18 червня 2014 року - Управління Верховного комісара ООН з прав людини в середу оприлюднило нову Доповідь, в якій зазначені порушення законності та правопорядку в районах, захоплених збройними угрупованнями на сході та зростання кількості доказів викрадення, затримання, жорстокого поводження, тортур та вбивств, які стосуються ширших груп населення, а також низка «тривожних тенденцій», що спостерігаються у Криму.

­­­

ЖЕНЕВА (18 червня 2014 року) - Управління Верховного комісара ООН з прав людини в середу оприлюднило нову Доповідь, в якій зазначені порушення законності та правопорядку в районах, захоплених збройними угрупованнями на сході та зростання кількості доказів викрадення, затримання, жорстокого поводження, тортур та вбивств, які стосуються ширших груп населення, а також низка «тривожних тенденцій», що спостерігаються у Криму.

Верховний комісар Наві Піллай закликала озброєні групи, що діють в Донецькій та Луганській областях «припинити дії, що змушують їх самих, та людей що живуть в цих регіонах йти по шляху що веде в глухий кут, до злиднів, знищення, переміщення та економічних поневірянь».

«Все, чого вони домоглися це клімат незахищеності та страху, який згубно впливає на багато тисяч людей», сказала вона. «Прийшов час, щоб відкласти зброю і почати розмовляти. Мета досягнення миру та віднайдення довгострокового вирішення проблем, є безумовно, досяжною.»

Доповідь налічує 58 сторінок, охоплює період з 7 травня по 7 червня та є третім документом, підготовленим Моніторинговою місією ООН з прав людини, його підготовку було розпочато Верховним комісаром з прав людини у березні. 

Половина матеріалів Доповіді присвячені останнім подіям на сході та в Криму, однак Моніторинговою місією також були представлені різні поточні розслідування та ініціативи (загалом п’ять), пов’язані з порушеннями прав людини, які відбулися протягом листопада 2013 р. - лютого 2014 р. під час протестів на Майдані. У Доповіді також описані шість розслідувань та комісій, створених для розслідування трагічних подій, що сталися 2 травня в Одесі. У Доповіді зазначається, що з метою забезпечення достовірного розслідування та гарантування підзвітності та належної правової процедури, необхідно знайти відповіді на цілий ряд запитань. Зокрема, визначити тих, хто стріляв у демонстрантів у другій половині дня, знайти пояснення, чому міліція та пожежники не поспішали реагувати або не реагували взагалі, точно визначити, що сталося у Будинку профспілок та причини пожежі; а також визначити винних осіб. 

У Доповіді йдеться про те, що Уряд України продовжує імплементацію Женевської заяви від 17 квітня у рамках низки ініціатив та законодавчих змін, а також робить перші кроки на шляху до прийняття пакету конституційних реформ, у тому числі децентралізації влади та особливого статусу російської мови. Були прийняті законодавчі поправки, направлені на боротьбу з дискримінацією, корупцією та становищем біженців, також відбулися зміни, пов’язані з амністією, люстрацією суддів, мовними правами, внутрішньо переміщеними особами (ВПО) з Криму, питаннями етнічної політики, тортурами та жорстоким поводженням, засобами масової інформації та реформуванням правоохоронних органів. 

Протягом звітного періоду ситуація з дотриманням прав людини у східних районах Донецька і Луганська продовжувала погіршуватися, зазначається у Доповіді, та було зафіксоване збільшення кількості озброєних осіб та одиниць зброї в обох регіонах; «Представники «Донецької Народної Республіки» визнали присутність громадян Російської Федерації у складі своїх збройних угруповань, у тому числі представників з Чечні та інших республік Північного Кавказу». 

«Ескалація злочинної діяльності, що призводить до порушення прав людини більше не обмежується нападами на журналістів, обраних представників, місцевих політиків, державних службовців та громадських активістів», йдеться у Доповіді. «Викрадення, затримання, жорстоке поводження, тортури та вбивства, які скоюють озброєні угруповання наразі стосуються ширших груп населення цих двох східних регіонів, у яких панує атмосфера залякування і, як наслідок, страху». 

