Нью Йорк, 5 вересня 2013 року - У цей Міжнародний день дій проти ядерних випробувань, давайте приймемо рішення будувати наші зобов`язання, щодо заборони усіх ядерних випробувань, скрізь і назавжди. Давайте продовжимо нашу історичну подорож у світ, вільний від ядерних випробувань і ядерної зброї.

ГЕНЕРАЛЬНИЙ СЕКРЕТАР

--

ПОВІДОМЛЕННЯ ДО ЧЕТВЕРТОЇ РІЧНИЦІ ВІДЗНАЧЕННЯ МІЖНАРОДНОГО ДНЯ ДІЙ ПРОТИ ЯДЕРНИХ ВИПРОБУВАНЬ

Нью Йорк, 5 вересня 2013 року

Я радий привітати із четвертим щорічним відзначенням Міжнародного дня дій проти ядерних випробувань.

Через 18 років після закриття Семипалатинського ядерного полігону у Казахстані, Генеральна Асамблея ООН одноголосно прийняла резолюцію про оголошення 29 серпня Міжнародним днем дій проти ядерних випробувань.

Ця подія дає можливість світовій громаді задуматись про небезпеки, які несуть такі випробування та про нагальну потребу у додаткових зусиллях, що допоможуть їх повністю заборонити. Цей День також дає можливість відзначити внесок уряду та народу республіки Казахстан у прагненні визнати ядерні тестування незаконними та сприяти глобальному роззброєнню. 

Ми всі повинні пам’ятати страшні втрати після ядерних випробувань. З дня першого вибуху, який відбувся 64 роки тому на Семипалатинському ядерному полігоні у загальній кількості там було проведено 456 тестувань. Близько одного з половиною мільйона людей постраждало від наслідків ядерних випробовувань та значні території  зазнали радіаційного забруднення.

З прийняттям договору Про часткову заборону випробувань ядерної зброї у 1963 році, міжнародне співтовариство завершило перший крок на шляху до припинення випробувань ядерної зброї. Це завдання залишається серйозним предметом обговорення у незавершеній справі, щодо роззброєння.

Сьогодні, 183 країни підписали Договір про всеосяжну заборону ядерних випробувань та 159 країн його ратифікували. Я ще раз закликаю усі країни підписати та ратифікувати даний договір без подальшого зволікання. Вісім країн: Китай, Корейська Народно-Демократична Республіка, Єгипет, Індія, Іран, Ізраїль, Пакистан та Сполучені Штати мають особливу відповідальність, адже ратифікація Договору є необхідною умовою для набуття ним чинності. Ніхто не повинен чекати інших, щоб зробити перший крок. У той же ж час, всі держави-члени повинні дотримуватись або ввести мораторій на ядерні випробування.

На даному етапі відсутні об’єктивні підстави для подальшого зволікання, щодо досягнення цієї мети. Це найкраща пора для звернення особливої уваги на жахливі наслідки впливу ядерних випробувань на людей та довкілля, шляхом глобальної заборони, яка є найбільш надійним способом вирішення цих завдань. 

Протягом усієї своєї історії, ООН докладає усіх зусиль, щоб досягнути чіткішого завдання – світу, у якому не буде ядерної зброї. Це однин із моїх найвищих пріоритетів, які поділяють усі держави-члени та який користується підтримкою громадськості.

Казахстан своїми діями демонструє що можуть досягнути наполегливі люди та рішучий уряд для усунення серйозної ядерної загрози. У цей Міжнародний день дій проти ядерних випробувань, давайте приймемо рішення будувати наші зобов`язання, щодо заборони усіх ядерних випробувань, скрізь і назавжди. Давайте продовжимо нашу історичну подорож у світ, вільний від ядерних випробувань і ядерної зброї.

            Дякую за підтримку та життєво важливі зусилля.