ у всьому світі (так само як і в Україні) на сьогоднішній день є жінки і ця цифра зростає.

Половина усіх людей, що живуть з ВІЛ у всьому світі (так само як і в Україні) на сьогоднішній день є жінки і ця цифра зростає.

Вплив епідемії на жінок посилюється низкою факторів, в тому числі: фінансовою залежністю від чоловіків, що може обмежувати можливість відмовитися від сексуального контакту або домовитися про використання презервативів, вразливістю до насильства, соціальною нерівнівністю та фізіологічними особливостями. Зазначені фактори суттєво погіршують становище жінок, що живуть з ВІЛ. У 2001 і 2006 роках у Декларації Генеральної Асамблеї ООН Про відданість справі боротьби з ВІЛ/СНІДом визначено необхідність вирішення проблем гендерної нерівності як одного з основних чинників епідемії.

3-4 липня цього року у Києві за сприяння ЮНЕЙДС відбувся семінар «Впровадження гендерної політики у регіональні програми протидії епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу». Участь у семінарі взяли представники Держслужби, ЮНЕЙДС, ВБО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ», ВГО «Центр «Розвиток демократії», Програми розвитку ООН в Україні, а також секретарі обласних координаційних рад з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу.

«Протягом кількох попередніх років експертами напрацьовувалися матеріали щодо впровадження гендерного компоненту до національних заходів протидії ВІЛ/СНІДу. Методичні рекомендацій, проект яких ми обговорюємо, містять кращі з цих напрацювань. На шляху до формування Методичних рекомендацій було проведено ретельний аналіз нормативно-правової бази, розроблено Стратегію «Ґендерна складова у політиці протидії ВІЛ-інфекції». Саме тому, маючи солідне методичне підґрунтя, а також зважаючи на те, що країна готується до впровадження нової Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки, ми повинні посприяти розробці регіональних програм протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу з урахуванням гендерних аспектів», - зазначила начальник відділу організації медико-соціальної допомоги управління протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу Держслужби України пані Людмила Сторожук.

Пані Сторожук також наголосила, що Методичні рекомендації покликані допомогти регіонам системно та повноцінно впровадити гендерні чинники у канву регіональних заходів, спрямованих на протидію епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу. Документ має міждисциплінарний характер та орієнтований на широке коло фахівців, залучених до розробки регіональних програм протидії епідемії ВІЛ-інфекції в Україні.

Метою Методичних рекомендацій є надання інструменту для розробки ефективних політик, стратегій та програм з врахуванням гендерного компоненту та їхнього подальшого впровадження. Врахування гендерного підходу сприятиме більш дієвій та цілеспрямованій відповіді на поширення епідемії, забезпеченню рівних можливостей та доступу до ВІЛ-сервісних послуг.

Вітаючи учасників семінару, Координатор ЮНЕЙДС в Україні пан Яцек Тишко, сказав: «Ми вітаємо ініціативу Державної служби щодо створення Методичних рекомендацій з впровадження гендерного підходу до розробки регіональних програм протидії ВІЛ-інфекції. Я радий чути, що ці методичні рекомендації містять не лише інструменти для гендерного аналізу ситуації та планування, але і інструменти гендерного бюджетування та моніторингу і оцінки регіональних програм протидії ВІЛ-інфекції. Це повністю відповідає приоритетам ЮНЕЙДС і свідчить про сучасні і комплексні підходи до розробки регіональних програм в Україні. Саме тому, ми із задоволенням залучились до надання технічної і фінансової допомоги у підготовці цього важливого документа і також готові підтримати низку регіональних семінарів з впровадження гендерного підходу у вересні цього року.

http://www.unaids.org.ua/uk/news/1524