20  листопада, 2014 – Мирні жителі і далі піддаються вбивствам, незаконним затриманням, катуванням та зникненням на сході України, а кількість внутрішньо переміщених осіб значно зросла, незважаючи на оголошення про припинення вогню 5 вересня, - про це йдеться в новій моніторинговій доповіді ООН з прав людини, опублікованій в четвер.

ЖЕНЕВА (20  листопада, 2014) – Мирні жителі і далі піддаються вбивствам, незаконним затриманням, катуванням та зникненням на сході України, а кількість внутрішньо переміщених осіб значно зросла, незважаючи на оголошення про припинення вогню 5 вересня, - про це йдеться в новій моніторинговій доповіді ООН з прав людини, опублікованій в четвер.

«Порушення міжнародного права в галузі прав людини та міжнародного гуманітарного права продовжуються», - йдеться в доповіді. "Ситуація в постраждалому від конфлікту регіоні стає все більш важкою, супроводжується тотальним колапсом законності і правопорядку і виникненням паралельних систем управління в територіях, що знаходяться під контролем [самопроголошеної] «Донецької народної республіки» і [самопроголошеної] «Луганської народної республіки».

«Постійна присутність великої кількості сучасного озброєння, а також іноземних бойовиків, включаючи військовослужбовців з Російської Федерації, безпосередньо впливає на ситуацію з правами людини на сході України», - наголошується в доповіді. «Забезпечення захисту тих, хто живе в районах, уражених конфліктом, повинне бути найвищим пріоритетом. Має бути знайдено мирне рішення, щоб припинити бойові дії і насильство, щоб врятувати життя і не допустити подальших труднощів для тих людей, які живуть в східних регіонах».

За даними Управління ООН з прав людини, з середини квітня по 18 листопада, принаймні 4317 осіб було вбито і 9921 поранено в постраждалих від конфлікту районах на сході України. З початку припинення вогню, з 6 вересня до 18 листопада було зареєстровано 957 загиблих - 838 чоловіків і 119 жінок, хоча деякі, можливо, були вбиті до припинення вогню, але зареєстровані тільки пізніше. Кількість внутрішньо переміщених осіб (ВПО) також різко збільшилася з 275,489 станом на 18 вересня до 466,829 19 листопада, за даними Державної служби України з надзвичайних ситуацій.*

Доповідь була підготовлена Моніторинговою місією ООН з прав людини в Україні, що складається із 35 осіб, і охоплює період з 17 вересня по 31 жовтня.

У доповіді відзначається, що продовжують надходити повідомлення про те, що озброєні групи вчиняють серйозні порушення прав людини, включаючи катування, незаконні затримання та затримання інкомунікадо, позасудові страти та інші зловживання правами людини та порушення міжнародного гуманітарного права.

«Відповідальність та припинення безкарності є ключовими для забезпечення миру, примирення та довгострокового відновлення», - підкреслюється в доповіді, та додається, що злочини мають бути негайно розслідувані, злочинці – притягнуті до відповідальності, а жертви – забезпечені ефективними механізмами відновлення своїх прав, а також – необхідною допомогою та підтримкою.

В ній також зазначено, що таємні та незаконні місця утримання під вартою продовжують функціонувати, особи, які утримуються там інкомунікадо, та, за повідомленнями, піддаються катуванню та жорстокому поводженню. Тисячі осіб числяться зниклими без вісти. Продовжуються виявлення могил та ексгумація для встановлення осіб похованих в них, з метою передачі тіл родичам.

Стурбованість також викликають звіти про здійснення обміну ув’язненими, включаючи інформацію про те, що вони фактично були позбавлені волі з метою проведення обміну, зазначено в доповіді.

Істотне скорочення економічних, соціальних та культурних прав людей в Україні також викликають серйозну стурбованість. Особливо актуальною проблемою є ризик припинення лікування приблизно 60,000 ВІЛ-позитивних та близько 11,600 пацієнтів з мультирезистентним туберкульозом в усіх регіонах України через незавершені тендери на придбання ліків, необхідних для порятунку життя.

«Припинення лікування загрожує життю більше, ніж 70,000 пацієнтів та може призвести до неконтрольованого розповсюдження епідемій,» – застерігають у доповіді. «Закупівля найнеобхідніших ліків є одним з основних обов’язків держави для забезпечення мінімально необхідного рівня права на охорону здоров’я.»

Ситуація в Автономній Республіці Крим відзначається повідомленнями про посилення порушень прав людини та викликів у сфері правового захисту, особливо щодо вразливих національних меншин та корінних груп, перш за все – кримських татар.

Варто зазначити, що протягом звітного періоду, парламентом було прийнято низку важливих законів. Серед них – законодавчі акти про внутрішньо переміщених осіб, про боротьбу з корупцією, а також про реформування прокуратури. 15 жовтня Президент України також підписав Указ, яким зобов’язав Уряд розробити Національної стратегії у сфері прав людини до 1 січня 2015 року.

Верховний комісар ООН з прав людини Зеід Ра’ад Аль-Хуссейн схвалив Указ, який, як він сподівається, надасть більшого та стійкого значення розвитку та захисту прав людини в країні. Однак, він наголосив, що хороші закони та політичні заходи повинні супроводжуватися справжнім політичним зобов’язанням щодо їх імплементації.

Верховний Комісар Зеід виразив глибоке збентеження відсутністю істотного прогресу у відповідальності за вже вчинені порушення і зловживання, а також за постійні порушення режиму припинення вогню.

«Список жертв продовжує збільшуватися. Цивільне населення, включаючи жінок, дітей, національних меншин а також низка особливо вразливих осіб та груп, продовжують страждати від наслідків політичного глухого кута в Україні» - зазначив Зейд.

«Дотримання режиму припинення вогню було спорадичним, з постійним виникненням бойових дій та артилерійських обстрілів, що в середньому призводили до загибелі 13 осіб на день в перші вісім тижнів припинення вогню,» - він додав. «Усі сторони повинні докласти значно більших, щирих зусиль для вирішення цієї затяжної кризи мирним шляхом у відповідності до міжнародних стандартів та законодавства у сфері прав людини.»

КІНЕЦЬ

* Цифри, позначені зірочкою в даному прес-релізі були оновлені після періоду, що розглядається в доповіді. Цифри втрат оцінюються УВКПЛ і ВООЗ; кількість внутрішньо переміщених осіб подається за даними Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

Повний текст доповіді доступний за таким посиланням: http://www.ohchr.org/Documents/Countries/UA/OHCHR_seventh_reportUkraine20.11.14.pdf

Для більш детальної інформації, а також із медіа-запитами, будь ласка звертайтеся до Руперта Колвіля (+41 22 917 9767 / rcolville@ohchr.org ) або Равіни Шамдасані (+41 22 917 9169 / rshamdasani@ohchr.org)

За роботою ООН в сфері прав людини, Ви можете слідкувати в :
Facebook:
 https://www.facebook.com/unitednationshumanrights
Twitter:
 http://twitter.com/UNrightswire
Google+ gplus.to/unitednationshumanrights   
YouTube:
 
Storify:
 http://storify.com/UNrightswire