13 квітня 2014 – Після того як східною Україною протягом останніх 24 годин прокотилася хвиля протистоянь, у яких зіткнулися учасники про- та анти-урядових протестів, представник ООН з політичних питань сьогодні ввечері попередив Раду Безпеки, що криза поглибиться, якщо усіма сторонами не буде вжито інтенсивних заходів для її деескалації.

13 квітня 2014 – Після того як східною Україною протягом останніх 24 годин прокотилася хвиля протистоянь, у яких зіткнулися учасники про- та анти-урядових протестів, представник ООН з політичних питань сьогодні ввечері попередив Раду Безпеки, що криза поглибиться, якщо усіма сторонами не буде вжито інтенсивних заходів для її деескалації.

«Ситуація в Україні серйозно погіршилася… на сьогоднішній день [краіна] балансує на грані», - заявив Помічник Генерального Секретаря з політичних питань Оскар Фернандес-Таранко, інформуючи Раду Безпеки під час позачергової сесії про ескалацію конфлікту, яка розпочалася 6 квітня після двох тижнів «відносного» спокою.

На 10-му засіданні Ради Безпеки, присвяченому розгляду цього питання, він зазначив, що в Донецьку, Харкові і Луганську, а протягом останніх 24-х годин ще щонайменше у 5 містах, відбулися повстання та захоплення адміністративних будівель.

За повідомленнями ЗМІ, які стверджують, що поблизу кордону з Україною знаходиться значна кількість російських військ, у місті Слов’янську, де було захоплено будівлю міліції, учасники протесту вимагали проведення референдуму про надання автономії, на зразок того, що відбувся у Криму у березні, учасники якого висловилися за відокремлення від України.

Пан Фернандес-Таранко заявив, що спостерігачі ООН в регіоні відзначили наявність озброєного цивільного населення серед представників обох сторін конфлікту, а також міліціонерів, озброєних автоматами АК-47 та снайперськими гвинтівками серед «організованих та добре озброєних груп», що укріплювали барикади на дорогах у містах, де відбулися повстання. Він додав, що в сутичках, за даними спостерігачів, постраждало щонайменше 50 осіб.

Він також поінформував Раду Безпеки про те, що на сьогодні принаймні один український офіцер загинув під час сутичок, але точна кількість постраждалих ще невідома.

У ході цих подій, за його словами, в.о. Президента України Олександр Турчинов видав указ, відповідно до якого самопроголошені сепаратисти повинні здати зброю до 6 години ранку (за місцевим часом), щоб уникнути кримінального переслідування.

Пан Фернандес-Таранко зазначив, що українська влада пообіцяла розгорнути повномасштабну операцію за участю української армії, якщо незаконну діяльність не буде припинено. Росія не раз публічно заявляла, що буде змушена діяти, якщо Київ застосує силу проти демонстрантів на сході.

«Таким чином ситуація є зараз більш напруженою, ніж будь-коли», - сказав він, підкреслюючи, що Генеральний Секретар ООН Бан Кі-Мун та Організація Об’єднаних Націй продовжує підтримувати мирне вирішення цієї «кризи, що постійно поглиблюється». Справді, Бан Кі-Мун сьогодні закликав до максимальної стриманості та дотримання норм міжнародного права.

За його словами Генеральний Секретар ООН також звернувся із закликом розпочати прямий діалог між сторонами конфлікту та між Києвом і Москвою для деескалації конфлікту. Він також попросив усіх, хто має можливість вплинути на сторони, допомогти вирішенню даного конфлікту мирним шляхом. «Стало абсолютно очевидно, що криза буде продовжувати поглиблюватися, якщо негайно не буде вжито заходів щодо деескалації ситуації», - заявив він.

Попередивши про можливість «потенційно серйозних наслідків», пан Фернандес-Таранко сказав, що якщо зацікавлені сторони, і світ загалом, не об’єднають свої зусилля для вирішення кризи, її наслідки відчуватимуть не лише Україна та Росія, але і всі держави Європи та світова спільнота.

Кілька місяців політичних протистоянь  в Україні призвели до усунення Верховною Радою Президента Віктора Януковича у лютому, після чого посилилася напруга в Автономній Республіці Крим, де було розміщено додатковий російський військовий контингент та в середині березня проведено референдум, більшість учасників якого висловилися за приєднання до Росії.

Бан Кі-Мун та інші представники ООН відіграють активну роль у врегулюванні ситуації дипломатичним шляхом. Після візиту до України та Росії в кінці березня, Генеральний Секретар закликав до вирішення конфлікту на основі принципів Статуту ООН та застеріг зацікавлені сторони та усю світову громадськість, що «в цей час загострення протистоянь навіть маленька іскра може призвести до великої пожежі із непередбачуваними наслідками». 

 http://www.un.org/apps/news/story.asp?NewsID=47568&Cr=Ukraine&Cr1=#.U0vPtKJbZTs