Міжнародні організації закликають посилити допомогу дітям, що постраждали від мін та вибухонебезпечних залишків війни. За даними Дитячого фонду Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ), понад 200 тис. дітей проживають у 20-кілометровій зоні по обидві сторони від лінії розмежування, що сильно забруднена мінами та іншими вибухонебезпечними залишками війни (ВЗВ). З 2014 року щонайменше 128 дітей зазнали поранень від мін, боєприпасів та інших ВЗВ. Щонайменше 38 дітей загинуло.

1 жовтня 2019 р., м. Київ. Данська Рада у справах біженців – Данська Група з розмінування (ДРБ-ДГР) спільно з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) презентували результати дослідження «Оцінка потреб дітей, що постраждали від мін або вибухонебезпечних залишків війни».

«Возити його до Києва треба кожних три місяці. Операцію нам поки не можна. Гроші позичаю. Десь підробляла, але тепер не можу, бо постійно біля сина – то допомагаю помитися, то щось взяти, то поїсти. Тепер і на роботу не можу влаштуватися… Таке життя. Це тепер ніколи не скінчиться», – з відчаєм у голосі розповідає матір 13-річного постраждалого від ВЗВ хлопчика.

Mine Victims ukr H

«Допомога потерпілим – один із найважливіших компонентів протимінної діяльності. Навіть після завершення конфлікту та знищення останньої міни родини, які постраждали від мін, та їхні діти все ще потребуватимуть захисту та підтримки на шляху до відновлення. Необхідно впровадити системний збір інформації про таких постраждалих та забезпечити своєчасну комплексну підтримку для сімей. Діти, що постраждали, найчастіше не мають постійного доступу до медичної, психологічної допомоги та комплексної реабілітації. Особливо гострою ця проблема є для сімей у сільській місцевості», – зазначила Кріста Зонголовіч, голова Представництва ДРБ-ДРГ в Україні.

«Міни та вибухонебезпечні залишки війни загрожують безпеці та призводять до травм, каліцтв та емоціональних розладів у дітей. Скалічені діти перебувають під підвищеним ризиком насильства та стигматизації. А сім’ям часто бракує коштів та можливостей забезпечити дитину допоміжними засобами, які вкрай їм потрібні. Також родини стикаються з труднощами в отриманні інклюзивних послуг, у тому числі у сфері охорони здоров’я та освіти. Ми прагнемо допомогти дітям, що постраждали від мін та вибухонебезпечних залишків війни на сході України, надати їм надію на одужання і щасливе дитинство», – зауважила Лотта Сільвандер, голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні.

За результатами дослідження ДРБ-ДГР та ЮНІСЕФ спільно з Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини розробили рекомендації з посилення допомоги сім’ям, діти у яких постраждали від мін або вибухонебезпечних залишків війни. Зокрема, рекомендовано звернути увагу на можливості залучення міжнародної експертизи для забезпечення дітей високоякісними функціональними протезами, a також безперервною медичною та психологічною допомогою, доступними інклюзивними послугами. Не менш важливо розробити відповідну законодавчо-правову базу щодо забезпечення прав потерпілих. Держава має надавати соціальний супровід сім’ям із моменту інциденту до повного одужання постраждалого. Ці та інші рекомендації будуть подані на розгляд Кабінетом Міністрів України з метою пришвидшити формування національної соціальної політики щодо всебічної підтримки потерпілих від мін.

Також організації закликали міжнародну спільноту долучитися до важливої справи та зробити фінансовий внесок для підтримки потерпілих від мін в Україні.

¹ Дані Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні станом на 31 серпня 2019 р.

***

Фото: https://www.flickr.com/photos/unicefua/albums/72157711147724413

© UNICEF/2019/Filippov

Дослідження: Українська версія доступна для завантаження за посиланням.

https://www.unicef.org/ukraine/reports/mine-victim-assistance-needs

Публікацію було створено за фінансової підтримки уряду Німеччини. Зміст матеріалу не обов’язково відображає точку зору уряду Німеччини.

***

За додатковою інформацією звертайтеся до спеціаліста з комунікацій Данської Ради з питань біженців – Данської Групи з розмінування Вікторії Грубась, +38 073 10 20 917, viktoriya.hrubas@drc-ukraine.org.

Керівник відділу комунікацій ЮНІСЕФ Ніна Сорокопуд, +38 044 339 93 79, nsorokopud@unicef.org.

***

ЮНІСЕФ Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) працює у 190 країнах і територіях для охоплення найуразливіших дітей та молоді, які найбільше потребують допомоги. ЮНІСЕФ відкрив своє Представництво у Києві у 1997 році. За цей час Фонд надав уряду України допомогу, яка дозволила розробити й реалізувати низку програм у галузі охорони здоров’я, води і санітарії, освіти та захисту прав дітей. З початку конфлікту на сході Україні ЮНІСЕФ працює над реалізацією ключових зобов’язань із задоволення гуманітарних потреб дітей, зокрема доступу до освіти, психосоціальної допомоги, води і санітарії, навчання з питань мінної небезпеки, охорони здоров’я матері та дитини, а також послуг для людей, що живуть із ВІЛ/ СНІД. DRC-DDG

Данська Рада у справах біженців (DRC) – незалежна, неурядова, неприбуткова гуманітарна організація, яка ставить за мету надання захисту внутрішньо переміщеним особам (ВПО), а також допомагає у пошуку довгострокових рішень проблем ВПО.

Данська Група з розмінування (DDG) – підрозділ DRC, який працює у сфері протимінної діяльності, зокрема займається гуманітарним розмінуванням, проводить інформування про мінну небезпеку, надає допомогу жертвам мінних інцидентів. З листопада 2014 року DRC-DDG відновили свою діяльність в Україні у відповідь на гуманітарні потреби країни.

відь на гуманітарні потреби країни.

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