ЖЕНЕВА (15 квітня 2014 р.) - “Дезінформація, пропаганда та розпалювання ненависті в Україні мають бути терміново припинені, що дозволить припинити подальшу ескалацію напруженості в країні”, - говориться в доповіді ООН з прав людини, опублікованій у вівторок.

ЖЕНЕВА (15 квітня 2014 р.) - “Дезінформація, пропаганда та розпалювання ненависті в Україні мають бути терміново припинені, що дозволить припинити подальшу ескалацію напруженості в країні”, - говориться в доповіді ООН з прав людини, опублікованій у вівторок.

У доповіді Управління Верховного комісара з прав людини розглядаються основні причини протестів, які відбувалися з листопада 2013 року, зокрема, корупція та широке поширення економічної нерівності, відсутність відповідальності за порушення прав людини з боку правоохоронних органів, а також слабкі правові інститути.В ньому також міститься оцінка ситуації з дотриманням прав людини в Криму, зокрема, в контексті референдуму 16 березня, та наводяться рекомендації щодо подальших дій.

“Для уряду вкрай важливо надати високого пріоритету повазі до різноманіття, та рівноправної участі всіх, у тому числі меншин, у політичному житті”, - заявила Верховний комісар ООН з прав людини Наві Піллей.

“Необхідно встановити факти подій, які відбувалися на місцях, що забезпечить зменшення ризику радикально відмінного висвітлення, що експлуатується в політичних цілях.Людям потрібна надійна точка зору, яка дозволить їм протистояти широко поширеній дезінформації, а також мові, спрямованій на розпалювання ненависті на національному, релігійному або расовому підґрунті”, - додала вона.

У доповіді, що базується на інформації, зібраній в ході двох місій, здійснених у березні до України помічником Генерального секретаря з прав людини Іваном Шимоновичем і групою спостерігачів ООН з прав людини на місцях, починаючи з 15 березня, проаналізовано події, що відбувалися до 2 квітня.У ній також проводяться паралелі між тим, що відбувалося в Криму, і подіями, що в даний час розгортаються у Східній Україні.

“Ситуація залишається особливо напруженою на сході України, де проживає велика етнічна російська меншина” - говориться в доповіді.“Важливе значення матимуть негайні заходи щодо зміцнення довіри між урядом і народом, між різними громадами, а також запевнення всіх людей в Україні в тому, що їхні нагальні проблеми не залишаться без уваги".

Надмірне застосування сили з боку співробітників органів поліції спеціального призначення “Беркут” та інших силових відомств призвело до радикалізації протестного руху, - йдеться у звіті.“Для забезпечення притягнення винних до відповідальності, порушення, пов`язані з протестами на Майдані, необхідно розслідувати”, - йдеться в доповіді.

Інформація, зібрана на цей час, показує, що під час силового протистояння у період від грудня 2013 по лютий 2014 року було вбито 121 особу. Більшість актів жорстокого побиття, тортур та інших видів жорстокого, нелюдського або принизливого поводження приписуються “Беркутові”.

Політичні аспекти останніх подій у Криму, який пан Шимонович відвідав 21 і 22 березня, знаходяться поза увагою цього звіту.Разом із тим, у доповіді наголошується, що ситуація до та після референдуму 16 березня, який Генеральна Асамблея відзначила як такий, що "не має жодної юридичної чинності”, викликала низку проблем у галузі прав людини, що стосуються свободи висловлювання думок, свободи зборів та інших громадянських і політичних прав.

Присутність воєнізованих угруповань, так званих “груп самооборони”, а також солдатів без знаків розрізнення, не сприяла створенню середовища, в якому може здійснюватися вільне волевиявлення виборців, а делегація Управління ООН з прав людини отримала багато повідомлень про фальсифікації з голосами.

“Ряд заходів, прийнятих в Криму, викликають глибоку стурбованість із точки зору прав людини”, - йдеться в доповіді. До них відносяться запровадження російського громадянства, що ускладнює можливості подальшого проживання у Криму для тих, хто бажає зберегти українське громадянство.Нинішня ситуація також викликає занепокоєння у зв`язку з питаннями власності на землю та майно, заробітної плати та пенсій, медичного обслуговування, трудових прав, освіти та доступу до правосуддя", - наголошується в доповіді.

Влада Криму повинна також публічно засудити всі випадки нападів або переслідування правозахисників, журналістів або будь-яких членів політичної опозиції — наголошується в доповіді — і забезпечити всю повноту відповідальності за такі дії, шляхом проведення невідкладного, неупередженого та ефективного розслідування та судового переслідування.

За загальними оцінками, хоча випадки нападів на представників громади етнічних росіян і мали місце, вони не були ані систематичними, ні поширеними.Є також повідомлення про те, що певні учасники протестів і зіткнень на сході України не були з цього регіону, а деякі з них прибули з Російської Федерації.

"З наших висновків зрозуміло, що існує нагальна необхідність забезпечення повного дотримання верховенства закону та прав людини в Україні і, таким чином, надання гарантій здійснення всіх прав людини для всіх, у тому числі меншин", - сказала пані Піллей.

"Міжнародне співтовариство, включаючи ООН, може відіграти важливу роль у створенні такого середовища.Управління, яке я очолюю, та група моніторингу можуть забезпечити неупереджену та авторитетну оцінку стану прав людини та зробити внесок у встановлення фактів, деескалацію напруженості, та знаходження шляху до створення середовища, сприятливого для проведення вільних і справедливих виборів 25 травня," - зазначила Верховний комісар.

Деякі рекомендації для уряду України, що містяться у доповіді:

  • Притягнення до відповідальності за всі порушення прав людини, скоєні під час заворушень.
  • Забезпечення загальної причетності та рівноправної участі у суспільних справах і політичному житті.
  • Запобігання маніпуляцій у засобах масової інформації шляхом надання своєчасної та точної інформації.
  • Боротьба проти нетерпимості та екстремізму.
  • Здійснення, в першочерговому порядку, заходів для ефективного викорінення корупції.

Деякі рекомендації владним структурам у Криму:

  • Активне вирішення проблеми випадків зникнення людей, забезпечення доступу до місць утримання під вартою.
  • Ужиття всіх необхідних заходів для захисту прав осіб, постраждалих від зміни інституційних та правових структур, в тому числі громадянства.
  • Розслідування всіх фактів розпалювання ненависті та маніпуляцій у засобах масової інформації.
  • Забезпечення захисту прав усіх меншин і корінних народів.

Місія з моніторингу прав людини в Україні (HRMMU) видає регулярні звіти, один із яких заплановано на 15 травня, і в якому ситуація в Східній Україні розглядатиметься глибше.

КІНЕЦЬ