20 листопада 2013 - Сьогодні, коли всі країни світу відзначають Всесвітній день дитини – річницю прийняття Конвенції ООН про права дитини – ЮНІСЕФ наголошує на необхідності приділення набагато більшої уваги тому, що насильство та порушення прав мільйонів дітей з усіх країн світу та з різних верств суспільства залишаються непоміченими.

«Дуже часто насильство залишається прихованим: випадки насильства не виявляються, про них не звітують, і, що найгірше, це дуже часто сприймається як належне», заявив Виконавчий директор ЮНІСЕФ Ентоні Лейк. «Ми всі несемо відповідальність за те, щоб зробити приховане помітним – від органів влади, що мають прийняти та забезпечити реалізацію законів про заборону насильства, до окремих громадян, які не повинні мовчати, якщо вони стають свідками або підозрюють, що сталося насильство чи порушення прав людини».

Насильство проти дітей може мати різні форми, у тому числі домашнє насильство, статеві домагання або жорстокі дисциплінарні покарання, які часто трапляються в умовах війни або конфлікту. Насильство може завдати фізичної та психологічної шкоди дітям.

У світі за даними ВООЗ, близько 150 мільйонів дівчаток і 73 мільйони хлопчиків у віці до 18 років піддавалися сексуальному насильству та експлуатації. Кожного року, від 133 до 275 мільйонів дітей стають свідками епізодів агресивної поведінки між батьками.

За даними дослідження МІКС, яке в Україні проводив Державний комітет статистики разом з ЮНІСЕФ, 61,2% дітей у віковій групі 2-14 років зазнають щонайменше одного з видів психологічного чи фізичного покарання з боку своїх матерів або осіб, які здійснюють догляд за ними, або інших членів домогосподарства. Крім того, 11 % домогосподарств вважають, що фізичне покарання потрібно застосовувати до дитини.

«На жаль, у кожній країні, у кожній культурі існують прояви насильства щодо дітей. Те, що ви не бачите насильства над дітьми, не означає, що його не існує», підкреслює голова ЮНІСЕФ в Україні Юкіе Мокуо. «Українське суспільство не може дозволити собі закрити очі на проблему насильства щодо дітей Побачте приховане. Допоможіть нам зупинити насильство над дітьми,» додала вона.

Напередодні у Києві ЮНІСЕФ провів спільну прес-конференцію з Уповноваженим Президента України з прав дитини Юрієм Павленко, який підтримав глобальну інформаційну кампанію ЮНІСЕФ «Зупинимо насильство над дітьми» (#ENDviolence against children), та підкреслив: «Будь-яке насильство над дитиною - фізичне чи психологічне - заборонене законодавством».

Водночас, зазначив Уповноважений Президента, українське суспільство, на жаль, терпиме до насильства й сприймає його як норму життя. «У повсякденному житті діти отримують від дорослих стусани, ляпаси, їх б’ють в ім’я «дисципліни» батьки, вчителі, вихователі… ті дорослі, від яких вони залежать», - сказав він.

Існують дієві способи попередження та подолання насильства проти дітей. Це зокрема підтримка батьків, сімей та інших людей, які доглядають за дітьми, формування у дітей навичок захисту самих себе від насильства, робота зі зміни поведінки та соціальних норм, які передбачають терпимість до насильства і дискримінації та розвиток і впровадження законодавства із захисту дітей.

На переконання Уповноваженого з прав дитини необхідно розробити та впровадити цикл навчальних матеріалів для педагогічних, медичних, соціальних працівників щодо ненасильницьких методів виховання або впливу на дітей. «Ми звернулися до Міносвіти з пропозицією запровадження програми шкільних служб вирішення конфліктів (медіації) в усіх школах України. Від якості роботи й рівня професіоналізму психолога та соціального педагога в школі (вирішення конфліктів, недопущення конфліктів, примирення дітей) залежить дуже багато проблем нематеріального характеру і, зокрема, питань психічного здоров’я дітей в школі», - сказав Уповноважений Президента.

На початку цього року ЮНІСЕФ розпочав кампанію «Зупинимо насильство проти дітей» (#ENDViolence Against Children)

Всесвітній день дитини також є річницею прийняття Конвенції ООН про права дитини. У 2013 р. виповнюється 24 роки з дати прийняття цієї Конвенції. Цей документ став першою міжнародною конвенцією, що встановила зобов’язання держав забезпечувати та утверджувати права дитини. У Конвенції передбачається, що кожна дитина у кожній країні світу має право жити, рости та бути захищеною від усіх форм та видів насильства.

***

До уваги редакторів

У 1954 р. Генеральна Асамблея ООН оголосила перший Всесвітній день дитини та закликала всі держави долучитися до цієї ініціативи з метою досягнення взаєморозуміння з дітьми та вжиття заходів від імені дітей на світовому рівні. 20 листопада, який багато країн відзначають як Всесвітній день дитини, також є днем, коли Генеральна Асамблея ООН прийняла Декларацію про права дитини у 1959 р. та Конвенцію про права дитини у 1989 р.

Про ЮНІСЕФ: Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) є світовим лідером із захисту прав та інтересів дітей. Фонд працює у понад 190 країнах світу заради захисту й підтримки дітей з моменту їх народження і до початку дорослого життя. Програми Фонду фінансуються з добровільних внесків фізичних осіб, компаній, закладів та урядів. Представництво Фонду в Україні відкрито у 1997 році. Більше інформації: www.unicef.org.ua. Приєднуйтесь до нас у Twitter , Facebook та ВКонтакте.

За додатковою інформацією, будь ласка звертайтесь до:
Вероніка Ващенко, ЮНІСЕФ Україна,
тел. +38 044 245 2450, //www.unicef.org/ukraine/ukr/vvashchenko@unicef.org">vvashchenko@unicef.org
Ріта Волас, ЮНІСЕФ Нью-Йорк,
Тел: 1 212-326-7586, Моб: 1 917-213-4034, //www.unicef.org/ukraine/ukr/rwallace@unicef.org">rwallace@unicef.org

http://www.unicef.org/ukraine/ukr/media_25224.html