Киів, 20 червня 2019 року - По всьому світу відзначили Всесвітній день біженців із провідною темою #StepWithRefugees - «Крокуй разом із біженцями». Агентство ООН у справах біженців закликало громади, школи, підприємства, та усіх небайдужих робити маленькі або великі дії, як прояв солідарності із біженцями у час коли число тих, хто тікає від війни, переслідувань і конфліктів перевищило 70 мільйонів осіб у 2018 році. Це найбільший показник, який зафіксувало УВКБ ООН, Агентство ООН у справах біженців, за усі свої 70 років.

УВКБ ООН в Україні презентувало останній звіт про Глобальні тенденції щодо переміщення у світі на прес-конференції, де були присутні представники УВКБ ООН, державних органів влади та громадські організації, які працюють із шукачами притулку й біженцями.

Пабло Матеу, Представник УВКБ ООН в Україні, поінформував журналістів, що станом на кінець 2018 року, 70,8 мільйонів людей стали вимушеними переселенцями: кожен – із власною історією, яку можна розповісти; кожен – із власним зламаним і загубленим життям, родиною, яку вирвали зі звичного життя або втратили.

Більше половини з них (понад 41 мільйон) – внутрішньо переміщені особи (ВПО). На жаль, Україна, зробила свій внесок у цю цифру, у зв‘язку з найбільшою, у своїй історії, кризою внутрішнього переміщення. Нині Міністерство соціальної політики України зареєструвало більше ніж 1,3 мільйони (1 383 700) ВПО.

У 2018 році, у світі було близько 26 мільйонів біженців, більшість з яких тікали до сусідніх країн. Більше 2/3 біженців у світі походили лише з п’яти країн: Сирії, Афганістану, Південного Судану, М’янми та Сомалі. Люди часто їх плутають із мігрантами, але різниця в тому, що біженці не можуть повернутися в рідну країну, адже це могло б поставити їхнє життя під загрозу.

На сьогоднішній день Україна прийняла 2620 біженців і осіб, яким надано додатковий захист. Також, ще 6500 шукачів притулку чекають результатів розгляду заяви про надання їм притулку міграційною службою або судами.

«В УВКБ ООН ми часто бачимо позитивні історії біженців, які успішно інтегрувалися в Україні. Проте все ще залишається багато проблем, і більшість біженців та шукачів притулку мають невеликі шанси стати економічно незалежними в Україні. Незважаючи на ці виклики, під час проведення Спільної оцінки потреб навесні 2019 року, біженці та шукачі притулку говорили про великий інтерес до вивчення мови та грантів самозабезпечення, що свідчить про те, що багато хто з них бачить в Україні свій дім на довший час», – пояснив Пабло Матеу, Представник УВКБ ООН в Україні, на прес-конференції, присвяченій Всесвітньому дню біженців.

УВКБ ООН тісно співпрацює з органами державної влади над побудовою системи надання притулку, яка розширить надання захисту та сприятиме довготривалим рішенням. На основі аналітичної оцінки системи притулку в Україні, розробленої спільно з Державною міграційною службою у 2018 році, а також оцінкою потреб біженців та шукачів притулку у 2019, УВКБ ООН виступає за внесення цілого ряду удосконалень в систему надання притулку вже у 2019-2020 роках.

Зокрема, УВКБ ООН закликає український уряд прийняти процедуру розгляду заяв про надання притулку в міжнародних аеропортах, забезпечити належне фінансування та процедури залучення перекладачів, а також уникати практики утримання під вартою шукачів притулку. Ми вважаємо, що шукачі притулку повинні мати доступ до безкоштовної ургентної медичної допомоги, а доступ до працевлаштування має бути простим і практичним.

DSC 2033

Теле-марафон на онлайн-телеканалі UkrLife TV

Біженці та експерти, які з ними працюють, взяли участь в теле-марафоні на UkrLife TV. Ви можете ознайомитися з інтерв’ю українською, англійською та російською мовами:

" width="795" height="490" frameborder="0" allowfullscreen="allowfullscreen">

65313826 812896972444550 6268863213597622272 n

Відзначення Всесвітнього дня біженців в Україні протягом 17-25 червня.

КИЇВ

20 червня УВКБ ООН, разом із організаціями-партнерами Благодійний Фонд «Рокада» та ГО «Право на захист», організували захід у парку Шевченко. Відвідувачі змогли взяти участь у розмовному клубі з дарі, фарсі, англійської та французької мов, різноманітних майстер-класах, а також насолодитися концертом музичного гурту з Анголи. Близько 500 людей відвідало захід, під час якого УВКБ ООН наголосило на важливості відзначення мужності, стійкості та рішучості тих, хто змушені були залишити свій дім у пошуках безпеки, а також подякувало українцям за теплий прийом біженців у той час, коли інші країни здіймають стіни.

wrd3

Окрім цього, 26-го травня 2019 року УВКБ ООН долучилося до щорічної наймасовішої спортивно-благодійної акції в Україні “Пробіг під каштанами”. Цього року організатори Пробігу закликали учасників зробити символічний акт солідарності з біженцями та переселенцями, з метою зібрати 50 тисяч кілометрів в рамках кампанії Агентства ООН у справах біженців «2 мільярди кілометрів до безпеки».

