27 червня 2014 року, Женева. Агентство ООН у справах біженців (УВКБ ООН) спостерігає збільшення внутрішнього переміщення в Україні. За оцінками агентства, 54 400 осіб були змушені залишити свої домівки, з них 12 тисяч виїхали з Криму, решту переселенців становлять жителі східних регіонівПротягом тижня кількість внутрішньо переміщених осіб (ВПО) збільшилася більше ніж на 16 400 осіб.

Зростає також кількість українців в Росії та інших країнах, проте наразі відносно невелика кількість звернулася за статусом біженця. З початку року 110 тисяч українців виїхало до Росії та більше 750 осіб з України попросили притулку у Польщі, Білорусі, Чехії та Румунії. Лише 9 600 осіб із загальної кількості новоприбулих попросили притулку в Росії. Більшість українців, які залишають країну, хочуть отримати інший правовий статус, часто Агентству повідомляють про занепокоєння стосовно ускладнень чи репресій у разі повернення в Україну.

Українці, які прибули в Росії останніми днями здебільшого перебувають у Ростові-на-Дону (12 900 осіб, серед яких 5 тисяч дітей) та Брянську (6 500 осіб). У Ростові люди були розселені у будівлях комунальної власності або наметових таборах. У Брянську більшість проживає у родичів та друзів. УВКБ ООН також отримало неперевірені повідомлення стосовно нещодавно прибулих осіб зі східних регіонів України до Криму.

Збільшення кількості переміщених осіб збігається із нещодавнім погіршенням ситуації у східній Україні. Переміщені особи вказують на погіршення правопорядку, страх викрадень, порушення прав людини та порушення функціонування служб у регіоні. УВКБ ООН збільшило свою присутність та відправило команди для моніторингу переміщення зі сходу. Наразі Агентство не має можливості перевірити усю інформацію стосовно переміщення та покладається на місцеву та центральну владу, партнерів та громадські організації. Відсутність безпеки у деяких регіонах України перешкоджає відвідати багато районів, де перебувають переміщені особи.

В Україні переміщені особи зараз стикаються з такими проблемами, як доступ до соціальних послуг, пошук довготермінового житла та працевлаштування, оформлення реєстрації. Більшість ВПО забезпечені тимчасовим житлом та допомогою від місцевої влади, громадських організацій та пожертв від приватних осіб. Уряд має створити центральний орган для координації допомоги внутрішньо переміщених осіб. УВКБ ООН почало надавати гуманітарну допомогу переміщеним особам на Сході та доставило допомогу, щоб підтримати зусилля влади у Святогорську, де знаходиться найбільша концентрація ВПО. УВКБ ООН також запускає програму підтримки найбільш незахищених переселених осіб у центральній та східній Україні.

 

 

    • alt

 

 

***

Хто такі внутрішньо переміщені особи?

Внутрішньо переміщені  особи – це люди або групи людей, які були змушені залишити свої домівки або місця проживання для того, щоб уникнути наслідків озброєного конфлікту, ситуації загального насилля, порушень прав людини або стихійних лих чи техногенних катастроф, і які не перетнули визнаний на міжнародному рівні державний кордон країни.

Хто такі біженці?

Біженцем визнається особа, яка "знаходиться поза межами рідної країни внаслідок добре обґрунтованих побоювань стати жертвою переслідування через свою расу, релігію, національність, приналежність до певної соціальної групи або політичні погляди, і не може або внаслідок таких побоювань не бажає скористатися захистом своєї країни..." (Конвенція «Про статус біженців» 1951 року). Особам, які брали участь у воєнних злочинах і порушували гуманітарне право чи права людини, у тому числі у терористичних актах, категорично відмовляється в наданні захисту, гарантованого біженцям.

Чим внутрішньо переміщені  особи відрізняються від біженців?

Обидві категорії осіб часто змушені залишити свої місця проживання з однакових причин. Біженцями називають тих осіб, які перетинають міжнародний кордон, шукаючи притулок в іншій країні. Внутрішньо переміщені особи залишаються на території своїх держав.

Внутрішньо переміщені особи в Україні

Цього року цю категорію осіб в Україні було зафіксовано вперше.

Актуальну інформацію щодо кількості внутрішньо переміщених осіб можна дізнатися на офіційному сайті Регіонального представництва УВКБ ООН в Білорусі, Молдові та Україні за посиланням:unhcr.org.ua/maps

Документ, що містить аналіз та оцінку потреб внутрішньо переміщених осіб можна завантажити за посиланням:  http://unhcr.org.ua/attachments/article/1232/IDPUKR.pdf

Для отримання додаткової інформації звертайтеся до Ніни Сорокопуд, Радника з питань громадської інформації Регіонального представництва УВКБ ООН в Білорусі, Молдові та Україні. Тел.: (+380 44) 288-9710. +380 50 3101767. Електронна пошта: sorokopu@unhcr.org