2 червня 2016 року в м. Бровари відбулася благодійна акція «Дарунок досвіду» на підтримку переселенців похилого віку та з інвалідністю. Акцію було організовано Агентством ООН у справах біженців та Громадською ініціативою «Крим SOS» у рамках «Програми з підтримки громадських ініціатив внутрішньо переміщених осіб».

Ідея проведення заходу належить Громадській організації «Допомога», яка з кінця 90-х років опікувалася літніми людьми в Луганській області. З початком конфлікту на сході волонтери почали евакуацію мешканців хоспісу до Київської області. Зараз у с. Перемога Броварського району у «Хоспісі для людей літнього віку» проживає більше 20 переселенців. Це люди, які залишились без сім’ї, документів та потребують особливої уваги.

«Наша ініціатива має на меті привернути увагу до проблем літніх людей та допомогти їхній інтеграції. Важливо не забувати про цих людей, адже вони прожили довге життя і можуть поділитися своїм досвідом з наступними поколіннями», - сказав Пабло Матеу, Голова Агентства ООН у справах біженців.

За даними Міністерства соціальної політики 60% переміщених осіб – це люди похилого віку та особи з обмеженими можливостями, котрі окрім економічної та соціальної ізоляції мають низку проблем, пов’язаних із здоров’ям. У багатьох здоров’я погіршилося або проблеми виникли безпосередньо внаслідок переміщення.

«Ми бачимо велику кількість людей з інвалідністю і людей літнього віку, що вільно гуляють по вулицях Відня, Стокгольму, Торонто. На вулицях Києва їх майже не видно. І це не тому, що в Україні їх немає. Ми хочемо, щоб на такому символічному концерті «Дарунок досвіду», мали змогу бути присутні люди похилого віку, люди з особливими потребами. Ми хочемо показати, що в цих людей є величезний потенціал для держави и суспільства, їм є, що дати», - зазначає координатор Громадської організації «Допомога» Олег Горбачов.

З нетерпінням очікував на концерт і зустріч зі всіма учасниками 62-річний Віктор Павлович з Алчевська, Луганської області: «Для нас в нашому віці саме головне – це увага і повага… Ми ж не прожили наше життя нічого не робивши. Наш досвід заслуговує на повагу від суспільства».

Благодійний концерт підтримали та відвідали керівництво Київської обласної державної адміністрації, представники посольств, міжнародні і місцеві організації. Програма заходу включала виступи дитячих і юнацьких творчих колективів, серед яких були як переселенці так і місцеві жителі. До концерту приєдналась українська співачка Катя Чилі. Також до акції долучилися юні учасники національного Талант-шоу "Війна не забере твою мрію" і Громадська організація "Асоціація творчих людей "Time of changes".

В Київській області знайшли притулок близько 17 тис. внутрішньо переміщених осіб похилого віку і людей з інвалідністю. Безпосередньо в місто Бровари і Броварський район розмістили 471 літніх людей-переселенців.

***

Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН), відоме як Агентство ООН у справах біженців, було створено рішенням Генеральної асамблеї ООН 14 грудня 1950 р. В Україні УВКБ ООН працює з березня 1994 р. Понад 9,300 співробітників організації, які працюють у більш ніж 125 країнах світу, допомагають 34 мільйонам осіб. Ця цифра включає не лише біженців, а й шукачів притулку, біженців, які повертаються додому, внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та осіб без громадянства. В 2014 році Україні вперше зіткнулась із проблемою переселенців із Криму та сходу. УВКБ ООН продовжує підтримувати уряд та громадські організації, які забезпечують потреби ВПО через надання юридичної, матеріальної та соціальної допомоги. Агентство зосереджує свою діяльність на посиленні гарантій дотримання прав і свобод внутрішніх переселенців, покращенні їх життєвих умов та забезпеченні довготермінових рішень.