17 вересня 2014 року відбулося підписання Меморандуму про співпрацю між Київською обласною державною адміністрацією та Агентством ООН у справах біженців (УВКБ ООН). У рамках співпраці Київська область отримає  від Агентства ООН у справах біженців 1,3 млн гривень для надання адресної фінансової допомоги найбільш вразливим внутрішньо переміщеним особам.

17 вересня 2014 року відбулося підписання Меморандуму про співпрацю між Київською обласною державною адміністрацією та Агентством ООН у справах біженців (УВКБ ООН). У рамках співпраці Київська область отримає від Агентства ООН у справах біженців 1,3 млн гривень для надання адресної фінансової допомоги найбільш вразливим внутрішньо переміщеним особам. Загалом в рамках програми 800 переселенців у Київській області отримають матеріальну допомогу від УВКБ ООН у розмірі від 3,5 до 7 тисяч гривень.

Україна вперше з моменту здобуття незалежності стикнулась з проблемою внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Станом на 8 вересня за даними Агентства загальна кількість ВПО становить більше 310 тисяч осіб, значну частину з яких складають жінки, діти та особи похилого віку. УВКБ ООН провело аналіз потреб внутрішньо переміщених осіб у 16 областях, який показав зростання необхідності у їх підтримці. У Київській області на сьогодні прийнято майже 9 тисяч осіб.

«Докладається максимум зусиль, щоб створити комфортні умови для людей, які з незалежних від них обставин вимушені покидати свої домівки. У моєму щоденному робочу графіку та заступників питання номер один - працевлаштування, пенсійне забезпечення, благодійна допомога для вимушених переселенців та узгодження дій структурних підрозділів щодо окремих осіб», - зазначив голова Київської обласної державної адміністрації Володимир Шандра.

Серед досягнень очільник області відзначає злагоджену роботу волонтерів, релігійних громад, підприємців та небайдужих громадян, які допомагають продуктами харчування, засобами гігієни, одягом, надають житло для тимчасового проживання. Наразі в усіх районах Київщини двері посадовців завжди відкритті для переселенців. Постійно проводяться зустрічі із громадянами та працюють гарячі телефонні лінії.

Більшість ВПО отримали допомогу від громадських організацій, які забезпечили їх їжею, одягом, і навіть надали безкоштовне тимчасове житло. Однак можливості такого виду допомоги є обмеженими і не можуть забезпечити довгострокові рішення. Хоча більшість ВПО залишили свої домівки з певною сумою грошей, їхні запаси починають вичерпуватися через декілька місяців після переміщення. Деякі особи досі не можуть отримати доступ до своїх заощаджень на банківських рахунках, часто вони не в змозі продати нерухомість або майно, яке вони залишили вдома, через ризики небезпеки повернення додому або юридичні перешкоди.

З боку місцевої влади у багатьох регіонах, зокрема у Київській області, вже були впроваджені певні механізми для підтримки найбільш вразливих внутрішньо переміщених осіб. Наприклад, за підтримки місцевої влади та громадянського суспільства, ВПО почали отримувати доступ до соціальної допомоги (пенсії, дитячі виплати, допомоги по інвалідності). Обласною державною адміністрацією на сьогодні вже тимчасово розселено майже 3,6 тис. сімей (9 тис. осіб) та є можливість розселити ще майже 300 громадян. До навчальних закладів влаштовано понад 3 тис. осіб, призначено соціальні виплати за новим місцем проживання для майже 1 тис. громадян.

Як зауважив Регіональний представник УВКБ ООН в Білорусі, Молдові та Україні Олдріх Андрисек, це вже другий проект фінансової допомоги для ВПО, який запроваджується в Україні. У червні подібний проект було реалізовано у Львові. У майбутньому фінансову допомогу для переселенців заплановано реалізувати і в інших регіонах України.

УВКБ ООН підтримує державу у виконанні ними своїх обов’язків по захисту внутрішньо переміщених осіб. Саме тому УВКБ ООН та Київська обласна державна адміністрація об’єднують свої зусилля у допомозі найбільш соціально вразливим ВПО. Серед них - малозабезпечені, багатодітні сім`ї; сім`ї, в яких є особи з особливими потребами; батьки-одинаки; сім’ї, які не мають постійного доходу та проживають в провінційних містах та сільській місцевості; сім’ї, де один або кілька осіб страждають від серйозного захворювання. Загалом в рамках проекту 221 сім`я найбільш вразливих ВПО через Службу у справах дітей та сім’ї Київської ОДА отримають від УВКБ ООН одноразову виплату.

Водночас Олдріх Андрисек наголосив, що Київська область - це надзвичайно гостинний та толерантний регіон: «Люди безкоштовно надають внутрішньо переміщеним особам продукти харчування та своє житло. Якщо б порахувати кошти, надані від людей та громадських організацій, думаю сума затрат була б в рази більшою. Тому дякую всім небайдужим, зокрема голові ОДА Шандрі Володимиру, який з перших днів допомагав організувати роботу в області із підтримки внутрішніх переселенців», - сказав пан Андрисек.

***

Для отримання коментарів Агентства ООН у справах біженців просимо звертатися до Ніни Сорокопуд, Радника з питань громадської інформації, тел.: (+380 44) 288-9710. +380 50 3101767 або email: sorokopu@unhcr.org

Прес-служба Київської обласної державної адміністрації: т/ф.286-80-23, pres@kra.kiev.ua