3 червня 2016 – Нова доповідь Управління Верховного комісара ООН з прав людини вказує на те, що після двох років з початку конфлікту ситуація на сході України залишається нестабільною та продовжує серйозно впливати на права людей, особливо тих, які живуть поблизу лінії зіткнення та в районах, які контролюються озброєними групами.

Як йдеться у новій доповіді по Україні Управління Верховного комісара ООН з прав людини*, принаймні 9 371 людини загинули та 21 532 були поранені з початку конфлікту на сході України в середині квітня 2014 року.

«Ситуація на сході України продовжує сильно непокоїти. Без додаткових зусиль та винахідливих рішень для виконання Мінських угод вона може перерости у тривалий конфлікт, який буде шкодити правам людини багато років, або ж може загостритися, призводячи до катастрофічних наслідків для цивільного населення, яке вже зазнало багато страждань», - попередив Помічник Генерального секретаря ООН з прав людини, Іван Шимонович, наприкінці семиденного візиту в Україну.

«Збільшення кількості важкої військової техніки поблизу лінії зіткнення та військові дії біля Авдіївки та Ясинуватої, що спостерігаються в Донецькій області з початку березня, є показниками того, що конфлікт далекий від завершення та не повинен випадати з поля зору міжнародного співтовариства», - сказав він.

Цивільне населення, яке проживає поряд із лінією зіткнення та в районах, контрольованих озброєними групами, є особливо вразливим до порушень прав людини та інших зловживань. Багато з них наражаються на небезпеку, яку створюють вибухонебезпечні залишки війни та міни.

Їх свобода пересування продовжує зазнавати значних обмежень, так, щодня більше 20 000 осіб намагаються перетнути лінію зіткнення, часто стикаючись із довгими чергами та перебуваючи в небезпечних умовах кілька годин поспіль. Наприклад, 27 квітня 2016 року четверо цивільних осіб загинуло та восьмеро було поранено через обстріли під час очікування на пункті пропуску на території, контрольованій озброєними групами, на шляху між Маріуполем та Донецьком. Такі обмеження свободи пересування мають прямий вплив на побут цивільного населення, яке також стикається з проблемами при отриманні офіційних документів про реєстрацію актів цивільного стану, отриманні пенсій та доступі до належного медичного обслуговування.

2,7 мільйони людей, які проживають в районах, контрольованих озброєними групами, переживають істотні обмеження їх свободи вираження поглядів, мирних зібрань та об’єднання, а також важкі умови проживання. «Під час свого візиту в Донецьк я закликав представників самопроголошеної «Донецької народної республіки» надати доступ гуманітарним організаціям та припинити позбавляти населення гуманітарної допомоги», - сказав пан Шимонович.

Нова доповідь ООН також фіксує стійкі тенденції порушень прав людини на сході України. «Насильницькі зникнення, незаконні затримання, катування та жорстоке поводження залишаються глибоко укоріненою практикою, як в районах, контрольованих озброєними групами, так і на території, контрольованій Урядом», - йдеться у доповіді.

«Незалежні візити міжнародних експертів до всіх місць позбавлення волі є конче необхідними, насамперед, для попередження катувань та, по-друге, як передумова для успішного звільнення затриманих у форматі «всіх на всіх», передбаченого мінськими угодами,» наголосив пан Шимонович.

Працівники Управління ООН з прав людини зафіксували кілька випадків сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом. «Більшість заяв вказують на те, що погрози зґвалтуванням та іншими формами сексуального насильства використовуються як спосіб жорстокого поводження та катування в контексті незаконних та свавільних затримань, як чоловіків, так і жінок…Погрози сексуальним насильством, тілесними ушкодженнями чи вбивством щодо родичів жіночої статі, або їх затримання часто використовуються як засоби для примушення затриманих чоловіків зізнатися, зректися своєї власності, або вчинити інші дії, яких вимагають порушники, в якості передумови їх звільнення або безпеки,» вказано у доповіді.

Безкарність продовжує бути ключовою ознакою конфлікту, як зазначається у доповіді. «Безкарність правоохоронних органів та органів безпеки за порушення прав людини залишається поширеною та часто пояснюється складнощами, викликаними існуючим збройним конфліктом. На територіях, контрольованих озброєними групами, законність і порядок занепали, та розвиваються паралельні структури.»

Два роки після подій на Майдані в Києві суттєвого прогресу в розслідуванні не відбулося,а високопосадовці, відповідальні за віддавання наказів та контроль за насильством досі ухиляються від правосуддя. У доповіді також наголошується, що «втручання у незалежність суддів залишається основною перешкодою для притягнення до відповідальності осіб винних у насильстві 2 травня 2014 року в Одесі.»

«Також вкрай важливо встановити долю багатьох осіб, які зникли безвісти після квітня 2014, і я рішуче виступав за обмін інформацією та взаємодію між Урядом та озброєними групами щодо цієї важливої проблеми під час мого візиту,» сказав пан Шимонович, відзначаючи, що Міністерством юстиції розробляється проект закону про безвісно зниклих осіб.

Пан Шимонович також підкреслив погіршення ситуації з правами людини в Автономній Республіці Крим**. «Законодавство про боротьбу з тероризмом та екстремізмом використовується задля криміналізації ненасильницьких дій та придушення протилежних поглядів, тоді як судова та правоохоронна системи стали інструментами придушення опозиції. Найбільше від цього страждають кримські татари, чий головний представницький орган, Меджліс, було заборонено, і з представниками якого я зустрічався під час мого візиту», - сказав Помічник Генерального секретаря ООН з прав людини.

«Два роки після початку конфлікту ситуація з правами людини на сході України залишається вкрай похмурою. Ця криза почалася з вимог стосовно прав людини та основоположних свобод, і ці вимоги існують і сьогодні по обидва боки лінії зіткнення. Лідери повинні прислухатися до населення по обидва боки лінії зіткнення. Я чую його голосно та чітко: людям потрібен мир, права людини та верховенство права,» сказав пан Шимонович.

«Лише повне виконання мінських угод відновить повагу до прав людини та дасть можливість вести нормальний та гідний спосіб життя,» зазначив він.

КІНЕЦЬ

*Ця доповідь є чотирнадцятою із серії доповідей, підготованих Моніторинговою місією ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ), яка була направлена в Україну Офісом Верховного комісара ООН з прав людини в березні 2014 року на запрошення Уряду України. У доповіді, яка охоплює період з 16 лютого по 15 травня 2016 року, зафіксовано 113 жертв серед цивільного населення на сході України, серед яких 14 загиблих та 99 поранених.

** Статус Автономної Республіки Крим визначено резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 68/262.

Повний текст звіту можна знайти тут:

http://www.ohchr.org/Documents/Countries/UA/Ukraine_14th_HRMMU_Report.pdf

Для додаткової інформації та щодо запитів медіа, будь ласка, зв’яжіться з:

В Україні: Анастасія Сєнцова (+380503825140 / asientsova@ohchr.org)

В Женеві: Руперт Колвіль (+41 22 917 97 67 / rcolville@ohchr.org) або Равіна Шамдасані (+41 22 917 9169 / rshamdasani@ohchr.org)

Для ваших новинних веб-сайтів та соціальних мереж: Мультимедійний контент та ключові повідомлення, що стосуються наших новинних випусків доступні на медіа-каналах ООН - права людини, вказаних нижче. Будь ласка, відмітьте нас, використовуючи відповідні вказівники:
Twitter: @UNHumanRights
Facebook: unitednationshumanrights
Instagram: unitednationshumanrights

Google+: unitednationshumanrights