4 вересня 2013 року - Пілотний проект, розпочатий 13 років тому в місті Вознесенськ у Миколаївській області, демонструє успішність інноваційних підходів до реформування медичної системи міста – впровадження сімейної медицини, формування розвитку електронної бази даних населення для надання якісних послуг медичного обслуговування. 

4 вересня 2013 року - Пілотний проект, розпочатий 13 років тому в місті Вознесенськ у Миколаївській області, демонструє успішність інноваційних підходів до реформування медичної системи міста – впровадження сімейної медицини, формування розвитку електронної бази даних населення для надання якісних послуг медичного обслуговування.

Про це повідомив Голова міської ради Вознесенська пан Віталій Луков під час робочого візиту пані Алессандри Тісо, Координатора системи ООН та Постійного представника Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні та Доріт Ніцан, Керівника Представництва Всесвітньої Організації Охорони Здоров`я (ВООЗ) в Україні до м. Вознесенськ з метою ознайомлення з успішними практиками та підходами до надання медичних послуг місцевому населенню та обговорення можливостей для співпраці.

Реформування первинної ланки охорони здоров`я на принципах сімейної медицини було розпочато у місті Вознесенську Миколаївської області в 2000 році в рамках пілотного проекту МОЗ України. Сьогодні все населення міста, від новонароджених до осіб похилого віку, обслуговується лікарями загальної практики – сімейної медицини у 5-х амбулаторіях.

Завдяки тому що 72% медичних послуг населенню надаються сімейними лікарями, навантаження на високозатратні госпітальні відділення суттєво знизилось. Якщо в 2008 році витрати сімейних амбулаторій складали 53,3%, а на другому рівні 46,7% , то вже в 2012 році витрати амбулаторій склали 65,1% а на другому рівні – 34,9%.

Voznesensk 4

Покращились якісні показники роботи первинної ланки: огляди населення зросли з 20,4% до 71,5%. Кількість завершених випадків, коли пацієнт починав лікування у сімейного лікаря і закінчував його після консультацій або стаціонарного лікування теж у сімейного лікаря, становить 86,3%. Скоротилась кількість викликів швидкої допомоги до хронічних хворих - із 8,7% до 3,4%, а також зменшилась динаміка захворюваності інсультами – з 8,4 до 1,7 випадків на тисячу осіб.

Анкетування, проведене серед населення міста свідчить - 63% жителів міста підтримують перехід до сімейної медицини, а 70% позитивно оцінюють якість медичної допомоги. Більше 40% населення оцінюють якість надання послуг сімейними лікарями як добру та дуже добру.

Для підвищення ефективності роботи з 2004 року розпочалося створення інформаційної системи, де накопичується медико-економічна інформація про кожного мешканця протягом всього його життя. До інформаційної бази надходять також всі відомості в разі лікування пацієнтів в стаціонарних відділеннях ЦРЛ, консультації та обстеження в консультативній поліклініці. Сімейний лікар має всю інформацію про консультативну та лікувальну допомогу кожному пацієнтові на всіх рівнях надання цієї допомоги, включаючи її вартість.

Voznesensk 3

«Як міський Голова, я радий що нам вдалося зібрати команду спеціалістів високого рівня, які працюють над розвитком та підтримкою моделі управління медичною допомогою, яка дає сімейним лікарям реальний механізм управління обсягами медичної допомоги і потоками пацієнтів, а нам, як організаторам охорони здоров`я всіх рівнів – можливість оперативного аналізу якості надання медичної допомоги та раціонального використання бюджету в умовах сучасного фінансування», - зазначив міський Голова пан Віталій Луков.

«Я вітаю зусилля міського Голови та його колег із запровадження інноваційних підходів до надання медичних послуг у місті, - прокоментувала пані Доріт Ніцан. – Як і рекомендує ВООЗ, ця система сконцентрована навколо пацієнта при наданні первинної, вторинної та третинної допомоги. А захищена інформаційна система, яка містить інформацію про всіх жителів міста протягом всього життя робить цю систему ще більш ефективною. Ми плануємо вивчити цей досвід з метою можливого поширення практик в інших містах та країнах, де працює ВООЗ».

«Успішна реалізація інноваційного підходу до надання медичних послуг у Вознесенську стала можливою завдяки лідедству, колективній роботі та гарній ідеї. Колекив Вознесенської міської ради готовий запроваджувати нові підходи, тож організації системи ООН в Україні будуть раді спільно розглянути новаторські идеї та рішення для подальші можливості розвитку міста»,- повідомила пані Алессандра Тісо, Координатор системи ООН в Україні, Представник ПРООН в Україні.