ЖЕНЕВА (8 жовтня 2014) – Незважаючи на крихке перемир`я протягом останнього місяця на сході України, затяжна криза призводить до подальших втрат (вбивств та поранень) серед цивільних осіб. Також, більше п’яти мільйонів жителів у районах, що безпосередньо постраждали від насильства, позбавлені можливості реалізовувати фундаментальні права людини, заявив Верховний комісар ООН з прав людини Зеід Ра`ад Аль-Хуссейн в середу, презентуючи шосту щомісячну доповідь про ситуацію з правами людини в країні.

З 5 вересня, коли було оголошено про припинення вогню, не велося великомасштабних наступальних дій, однак в деяких районах перестрілки з використанням артилерії, танків та стрілецької зброї продовжувалися майже на щоденній основі, наприклад, в аеропорту Донецька, в районі Дебальцеве Донецької області та в місті Щастя Луганської області.

В звіті вказується, що з середини квітня по 6 жовтня, за найскромнішими оцінками Управління Верховного комісара ООН з прав людини та Всесвітньої організації охорони здоров’я, щонайменше 3,660 осіб було вбито і 8,756 поранено на східній Україні*. Із моменту введення режиму припинення вогню, в період з 6 вересня по 6 жовтня, було зафіксовано загибель 331 особи, при цьому деякі з цих осіб могли бути вбитими і до припинення вогню, але інформація з’явилася пізніше.

«У той час як угода про припинення вогню є надзвичайно позитивним кроком, щоб зупинити бойові дії в східній Україні, я закликаю всі сторони на ділі поважати і відстоювати її, заради того, щоб зупинити атаки на цивільних осіб та цивільну інфраструктуру, раз і назавжди», сказав Верховний комісар Зеід.

«Протягом майже півроку, жителі районів, які постраждали внаслідок збройного конфлікту були позбавлені своїх фундаментальних прав на освіту, охорону здоров`я, житло і можливості заробляти на життя. Крім того подальше затягування цієї кризи зробить ситуацію нестерпною для мільйонів людей, повсякденне життя яких були серйозно порушене».

Через бойові дії, майже 40 тисяч малих і середніх підприємств у Донецькій і Луганській вимушено припинили діяльність, в результаті чого тисячі залишилися без доходу.

Незважаючи на те, що деякі внутрішньо переміщені особи (ВПО) повернулися додому, за даними Державної служби з надзвичайних ситуацій, станом на 2 жовтня в Україні налічувалося 375,792 внутрішньо переміщених осіб*. У доповіді зазначається, що ті, хто повернувся додому стикаються не лише із нестабільною ситуацією з точки  зору безпеки, а й з іншими труднощами; як от, зруйнована чи пошкоджена власність, нестача води та обмежений доступ до медичної допомоги. Із приходом зими, очікуваний дефіцит газу є особливо тривожним, особливо тому, що  багато ВПО проживають в погано обладнаних тимчасових притулках.

Доповідь була підготовлена Моніторинговою місією ООН з прав людини в Україні, що складається із 35 осіб, і охоплює період з 18 серпня по 16 вересня. В ній відзначається, що з 24 серпня по 5 вересня, озброєні групи самопроголошених «Донецької та Луганської народних республік» були зміцнені збільшенням кількості іноземних бойовиків, у тому числі, як вважається, громадян Російської Федерації.

«Протягом звітного періоду, міжнародне гуманітарне право, включаючи принципи військової необхідності, розрізнення, пропорційності та вживання запобіжних заходів продовжують порушуватися збройними групами та деякими підрозділами і добровольчими батальйонами, що знаходяться під контролем українських збройних сил», - йдеться в доповіді, із посиланням на щоденні звіти про  сутички, обстріли та бої. «Озброєні групи і далі тероризували населення в районах, що перебувають під їх контролем, продовжуючи вбивства, викрадення, тортури, жорстоке поводження та інші серйозні порушення прав людини, в тому числі знищення житла і захоплення майна. Також продовжили надходити повідомлення про порушення прав людини, здійснені деякими добровольчими батальйонами, що перебувають під контролем уряду».

