5 грудня 2014 року – Сьогодні, у Міжнародний день волонтерів, Організація Об’єднаних Націй в Україні спільно з Урядом України та волонтерськими організаціями представили результати загальнонаціонального дослідження стану волонтерства в Україні. Згідно висновків дослідження, яке провела компанія GfKUkraine, українці визнають велику роль волонтерського руху в суспільних процесах: 62% визнають роль волонтерів у політичних змінах останнього року, 85% вважають, що волонтерський рух допомагає зміцненню миру, а 81% схильні вважати волонтерський рух обов`язковою складовою громадянського суспільства.

5 грудня 2014 року – Сьогодні, у Міжнародний день волонтерів, Організація Об’єднаних Націй в Україні спільно з Урядом України та волонтерськими організаціями представили результати загальнонаціонального дослідження стану волонтерства в Україні.

Згідно висновків дослідження, яке провела компанія GfKUkraine, українці визнають велику роль волонтерського руху в суспільних процесах: 62% визнають роль волонтерів у політичних змінах останнього року, 85% вважають, що волонтерський рух допомагає зміцненню миру, а 81% схильні вважати волонтерський рух обов`язковою складовою громадянського суспільства.

Ніл Вокер, Координатор системи ООН в Україні, відзначив, що волонтерства є важливим явищем, яке допомагає вирішувати важливі соціальні та економічні проблеми. Зокрема, пан Вокер зазначив: «Волонтерство – це більше, ніж просто внесок однієї людини. Основоположні цінності волонтерської роботи мають вирішальне значення для розвитку України та побудови її майбутнього. Політична воля сама по собі не є достатньою підставою для трансформації: люди повинні також брати в цьому участь та привносити свої зміни. Ефективне законодавство є дуже важливим для забезпечення розвитку волонтерства. Тому, я б хотів закликати нову Верховну Раду проаналізувати та переглянути Закон про волонтерство, для того щоб нормативно-правова база сприяла роботі українських волонтерів».

Під час свого виступу Оксана Суліма, начальник Управління у справах людей похилого віку та надання соціальних послуг Міністерства соціальної політики України зазначила, що «українцям завжди було притаманно співчуття, співпереживання та вміння допомагати. Волонтерство в Україні має своє коріння. Нині, волонтерство почало активно поширюватись, реагуючи на нові суспільні виклики. Дуже важливо, що займається цим не лише молодь, але й люди літнього віку. Адже волонтерства – це не лише допомога іншим, це можливість розвиватись самому та відчувати себе потрібним».

Майже чверть українців (23%) мали досвід волонтерства, із них 9% українців почали займатись волонтерством протягом останнього року. Основним напрямком діяльності волонтерів в 2014 році стала допомога українській армії та пораненим - цим займались 70% волонтерів. До подій Майдана найбільш актуальними напрямками діяльності були допомога соціально незахищеним групам населення та благоустрій громадського простору.

Найбільша група волонтерів – ті, які займаються волонтерством 1-2 рази на місяць. Більшість волонтерів вказали, що займаються волонтерством самостійно, та не зазначили участь у конкретних волонтерських проектах. 43% волонтерів належать до середнього класу, серед всієї вибірки таких 35%.

Під час дослідження учасники відповіли на запитання стосовно благодійності. 74% українців жертвували кошти на різні цілі коли-небудь у житті, з яких 25% почали жертвувати тільки протягом останніх 12 місяців. Суми пожертв українців різняться та складають від кількох гривень до 283 000 гривень на рік. У 2014 році найбільше охоче українці жертвували на допомогу українській армії, пораненим та хворим дітям. У 2014 році кількість українців, які жертвують кошти, збільшилась – 63% робили пожертви, тоді як до 2014 року жертвували кошти 49% українців. В 2014 році сума пожертв була більшою, аніж в інші роки. 43% тих, хто коли-небудь жертвував кошти, робили це напряму, третина не пам’ятає назви благодійної організації, через яку вони зробили внесок.

Коментуючи ці дані, Гліб Вишлінський, заступник директора соціологічної компанії GfKUkraine, зазначив, що «вперше в Україні була зроблена оцінка суми пожертвувань. Цікаво, що діапазон пожертвувань дуже великий -- від 2 гривень і до 283 тисяч гривеньна рік».

ЗАВАНТАЖИТИ ПРЕЗЕНТАЦІЮ ЗВІТУ ДОЛСЛІДЖЕННЯ "ВОЛОНТЕРСЬКИЙ РУХ В УКРАЇНІ - 2014"

***

Контактна інформація: Вікторія Андрієвська, спеціаліст з комунікацій Представництва ООН в Україні, (044) 254 00 35, andrievska@un.org