24 січня 2015 року - На даний час з початку конфлікту в Україні, тобто з середини квітня минулого року, загинуло понад 5 тис. осіб. Через значну ескалацію бойових дій в Україні з 13 січня загальна чисельність людських жертв у країні зросла щонайменш до 5086 осіб – і ми побоюємось, що реальна цифра може бути набагато більшою. Крім того, чисельність поранених за період з середини квітня минулого року до 21 січня 2015 р. становить мінімум 10948 осіб*.

На даний час з початку конфлікту в Україні, тобто з середини квітня минулого року, загинуло понад 5 тис. осіб. Через значну ескалацію бойових дій в Україні з 13 січня загальна чисельність людських жертв у країні зросла щонайменш до 5086 осіб – і ми побоюємось, що реальна цифра може бути набагато більшою. Крім того, чисельність поранених за період з середини квітня минулого року до 21 січня 2015 р. становить мінімум 10948 осіб*.

Усього лише за дев’ять днів, з 13 по 21 січня, через бойові дії загинуло щонайменш 262 особи. У середньому це становить мінімум 29 осіб на день. Вищезгаданий період став найбільш смертоносним з оголошення 5 вересня припинення вогню.

На додаток до інтенсивних боїв і обстрілів у Донецькій області, особливо навколо аеропорту, де, за повідомленнями, обома сторонами застосовувалися танки й важка артилерія, повідомляється також про обстріли у ряді міст Луганської області. Вчорашня загибель цивільних осіб під час артилерійського обстрілу автобусу, який зупинився, щоб взяти пасажирів, у Ленінському районі Донецьку, наочно продемонструвала наслідки триваючих бойових дій для цивільного населення. Це вже другий випадок обстрілу автобусу, причому зі значними людськими жертвами, за останні 10 днів.

Ми занепокоєні відсутністю реалізації 12 пунктів Мінського протоколу та триваючою присутністю іноземних бойовиків на сході, серед яких, як стверджується, – військовослужбовці з Російської Федерації, а також наявністю важких і новітніх озброєнь у населених районах, що контролюються збройними групами. Цивільні особи, яких утримують            у цих районах або які не можуть звідти виїхати, стикаються з цілковитою відсутністю поваги до прав людини й дотримання верховенства права. Ми нагадуємо всім сторонам конфлікту, що міжнародне гуманітарне право забороняє переслідувати цивільних осіб і вимагає вжиття всіх необхідних заходів для забезпечення безпеки та захисту цивільного населення, а також суворого дотримання принципів військової необхідності, розмежування, сумірності та обачності.

Ми також стурбовані впливом на цивільне населення нещодавнього рішення Ради національної безпеки і оборони України щодо обмеження виїзду до районів, контрольованих збройними групами, та виїзду з них. Станом на 21 січня люди, які їдуть до цих районів і з них, повинні отримувати спеціальні пропуски й надавати документи, що обґрунтовують необхідність поїздки. Ці обмеження викликають занепокоєння, особливо у світлі ескалації бойових дій. Вони загострюють тривогу, спричинену рішенням Уряду від листопада 2014 р., про припинення надання державних послуг на територіях, контрольованих збройними групами. Введення таких обмежень може спричинити серйозні наслідки для найбільш уразливих груп, як-от літні особи, матері з дітьми та особи з інвалідністю, які можуть сильно залежати від соціальної допомоги. Ми закликаємо українську владу вжити негайних заходів для виправлення цієї ситуації.

* Ця кількість є консервативною оцінкою ММПЛУ і ВООЗ на основі наявних офіційних даних. Вона включає жертви серед військовослужбовців українських збройних сил за повідомленнями українських органів влади; 298 загиблих у катастрофі рейсу МН-17; жертви, про які повідомили цивільні медичні установи Донецької та Луганської областей: цивільні особи та члени збройних груп. ММПЛУ і ВООЗ вважають, що фактична чисельність жертв значно більша.