ЖЕНЕВА (3 лютого 2015 р.) - У вівторок Верховний комісар ООН з прав людини Зейд Раад Аль-Хусейн закликав усі сторони до припинення небезпечної ескалації військових дій у Східній Україні. Він закликав держави і всіх тих, хто має вплив у регіоні, до вжиття заходів для забезпечення повного дотримання мінських домовленостей, які безпосередньо відбиваються на ситуації з дотриманням прав людини на сході країни.  

ЖЕНЕВА (3 лютого 2015 р.) - У вівторок Верховний комісар ООН з прав людини Зейд Раад Аль-Хусейн закликав усі сторони до припинення небезпечної ескалації військових дій у Східній Україні. Він закликав держави і всіх тих, хто має вплив у регіоні, до вжиття заходів для забезпечення повного дотримання мінських домовленостей, які безпосередньо відбиваються на ситуації з дотриманням прав людини на сході країни.

"Автобусні зупинки, громадський транспорт, ринки, школи та дитячі садки, лікарні та житлові райони в Донецькій і Луганській областях України перетворилися на поле бою — що є прямим порушенням міжнародного гуманітарного права, яке врегульовує проведення збройних конфліктів", - заявив Верховний комісар Зейд.

"Починаючи з середини квітня минулого року до теперішнього часу кількість загиблих перевищила 5358 осіб, і ще 12235 було поранено. Лише за три тижні перед 1-м лютого, щонайменше 224 цивільні особи загинули, а 545 були поранені*. Подальша ескалація стане катастрофою для 5,2 млн. осіб, які проживають в умовах конфлікту у східній Україні".

Зокрема, багато цивільних осіб загинули в результаті невибіркових обстрілів житлових районів як на територіях, контрольованих урядом — зокрема, міст Авдіївка, Дебальцеве, Попасна та Щастя, а також селища Станиця Луганська — так і міст Донецьк і Горлівка, які контролюються озброєними угрупованнями. В одному з найсмертоносніших випадків, в якому постраждали цивільні особи, в результатів двох обстрілів із реактивних систем залпового вогню в Маріуполі було вбито щонайменше 31 особу, а 112 поранено.

"Завданням першорядної важливості має бути захист цивільних осіб усіма сторонами конфлікту", - сказав Зейд. "Всі порушення міжнародного гуманітарного права та міжнародного права в галузі прав людини необхідно ретельно розслідувати, а винні мають бути негайно притягнуті до відповідальності."

Верховний комісар також висловив стурбованість з приводу наслідків суворих зимових місяців для цивільного населення у районах, постраждалих через конфлікт, разом із нестачею продовольства і води та відключеннями електроенергії. Тяжке становище цивільних осіб погіршилося через урядові рішення, що призвели до додаткових обмежень на свободу пересування та соціально-економічної ізоляції. Затягування конфлікту може призвести до того, що гуманітарна ситуація для мільйонів людей стане нестерпною, підкреслив п. Зейд .

"Публічні заяви представників озброєних угруповань, що відкидають угоди про припинення вогню і проголошують продовження наступу, є надзвичайно небезпечними і викликають глибоке занепокоєння", - сказав п. Зейд. "Вони погіршують вкрай скрутне становище цивільних осіб, які опинилися у в пастці, і посилюють тотальні порушення правопорядку. Я закликаю всі держави, що можуть вплинути на ситуацію, до співпраці з метою гарантії негайного припинення бойових дій сторонами в конфлікті і дотримання раніше прийнятих рішень про припинення вогню".

Тривожні події відбуваються також в Автономній Республіці Крим, статус якої визначено резолюцією 68/262 Генеральної Асамблеї ООН, зокрема, у зв`язку з численними порушеннями прав кримських татар.

Минулого тижня озброєні особи у масках і військовій уніформі без розпізнавальних знаків провели обшуки у приміщенні телекомпанії ATR — єдиної, що веде мовлення кримськотатарською мовою — а Заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу п. Ахтем Чийгоз був затриманий. Йому загрожує до 10 років позбавлення волі за створення "масових заворушень".

Від часу березневого «референдуму», який відбувся майже рік тому після захоплення півострова так званими “силами самооборони”, понад 20000 осіб були вимушені переселитися з Криму до материкової України. Згодом у Криму було запроваджено законодавство та громадянство Росії.

На початку березня Місія з прав людини в Україні видасть свій наступний звіт про становище в країні, включаючи Крим.

* Кількість жертв зазначено згідно з консервативними оцінками МПЛУ і ВООЗ на основі наявних офіційних даних: кількості загиблих військовослужбовців українських збройних сил за інформацією українських органів влади; 298 загиблих у рейсі MH-17; і кількості загиблих за даними цивільних медичних закладів Донецької та Луганської областей: цивільних осіб і деяких учасників озброєних угруповань. МПЛУ і ВООЗ вважають, що справжнє число загиблих є значно більшим.

ЗАКІНЧЕННЯ

За додатковою інформацією та матеріалами для ЗМІ просимо звертатися до Равіни Шамдасані (+41 22 917 9169 або rshamdasani@ohchr.org)

Управління ООН з прав людини; слідкуйте за нашою діяльністю в соціальних мережах:

Facebook: https://www.facebook.com/unitednationshumanrights

Twitter: http://twitter.com/UNrightswire

Google+ gplus.to/unitednationshumanrights

Storify: http://storify.com/UNrightswire

Ознайомтеся з Загальним Індексом з прав людини: http://uhri.ohchr.org/en