Організація Об’єднаних Націй, 01 жовтня 2013 року – Склад населення світу різко змінився протягом останніх десятиліть. Між 1950 та 2010 роками тривалість життя у всьому світі зросла від 46 до 68 років і орієнтовано зросте до 81 року до кінця століття. Вперше за всю історію людства, у 2050 році, на земній планеті буде більше людей, яким більше 60, ніж дітей.

Найбільше зростання населення похилого віку спостерігатиметься у країнах, що розвиваються, Азії, як регіоні, де проживає найбільше літніх людей та в Африці, де спостерігається найбільше зростання. Беручи все це до уваги, слід приділити особливу увагу до певних потреб та викликів, з якими стикаються літні люди. Також важливим та істотним внеском більшості чоловіків та жінок похилого віку є продовження функціонування суспільства при наявності певних гарантій. Права людини лежать в основі усіх зусиль у цьому напрямку.

Протягом останнього десятиліття, старіння населення сприяло розвитку нових стратегій та програм, у яких соціальний сектор зайняв ключову роль. Багато урядів у розвинених країнах, та тих, що розвиваються розробили та започаткували інноваційні стратегії у сферах охорони  здоров’я, соціального захисту та добробуту населення. На додаток, було прийнято кілька стратегічних рамкових документів, враховуючи національний план дій із проблем старіння.

Світова спільнота також досягнула критичної точки у спільних зусиллях у боротьбі із бідністю та вступу у краще майбутнє. 2015 рік є терміном досягнення Цілей розвитку тисячоліття, який уже не за горами, але тим часом посилюються дискусії з формування бачення розвитку на період після 2015 року. У цьому напрямку, світова спільнота повинна спрямувати змінювану демографічну динаміку, особливо стосовно потреб та проблем людей похилого віку, чисельність яких зростає.

До 2050 року, кількість людей похилого віку у два рази перевищуватиме число дітей у розвинених країнах, у той час як чисельність літніх людей у країнах, що розвиваються теж збільшиться вдвічі. Ця тенденція матиме глибокий вплив на країни та окремих осіб.

Існує широке визнання факту, що старіння населення несе у собі як і переваги, так і недоліки. Перевагами можна вважати вклад літніх людей у розвиток суспільства. Основною проблемою старіння населення є прийняття політики, яка сприятиме соціальній інтеграції та солідарності між поколіннями.  

«Ми часто чуємо про те, що літніх людей шанують за їх мудрість, проте літнім людям потрібно право голосу. У наших консультаціях, присвячених розвитку суспільства на період після 2015 року, ООН прислухалась до більше одного мільйона людей, враховуючи літніх. Вони хочуть жити у світі, де у кожного є їжа, дім, доступ до чистої води та санітарії, а також доступ до основних послуг:охорони здоров’я а освіти. Я врахував ці побажання у своє бачення плану розвитку тисячоліття на період після 2015 року, які викладені у моїй доповіді, «Гідне життя для всіх».

У Міжнародний день літніх людей, я закликаю країни та народи зробити внесок у руйнування бар’єрів, що перешкоджають літнім людям повноцінно брати участь у суспільстві, захистити їхні права та гідність», - Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун.

----

Міжнародний день літніх людей святкується з 1990 року, після прийняття резолюції Генеральної асамблеї ООН 45/106. Тема святкування цього дня у 2013 році «Майбутнє, яке ми хочемо, про яке літні говорять» спрямована привернути увагу до старань людей похилого віку, громадських організацій, організацій ООН та країн-членів ООН встановити проблему старіння населення як пріоритетну на порядку денному міжнародного розвитку.

Міжнародне співтовариство вперше підкреслило становище літніх людей у Віденському міжнародному плані дій з питань старіння, прийнятому на Всесвітній асамблеї з проблем старіння у 1982 році.  Принципи ООН стосовно літніх людей, Глобальні цілі з питань старіння у 2001 році та у 1992 році Декларація проблем старіння підсилили міжнародне розуміння основних вимог для благополуччя людей похилого віку.

Політична декларація та Мадридський міжнародний план дій з проблем старіння 2002 року, прийняті на другій Всесвітній асамблеї з проблем старіння і схвалені Генеральною Асамблеєю резолюцією 57/167, активізували політичний консенсус, щодо порядку денного у галузі старіння, підкреслюючи розвиток міжнародного співробітництва та допомоги у цій галузі. З моменту прийняття Мадридського міжнародного плану, що спрямував розробку політики і програм на національному рівні, став поштовхом для розробки національних і регіональних планів і став міжнародною платформою для  діалогу.

Більше інформації про Міжнародний день людей похилого віку за посиланням: http://www.un.org/en/events/olderpersonsday/

Більше іформації про план дій на період після 2015 року за посиланням: http://ua.post2015ukraine.org