Організація Об`єднаних Націй, Нью-Йорк, 7 жовтня 2013 року – Всесвітній день Хабітат свтякується кожного дня у перший понеділок кожного жовтня для того, щоб кожний з нас задумався про стан міст по всьому світу, а також основне право всіх людей на повноцінне житло. Він також покликаний нагадати світові про колективну відповідальність за майбутнє середовище, у якрму проживає людина.

Цьогорічна тема святкування “міська мобільність” була обрана для того, щоб підкреслити важливість мобільності та доступу до товарів і послуг, що є необхідними для ефективного функціонування наших міст та селищ, які розширюються. Вона грунтується на позитивному досвіді створення доступних міст, де доступність означає позитивні зрушення в сторону кращих видів транспорту, які б забезпечували все більшу і більшу кількість людей, що змінюють свої машини на поїзди, автобуси, велосипедні доріжки та тротуари.

Тим не менш, мобільність – це не лише про види транспорту, які ми використовуємо. Це про міське планування та проектування також, які повинні зосередитися на тому, щоб об`єднувати людей та місця шляхом створення міст, орієнтованих на доступність та оптимальну щільність міського населення, а не просто збільшення довжини міської транспортної інфраструктури.

«Протягом більше ніж п`ятдесят років, у більшості країн спостерігалося швидке зростання міст та більш широке використання автомобілів. Це призвело до стихійного зростанню міст і навіть ще більшої популярності автомобілів для песування, шо мало цілу низку екологічних, соціальних та економічних наслідків.

Міський транспорт є одним з основних джерел викидів парникових газів і причиною поганого стану здоров`я в через забруднення повітря та шум. Затори на дорогах, створені через нерозвинуті транспортні, стають наслідком значних економічних витрат на пасажирів і товароперевізників.

Ці проблеми найбільш яскраво проявляються в містах країн, що розвиваються. Саме тут буде зосереджено приріст приблизно 90 відсотків всього населення земної кулі в найближчі десятиліття. Ці міста вже насилу задовольняють зростаючий попит на інвестиції в транспортну систему. Вони також повинні вирішувати питання про “транспортну бідність”, коли мільйони людей не можуть користуватися транспортом через його високу вартість; інваліди та літні люди ним не користуються через непридатність транспорту для них; безпека є серйозною проблемою для багатьох жінок, молоді та національних меншин, які є найбільш уразливими внаслідок віри або етнічної приналежності.

Мобільність - це не лише про будівництво ширших або довших доріг, це про надання належних та ефективних систем, які обслуговують більшість людей якнайкраще та найбільш справедливим чином. Це включає заохочення переходу від користування автомобілями до користування поїздами, автобусами та велосипедами.

Люди повинні мати змогу дістатися роботи, школи, лікарні та місць відпочинку швидко та безпечно. Мобільність може змінити міські центри, підвищити продуктивність та зробити місто більш привабливим для всіх користувачів – від інвесторів до гостей та жителів.

Міський транспорт є центральним у забезпеченні сталого розвитку. У цей Всесвітній день Хабітат давайте візьмемо на себе зобов`язання зробити наші міста та селища більш доступними для всіх”, - заявив генеральний секретар ООН Пан Гі Мун.


Більше інформації за посиланням: http://www.un.org/ru/events/habitatday/