23 вересня 2016 року - Генеральний секретар ООН розповів про своє бачення процесів, які відбуваються в світі.

"Світ стикнувся з колосальними викликами. Наше наступне покоління вже в небезпеці, - вважає Пан Гі-мун. - І все ж, пропрацювавши 10 років на цій посаді, я впевнений, що покласти край війнам, бідності та репресіям, ліквідувати розрив між багатими й бідними і зробити дотримання прав реальністю у житті людей — все це нам під силу".

«Виникли серйозні загрози у сфері безпеки Сайт ООН. Наш світ зіштовхується з колосальними викликами. Громадян і лідерів країн розділяють глухі стіни недовіри. Екстремісти поділяють людей на групи за принципом "свій" і "чужий". Земля кидає на нас здиблені морські води і випробовує нас рекордною спекою. 130 млн людей потребують життєво необхідної допомоги, десятки мільйонів із них — діти та молодь. Наше наступне покоління уже в небезпеці.

І все ж, пропрацювавши 10 років на цій посаді, я впевнений, що покласти край війнам, бідності та репресіям, ліквідувати розрив між багатими й бідними і зробити дотримання прав реальністю у житті людей — все це нам під силу. Визначивши 17 цілей у сфері сталого розвитку, ми отримали новий маніфест для кращого майбутнього. А уклавши Паризьку угоду про зміну клімату, ми вирішуємо найважливішу проблему нашого часу.

Сьогодні ці великі успіхи перебувають під ударом, оскільки виникли серйозні загрози у сфері безпеки. Збройні конфлікти стали більш тривалими й складними. Проблеми у сфері державного управління призвели до дестабілізації ситуації в багатьох суспільствах. Процес радикалізації підриває соціальну згуртованість, — саме такого результату прагнуть екстремісти й вітають його. Трагічні наслідки можна побачити на жорстоких прикладах від Ємену до Лівії й Іраку, від Афганістану до Сахеля та басейну озера Чад. Конфлікт у Сирії вирізняється найбільшою кількістю загиблих і провокує наймасштабнішу нестабільність, уряд Сирії продовжує скидати "бочкові бомби" на житлові квартали, а впливові покровителі продовжують годувати військову машину. Притягнення до відповідальності за скоєння жорстоких злочинів, таких як недавній напад на гуманітарний конвой ООН і Сирійського арабського Червоного Півмісяця, має величезне значення. Я продовжую тиснути на всі впливові сторони, щоб почати переговори для започаткування давно необхідного політичного перехідного процесу. Майбутнє Сирії не повинно залежати від долі однієї людини.

У багатьох країнах лідери переписують конституції, маніпулюють виборами, позбавляють свободи своїх опонентів і вдаються до будь-яких відчайдушних кроків, щоб утримати владу. Лідери повинні зрозуміти, що влада — це довіра людей, а не приватна власність.

Недавно прийнята Нью-Йоркська декларація про біженців і мігрантів може допомогти нам ефективніше вирішувати проблему наймасштабнішого насильницького переміщення людей із часів Другої світової війни. Занадто часто біженці й мігранти, зокрема мусульмани, зіштовхуються з ненавистю. Світ повинен виступити проти політичних лідерів і кандидатів, втягнутих у темні й небезпечні політичні розрахунки, з допомогою яких вони додають голоси, але розділяють людей і примножують страх.

Підбиваючи підсумки 10-річної роботи, я пишаюся тим, що запрацювала Структура "ООН-жінки", яка стала поборником гендерної рівності, розширення прав та можливостей жінок і прагне досягти цілей ініціативи "Планета 50-50". Я пишаюся тим, що можу назвати себе феміністом. І все-таки ми мусимо зробити набагато більше, щоб покласти край глибоко вкоріненій дискримінації та хронічному насильству стосовно жінок і активніше залучати їх у процес прийняття рішень. Я також рішуче захищав права всіх людей, незалежно від їхнього етнічного походження, релігії чи сексуальної орієнтації, а також свободи громадянського суспільства і незалежних засобів масової інформації, щоб вони продовжували виконувати свої важливі функції.

Подальший прогрес вимагатиме нового рівня солідарності і невтомних зусиль, спрямованих на зміцнення операцій із підтримання миру й адаптацію Організації Об'єднаних Націй до викликів XXI ст. Держави-члени досі не домовилися про формулу для реформування Ради Безпеки, а це загрожує її ефективності й легітимності. Надто часто я вислуховував хороші ідеї й пропозиції, які широко підтримувалися, а потім блокувалися в Раді, Генеральній Асамблеї та інших органах, доки тривав пошук консенсусу. Консенсус не слід плутати з одностайністю. Вона, врешті-решт, наділяє кілька країн або навіть тільки одну державу несумірною владою й тримає світ у заручниках із важливих питань.

Впродовж останнього десятиліття я відвідав майже всі держави — члени Організації Об'єднаних Націй. Я бачив не просто урядові будівлі й світові визначні пам'ятки, я бачив дивні здібності людей. Ідеальний світ може лежати далеко за обрієм. Але шлях до кращого, безпечнішого і справедливішого світу знає кожен із нас. Через 10 років я знаю, що, працюючи разом, працюючи об'єдинавшись, ми зможемо прийти до нього".