З 24 серпня по 5 вересня, також різко зросла кількість затримань, здійснених озброєними групами; надходили й тривожні повідомлення про катування та жорстоке поводження з затриманими, в тому числі імітації страти і сексуальне насильства. У доповіді відзначаються також повідомлення про жорстоке поводження із тими, хто був затриманий українськими збройними силами і міліцією.

«Зі зміною контролю над територіями між урядовими силами і озброєними групами під час звітного періоду, зростає ризик репресій проти осіб, що співпрацювали із «ворогом» або ж сприймалися, як такі, хто співпрацював», - зазначається у доповіді.

Верховний комісар Зеід підкреслив, що всі порушення Міжнародного Білля про права людини і міжнародного гуманітарного права повинні скрупульозно розслідуватися, а винні - бути притягнутими до кримінальної відповідальності; це включає не вибірковий обстріл цивільних осіб, вбивства, звинувачення в сексуальному насильстві, незаконне вилучення майна і жорстоке поводження з затриманими. Зеід висловив глибоке занепокоєння з приводу відсутності верховенства права в районах, що контролюються озброєними групами.

 "Це заклик до справедливості, а не відплати. Всі сторони повинні гарантувати, що не буде репресалій за уявну співпрацю або приналежність до протилежного табору", - сказав Верховний комісар, звертаючись до задокументованих у доповіді повідомлень про зростання напруги між місцевими жителями та внутрішньо переміщеними особами в деяких районах, в основному за рахунок зростаючої недовіри і підозр про потенційні зв`язки із  протиборчими групами. «Надзвичайно важливо, щоб влада розрядила таку напругу», - сказав він.

У доповіді наголошується, що два закони, прийняті 16 вересня, але ще не підписані Президентом, мають потенціал "зіграти вирішальну роль у примиренні та створенні умов для сталого миру." Одним з них є Закон «Про недопущення переслідування та покарання осіб-учасників подій на території Донецької та Луганської областей», який був прийнятий 16 вересня. Цей закон передбачає амністію за порушення вчинені під час конфлікту, за винятком тяжких злочинів. Інший закон пропонує особливий статус окремим районам Донецької та Луганської областей. У доповіді підкреслюється, що стратегії реалізації обох законів повинні бути розроблені за участю потерпілих та громадянського суспільства.

Верховний комісар також закликав якнайшвидше прийняти проект закону про ВПО, який знаходиться на розгляді парламенту, для того, щоб забезпечити надання основних послуг, в тому числі, охорони здоров`я, освіти та зайнятості.

У доповіді зазначається, що ситуація із правами людини в Автономній Республіці Крим і далі характеризується численними порушеннями, в тому числі, обмеженнями свободи слова, мирних зібрань, асоціації, віросповідання, а також посиленням залякуванням кримських татар під приводом боротьби з екстремізмом.

КІНЕЦЬ

* Цифри, позначені зірочкою в даному прес-релізі були оновлені після періоду, що розглядається в доповіді. Цифри втрат оцінюються УВКПЛ і ВООЗ; кількість внутрішньо переміщених осіб подається за даними Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

Повний текст доповіді доступний за таким посиланням: http://www.ohchr.org/Documents/Countries/UA/OHCHR_sixth_report_on_Ukraine.pdf

Для більш детальної інформації, а також із медіа-запитами, будь ласка звертайтеся до Руперта Колвіля (+41 22 917 9767 /rcolville@ohchr.org ) або Равіни Шамдасані (+41 22 917 9169 / rshamdasani@ohchr.org)

За роботою ООН в сфері прав людини, Ви можете слідкувати в :
Facebook:https://www.facebook.com/unitednationshumanrights
Twitter:http://twitter.com/UNrightswire
Google+gplus.to/unitednationshumanrights   
YouTube:http://www.youtube.com/UNOHCHR
Storify: http://storify.com/UNrightswire