Реагування на надзвичайну ситуацію з пандемією COVID-19, з якою зараз стикаються Україна та весь світ, повинна ґрунтуватися на принципах громадської довіри, прозорості, поваги та співпереживання найбільш вразливим. Ми, Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні, з самого початку слідкуємо за впливом кризи на права людини.

Хоча пандемія по-різному впливає на всіх нас, деякі люди можуть непропорційно постраждати від неї. Пандемія викриває руйнівний вплив нерівностей у кожному суспільстві, викриває розриви у доступі до медичного обслуговування; у трудових правах та соціальному захисті; в життєвому просторі та гідності.

Ми зробили відео-кампанію #НікогоНеЗабути зі спостереженнями та рекомендаціями, як вирішити проблеми найвразливіших груп.

Особи у місцях тримання під вартою та місцях позбавлення волі

Особи, позбавлені волі, особливо вразливі під час пандемії. Якщо COVID-19 потрапить до місць тримання під вартою та місць позбавлення волі, його буде дуже важко стримати.

Варто вжити три основні заходи, щоб захистити утримуваних осіб:

1. зменшити переповненість у місцях тримання під вартою та місцях позбавлення волі;

2. забезпечити осіб, які перебувають під вартою, а також персонал пенітенціарних установ засобами та інструкціями для особистого захисту;

3. забезпечити захист від жорстокого поводження чи катувань, доступ до належної медичної допомоги та інформації про ризики, пов'язані з COVID-19.

Довідник ВОЗ “Готовність, профілактика, контроль COVID-19 у в’язницях та інших місцях тримання під вартою”– http://www.euro.who.int/en/health-topics/health-determinants/prisons-and-health/publications/2020/preparedness,-prevention-and-control-of-covid-19-in-prisons-and-other-places-of-detention,-15-march-2020?fbclid=IwAR2zMHRPMFaoozluIm-3_9zri5xP9SYB-JC9Zg05pYZmRuxCMmfPAyxNMm0

Бездомні

Ситуація з бездомними під час пандемії COVID-19 також викликає занепокоєння. Через жорсткі карантинні заходи бездомні мають менший доступ до медичних послуг, притулку, їжі, води, гігієни та джерел доходу.

Ніхто не має бути забутим. Ми рекомендуємо органам влади:

1. дозволити муніципальним та благодійним організаціям, які допомагають бездомним, продовжувати свою діяльність під час карантину;

2. забезпечити бездомним доступ до адекватного медичного лікування та тестування;

3. забезпечити притулок з санітарними приміщеннями, які відповідають нормам та рекомендаціям Всесвітньої організації охорони здоров’я та які регулярно дезінфікуються;

4. розглянути питання відкриття станцій на залізничних та автовокзалах з дотриманням суворих санітарних заходів;

5. вживати заходів щодо запобігання випадків насильства та дискримінації бездомних з боку поліції, інших державних чи місцевих органів влади та окремих осіб.

Літні люди в закладах тривалого догляду

Нам стало відомо про випадки COVID-19 серед осіб, які перебувають в закладах тривалого догляду для літніх людей, та персоналу закладів у трьох регіонах України.

Щоб люди не заразилися вірусом, ми наполегливо рекомендуємо Уряду запровадити такі заходи:

1. Визначити пріоритетом тестування осіб, які перебувають в закладах тривалого догляду для літніх людей, та персоналу, а також забезпечити ці заклади достатньою кількістю засобів індивідуального захисту;

2. Забезпечити необхідний медичний догляд для лікування випадків COVID-19 та інших захворювань, а також психологічну підтримку;

3. Забезпечити літнім людям доступ до цифрового спілкування або альтернативних способів зв’язку з рідними;

4. Створити належні умови життя для персоналу, який змушений довше працювати в період пандемії та забезпечити догляд за їх дітьми;

5. Надати цим закладам, включаючи приватні заклади, конкретні вказівки щодо запобігання пандемії та заходів пом'якшення її наслідків, та встановити механізм контролю за їх виконанням.

Для того, щоб нікого не забути, нам потрібно триматися разом, виступати проти мови ворожнечі та виражати підтримку та солідарність, особливо стосовно найбільш вразливих груп.

Кожен з нас може виступати проти дискримінації. Уряд має підтримувати всіх членів суспільства, в тому числі в закритих установах. Уряду слід систематично залучати та тісно співпрацювати з громадянським суспільством при розробці та впровадженні заходів щодо боротьби з пандемією.

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