Відтак, декілька тисяч людей є переміщеними з Донецька та Луганська. Крім втечі від випадкового насильства та погіршення соціально-економічних умов, деякі опитані переміщені особи зазначили «цілеспрямовані напади та залякування активістів та більшої кількості «звичайних» жителів, відомих своїми «проукраїнськими» поглядами». Місцеві НУО підтвердили, що при захопленні адміністративних будівель, озброєні угруповання отримали доступ до персональних даних активістів, які брали участь у мітингах. За повідомленнями, активістам та членам їхніх сімей погрожували, вони також зазнавали переслідувань. Фахівці Моніторингової місії відзначають «численні повідомлення про те, що тисячі людей мають намір залишити зони конфлікту, як тільки зможуть безпечно пересуватися». 

Також йдеться про більш регулярні та інтенсивні бойові дії, викликані тим, що Уряд направив збройні сили в Донецьк і Луганськ. «Місцеві жителі з районів, що постраждали в результаті бойових дій все частіше потрапляють в перехресний вогонь між українськими військовими та збройними угрупованнями, що призводить до зростання кількості убитих і поранених», зазначається у Доповіді, крім того, Моніторингова місія ООН з прав людини «стурбована зростанням кількості повідомлень про насильницькі зникнення в результаті операцій із забезпечення безпеки».

Верховний комісар Наві Піллай закликає Уряд до «подальшого стримування використання сили, забезпечення відповідності операцій із забезпечення безпеки міжнародним стандартам, а також до захисту цивільного населення під час дій проти озброєних груп».

«Свобода вираження поглядів залишається під загрозою, особливо у східних регіонах, де журналісти стикаються з постійним залякуванням та погрозами щодо їхньої фізичної безпеки», йдеться у Доповіді. У ній докладно описуються численні випадки насильства, переслідування, довільного затримання та викрадення журналістів, у тому числі українців у Донецьку, Луганську та Криму, а також приїжджих  співробітників російських ЗМІ, що висвітлюють події на сході. «Вороже підбурювання, особливо через соціальні медіа, продовжує сприяти напруженості та поглибленню поділу між громадами», йдеться у Доповіді. 

У Доповіді наводиться низка фотографій та відео, які були використані у пропагандистських цілях, у тому числі фотографії пораненої дитини з Алеппо, Сирія, яку було представлено як жертву боротьби в аеропорту Донецька; а також відео, на якому зафіксовані українські вертольоти з символікою ООН, які були зняті раніше і в іншому місці, та не використовувалися, як стверджують у відео, в ході нинішніх бойових дій в Україні. У Доповіді також зазначається низка інцидентів із застосуванням насильства, погроз та залякування, спрямованих на представників духовенства та членів Української Православної Церкви, а також послідовників інших релігійних конфесій у Донецьку, Луганську та Криму. 

У Криму «запровадження законодавства Російської Федерації, що суперечить Резолюції №68/262 Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй та застосовним засадам міжнародного права, перешкоджає реалізації прав та основних свобод людини», йдеться у Доповіді, що «призвело до законодавчої невизначеності, оскільки, в той час як українське законодавство мало залишатися чинним до 1 січня 2015 року, юридичні інститути та норми повинні наразі відповідати положенням законодавства Російської Федерації. Так, наприклад, вже відсутня можливість реєстрації НУО». 

«Мешканців Криму, відомих своєю «проукраїнською» позицією, залякують», зазначається у Доповіді, також висловлюється стурбованість тим, що багато з них можуть зіткнутися зі зростаючою дискримінацією, зокрема у сфері освіти та зайнятості, а лідери та активісти – представники корінного кримськотатарського народу зазнають переслідувань та обмеження реалізації своїх культурних прав.

«Протягом звітного періоду відбулося погіршення ситуації усіх жителів Криму щодо їх прав на свободу вираження поглядів, мирних зібрань, асоціацій, релігії або переконань», зазначається у Доповіді. 

Текст звіту англійською мовою