ЖЕНЕВА (16 квітня 2014 р.) - Спеціальний доповідач ООН з питань меншин Рита Їжак закликала всі сторони знайти мирне вирішення кризи в Україні та вжити негайних заходів для зменшення напруженості і утриматися від подальшого насильства.  

"Захист прав меншин повинен бути посилений в рамках процесу зміцнення довіри для досягнення єдності в різноманітті України", заявила пані Їжак, яка відвідала Україну з 7 по 14 квітня на запрошення уряду. (Повний текст висновку Спеціального доповідача доступний за посиланням:  http://www.ohchr.org/EN/NewsEvents/Pages/DisplayNews.aspx?NewsID=14518&LangID=E)

"Переважна більшість представників меншин , з якими я спілкувалася, охарактеризували міжетнічні і міжконфесійні відносини як гармонійні і такі, що базуються на відсутності дискримінації у всіх сферах життя", зазначила вона. "Насильство, залякування або агресія за національними, етнічними чи релігійними ознаками є рідкісними."

Тим не менше, експерти у сфері захисту прав людини попереджають, що "Під час останніх події в країні зросла ворожість щодо певних груп і заявилася атмосфера невизначеності і недовіри, яка може призвести до поділу за національними, етнічними та мовними ознаками і загрожувати мирному співіснуванню, якщо проблему не буде вирішено."

Спеціальний доповідач зазначила, що існують деякі скарги, на які потрібно звернути увагу. "Спроба скасування Закону про засади державної мовної політики , на яку було накладено вето, викликала занепокоєння серед деяких громад, включаючи етнічних росіян, що мовні права меншин будуть обмежені».

Пані Їжак закликала переглянути даний Закон і привести його у відповідність до міжнародних стандартів, а також провести конструктивні і всеосяжні консультації для того, щоб забезпечити захист мовних прав різних мовних груп, що проживають в Україні.

Визнаючи законні інтереси меншин та їх право на мирний протест , експерт підкреслила, що "нинішня ситуація з правами меншин в Україні та громадянські і політичні, економічні , соціальні і культурні умови, в яких вони проживають, не можуть виправдати будь-які насильницькі дії або заклики до цих дій будь-якої із сторін , всередині держави чи на міжнародному рівні".

"Важливо розпочати процес національного діалогу з метою усвідомлення проблем всіх громад і забезпечення того, щоб їх було вирішено швидко і ефективно. Ключову роль повинні відіграти помірковані сили", сказала вона. "Перш за все, вихід із нинішньої ситуації повинен бути знайдений українським народом».

Пані Їжак зазначила, що нинішня ситуація, хоча і супроводжується певними міжетнічними суперечностями, має більш широкі політичні та економічні причини, серед яких значне поширення корупції, які повинні бути взяті до уваги для уникнення подальшої етнічної, регіональної та політичної поляризації.

Пані Їжак не змогла відвідати Крим, проте вона поспілкувалася з людьми, які недавно його покинули. Вони назвали невизначеність , соціальний і політичний тиск і страх за свою безпеку і права , як причини свого рішення поїхати з Криму. Вона рекомендувала, щоб моніторинговій місії ООН дозволили відвідати Крим і оцінити ситуацію з правами людини у зв`язку з недавніми політичними і соціальним змінам і їх неминучим впливом на різні групи населення.

Експерт запропонувала низку конкретних заходів щодо зміцнення захисту прав меншин, в тому числі в галузі освіти та забезпечення всебічної участі в процесі прийняття рішень. Вона відзначила необхідність посилення уваги до меншин і схвально оцінила пропозиції щодо створення нових органів, відповідальних за проблем меншин на високому рівні.

Під час свого візиту пані Їжак відвідала Київ, Ужгород, Одесу і Донецьк щоб оцінити проблеми меншин і провести консультації з представниками влади, громадянського суспільства і меншин, духовними лідерами , політичними діячами , вченими , журналістами і внутрішньо переміщеними особами тощо. Експерт з прав людини подякувала уряду за запрошення відвідати Україну та за плідну співпрацю.

Спеціальний доповідач підготує повну доповідь і рекомендації для подання до Ради ООН з прав людини.