UNHCR Пробіг під каштанами

IMG_2985

Загалом тисячі людей в Україні приєдналися до кампанії УВКБ ООН «2 мільярди кілометрів до безпеки» #StepWithRefugees:

ХАРКІВ

Польовий офіс УВКБ ООН у Харкові організував забіг на 5 та 10 кілометрів у рамках кампанії #StepWithRefugees, зібравши разом переселенців та місцевих, щоб виявити таким чином свою солідарність, підтримку та співчуття людям, які були змушені покинути свої домівки. Захід був підтриманий місцевою владою й проводився за фінансової підтримки Посольства Канади в Україні та місцевих компаній.

Kharkiv1

СЛОВ’ЯНСЬК

20 червня у Слов’янську відбулася розширена робоча зустріч групи з питань захисту. Зустріч була присвячена відзначенню Всесвітнього дня біженців та кризі внутрішнього переміщення на сході України. Серед питань, що обговорювалися, була оптимізація співробітництва в рамках програми «Зв’язок між програмами гуманітарного реагування і програмами розвитку» (HDN); виклики, запобігання та реагування на сексуальне та гендерне насильство в регіоні та досягнення партнерів у боротьбі з нею; ситуацію та потреби у вдосконаленні умов на контрольних пунктах в’їзду-виїзду на сході України; ситуації в колективних центрах, що приймають ВПО і багато іншого. Жіночий клуб із м.Святогірська презентував театральний форум, під час якого кожна із учасниць поділилась своїм досвідом п’яти років внутрішнього переміщення. Серед більше ніж 50 учасників були представники державної влади, міжнародних організацій та місцевих громадських організацій.

slovyansk

СВЯТОГІРСЬК

Святогірськ – це маленьке місто на півночі підконтрольної уряду території Донецької області, де проживає 5000 місцевих жителів та 7000 вимушених переселенців. Ініціативна група ВПО, за підтримки БФ «Слов’янське серце», організації-партнера УВКБ ООН, організувала захід у рамках глобальної кампанії «Крокуй разом із біженцями». Близько 400 людей приєдналися до нового виду спорту в Україні «плогінгу», що означає «підбирати сміття під час пробіжки». Захід супроводжувався концертом за участі ВПО та дітей місцевого танцювального гуртка, клубом танцюристів на візках зі Слов‘янська, грецької спільноти міста Чермалик та активних громад із Луганська. Під час заходу БФ «Слов’янське Серце» організував ярмарок виробів ручної роботи, вироблених ВПО та місцевою громадою в рамках проектів з мобілізації громади, що фінансуються УВКБ ООН. Всі кошти, зібрані на ярмарку, підуть на допомогу особам, що постраждали від сексуального та гендерного насильства, яких підтримує БФ «Слов’янське серце».

1Svyatogirsk

МАР’ЇНКА

20 червня УВКБ ООН спільно з органами влади Мар’їнського району, місцевої адміністрації та Департаменту соціального захисту Мар’їнського району відзначили Всесвітній день біженців. У заході також взяли участь представники різних комунальних установ, у тому числі керівник Центру для дітей з інвалідністю «Вогник Надії», а також місцеві ЗМІ. З метою посилення солідарності місцевих громад з тими, хто був примусово переміщений, УВКБ ООН спільно з місцевими громадами, які постраждали від конфлікту та ВПО, посадили 20 саджанців вічнозелених туй «Дерев миру і солідарності» на алеї, розташованої біля Центру для дітей з інвалідністю. Також, під час заходу керівник Мар’їнського району підписав заяву «Міста з біженцями», підкреслюючи прагнення місцевих органів влади до створення інклюзивних спільнот та підтримки надії, яка ще ніколи не була такою важливою.

Міста, місцеві органи влади та комунальні підприємства відіграють центральну роль у підтримці й прийомі біженців та ВПО. Вони пропонують безпеку та житло і можуть забезпечити доступ до місцевих послуг, освіти та можливостей для працевлаштування.

marinka

ОДЕСА

21 червня у Міському саду в м.Одесі відбувся фестиваль культур «Celebrate diversity» (пер. – «Святкуємо різноманіття»). Організатором події була ГО «Десяте квітня» за підтримки Агентства ООН у справах біженців та представників національних громад міста. Кожен відвідувач міг знайти собі заняття до душі. Хтось знайомився з секретами приготування справжньої марокканської кави, хтось вивчав техніку нанесення традиційних малюнків хною. Також гості мали можливість скуштувати традиційні страви, приготовлені представниками національних громад міста. Діти із задоволенням веселилися в компанії аніматорів.

Центральною подією фестивалю став забіг, приурочений до глобальної кампанії #StepWithRefugees. Учасники забігу пробігли центральними вулицями міста на знак солідарності з біженцями по всьому світу. Після забігу всі бажаючі могли залишити свої побажання біженцям на спеціальному стенді. Побажань було так багато, що до кінця фестивалю на стіні не залишилося вільного місця! Прикрасив вечір концерт музичних і танцювальних колективів.

Odesa

Більше інформації щодо відзначення Всесвітнього дня біженців дивіться на вебсайті Агентства ООН у справах біженців

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