23 жовтня у культурному центрі «Київ» відбулася прем’єра документального фільму «Чужинці: сомалійці у дорозі» іспанської режисерки Паули Паласіос. Подію було організовано Регіональним представництвом Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) у рамках міжнародного кінофестивалю «Молодість». 

Фільм розповідає про двох друзів: 15-річного Алі та 16-річного Юніса – неповнолітніх біженців, які залишили охоплене війною Сомалі в пошуках кращого життя. Сподіваючись дістатися Європи, вони опиняються в українському центрі  утримання мігрантів.

Як зауважила Паула Паласоіс, цей документальний фільм було створено завдяки тому, що вона зустріла двох по-справжньому особливих для неї людей, двох чужинців. «Вони ще зовсім юні і тому, звичайно, схожі на інших підлітків. Проте оскільки хлопцям доводиться переживати  багато випробувань, єдиний шлях подолати їх – це вірити, що вони вміють літати. Питання, яке я порушую у фільмі: чи існують кордони для тих, хто вміє літати?»  - пояснює іспанська режисерка. 

На прем’єрний показ завітали представники державних органів та міжнародних організацій, які працюють з біженцями. Ванно Нупеч, Заступник Регіонального представника Агентства ООН у справах біженців, подякував режисерці фільму за небайдужість до питання біженців. Це вже друга документальна стрічка, в якій Паула Паласіос звертається до цієї тематики. Минулого року в Києві було представлено  фільм «Нові стіни», який познайомив глядачів із життям жінок-біженок на теренах Східної Європи. 

За підрахунками УВКБ ООН, близько 40 відсотків біженців в Україні -  це жінки та діти, які найбільше страждають від вимушеного переселення та адаптації у нових умовах. Особливою категорією є діти, які опинились за межами своєї країни  без супроводу батьків. В Україні УВКБ ООН та партнерами на сьогодні зареєстровано 41 неповнолітніх шукачів притулку та біженців, які прибули без супроводу дорослих. Ванно Нупеч зазначив, що «неповнолітні без супроводу є особливо вразливою  соціальною категорією, і потребують першочергової уваги як з боку держави, так і з боку неурядових організацій». 

На події був присутній і один із головних героїв фільму Алі Ахмед Варсаме, біженець із Сомалі, який поділився своїми враженнями від участі зйомок у документальному фільмі. 

Виробництво фільму фінансувалося документальним каналом Аль-Джазіра за підтримки Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців. 

Інформаційна довідка УВКБ ООН щодо дітей-біженців в Україні.

http://unhcr.org.ua/uk/novini/novyny/1162-agentstvo-oon-spravakh-bizhentsiv-predstavilo-dokumentalnij-film-pro-nepovnolitnikh-somalijskikh-bizhentsiv-v-ukrajini