Женева (21 лютого 2014 року) – Представники найбільшого органу незалежних експертів* в системі прав людини ООН сьогодні закликали до негайного припинення зіткнень в Києві та інших регіонах України, в яких спостерігались численні загибелі людей і десятки травм серед протестуючих і сил безпеки.

«Ми шоковані  тим, що відбувається в Києві», - сказав Чалока Бейані, який в даний час очолює Координаційний комітет міжнародних експертів, призначених Радою ООН з прав людини. «Ми рішуче засуджуємо надмірне застосування сили силами безпеки проти демонстрантів. Ми закликаємо стриманість і термінове, незалежне і ретельне розслідування дій силових структур».

«Окрім того, ми закликаємо владу пролити повне світло на кілька випадків насильницьких зникнень протестуючих з кінця листопада 2013 року,» - зазначив пан Бейані. – «Так само, ми засуджуємо можливі неодноразові  цілеспрямовані акції спрямовані представниками силових структур проти співробітників ЗМІ, які інформують щодо перебігу протестів і настійно закликаємо силові структури поважати і полегшувати їх роботу».

Група міжнародних експертів з прав людини підкреслила, що особи, відповідальні за замовлення та вчинення вбивств, насильницькі зникнення, акти тортур та інші порушення прав людини несуть відповідальність за свої дії згідно з національним і міжнародним правом.

«Ми також засуджуємо насильство, вчинене деякими протестувальниками і закликаємо їх відмовитися від насильства», додав пан Бейані, закликаючи силові структури розділяти мирних демонстрантів і насильницькі елементи при вирішенні ситуації. "Повага права на свободу мирних зібрань, гарантованого в рамках міжнародного права в галузі прав людини є абсолютно необхідною», -  підкреслив він.

Експерти закликали уряд України і опозицію до відновлення конструктивного діалогу, щоб покласти кінець жахливої ​​ситуації з правами людини. «Насильство має негайно припинитися», - сказали вони.

«Враховуючи їх досвід у широкому діапазоні питань в галузі прав людини, наші незалежні експерти продовжуватимуть уважно стежити за ситуацією і будуть готові прийняти будь-які заходи у разі потреби», зазначив пан Бейані. «Вони готові підтримати будь-які ініціативи щодо забезпечення захисту прав людини і конструктивно працювати з усіма сторонами. Відповідно до запрошення, направленого Україною до членів спеціальних процедур, ми закликаємо уряд сприяти їх візиту в країну», - додав експерт.

«Ми вітаємо зусилля міжнародного співтовариства, спрямовані на допомогу усім сторонам задля пошуку довгострокового вирішення кризи. Слід укласти усіх зусиль для створення атмосфери, в якій права людини були би повністю захищені, і ми закликаємо всі сторони прийняти на себе відповідальність у цьому зв`язку», - сказав пан Бейані.

КІНЕЦЬ

(*) Координаційний комітет це механізм, представлений шістьма незалежними експертами які координують роботу «спеціальних процедур». Наразі, серед цих експертів пан Чалока Бейані (головуючий), пан Олів’є де Фрувіль, пані Шейла Б. Кітарус, пан Томаш Охейа Кинтана, пан Франсес Радай, та пані Фаріда Шахід. Більше інформації   http://www.ohchr.org/EN/HRBodies/SP/Pages/CoordinationCommittee.aspx